UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Galeria pełna sztuki regionu

 
Elbląg, Prace artystów można oglądać w całej przestrzeni wystawienniczej Galerii El
Prace artystów można oglądać w całej przestrzeni wystawienniczej Galerii El (fot. Michał Skroboszewski)

Raz na dwa lata w murach Galerii El odbywa się wystawa, na której lokalni artyści prezentują swoją twórczość. Tegoroczna, 29. edycja Salonu Elbląskiego, zgromadziła 43 uczestników, którzy pokazali prace z zakresu malarstwa, rzeźby, grafiki czy fotografii. Zobacz zdjęcia z wernisażu.

- Odnoszę takie wrażenie, że Salon Elbląski jest jedną z najstarszych, cyklicznych wystaw środowiskowych w Polsce – mówił podczas dzisiejszego (11 maja) wernisażu Jarosław Deniusiuk, dyrektor Galerii El. Przypomniał również, że odbywa się ona od końca lat 60.
       Wśród 43 artystów, których prace pokazano we wnętrzu Galerii El, są zarówno "weterani" Salonu Elbląskiego (m.in. Ryszard Tomczyk czy Halina Różewicz- Książkiewicz), jak i debiutanci. Osoby, które dopiero wypływają na artystyczne wody. Wśród nich jest Adrianna Leszczyńska.
       - Myślałam, że Salon jest dla osób doświadczonych, już po wyższych uczelniach, ale sprawdziłam regulamin i spróbowałam. Wybrałam trzy prace, z jednej serii o kotach, na wystawę wytypowano najmniejszy obraz, ale cieszę się, że właśnie ten - mówiła Adrianna, która jest studentką drugiego roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
       Mariusz Owczarek, który na co dzień pracuje jako instruktor plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury, już po raz trzeci bierze udział w Salonie Elbląskim.
       - W tym roku pokazałem temat klasyczny, czyli martwą naturę, plus elementy związane z ekspresjonizmem i wielką potrzebę ukazania koloru – opowiadał artysta. - Myślę, że to wyzwanie [uczestnictwo w Salonie Elbląskim – red.], tutaj pojawiają się nowe postacie i trzeba cały czas myśleć o tym, żeby zaskakiwać. Choć nie ukrywam, jest tutaj parę obrazów, które już były. Jest jednak świeżo.
       Jak mówił Mariusz Owczarek takie wystawy są potrzebne, chociażby dlatego, że są impulsem do działania (wspominał o tym również Jarosław Deniusiuk). Według niego przydałby się jednak temat konkursowy, tak jak to było podczas poprzednich edycji Salonu.
       - Każdy pokazuje tutaj, co chce. Gdyby jednak "wtłoczyć" wszystkich w jeden temat, wtedy mielibyśmy okazję zobaczyć, jak dany artysta myśli. To mogłoby powrócić – dodał Owczarek.
       Wystawę będzie można oglądać do końca czerwca.
      
       Artyści biorący udział w 29. Salonie Elbląskim: Jacek Albrecht, Beata Ewa Białecka, Mariusz Białecki, Ewa Bogucka Pudlis, Monika Brzykca, Zbigniew Chrostek, Iwona Dombek-Rybczyńska, Jerzy Domino, David Fowler, Anna Gawron, Joachim Gawryolek, Piotr Krzysztof Grajczak, Aleksandra Hońko, Roma Jaruszewska, Pamela Jaworska, Karolina Kardas, Bogdan Kiliński, Grażyna Komorska, Paweł Konopka, Konrad Kosacz, Anna Magdalena Kowalczuk, Janusz Kozak, Benedykt Kroplewski, Andrzej Jan Krzemiński, Milosz Kulawiak, Adrianna Leszczyńska, Ryszard Litwiniuk, Maciek Olewniczak, Małgorzata Olewnik, Mariusz Edward Owczarek, Anna Panek, Katarzyna Parafiniuk, Ewa Prelewska, Halina Różewicz-Książkiewicz,  Katarzyna Smeja-Skulimowska, Kacper Szalecki, Zbigniew Szmurło, Ryszard Tomczyk, Marta Tyszkowska, Agnieszka Warsza, Marek Wawryn, Wójcik Margarita, Dominik Żyłowski.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Brawo Monika Brzykca! Moja żona dziś podziwiała Twoje prace i szacun.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  pilots(2017-05-11)
 • Co tu robił Kulawiak i Kosacz? Nieporozumienie
 • Nieporozumienie to pisanie takich komentarzy do tego tchórzliwie bezimiennie. ..
 • Sam jesteś bezimienny. Zadałem pytanie a Ty wyskakujesz z pretensja o to że się nie podpisałem.... Spójrz na siebie. Żądam pytanie. Co Ci dwaj Panowie zrobili w zeszłym roku dla kultury elbląskiej? Gowno zrobili. Dobranoc
 • No sorry ale Kosacz i Kulawiak to jakieś nieporozumienie., kolo wzajemniej adoracji trwa w najlepsze
 • O jest i kablowy co flegmatycznie zwija kable w mjazdze. Wystarczy zatrudnić się w galerii, nic nie robić a już się jest Artystom i laury zbiera panie O?
 • Niech zajmie się Jazzblągiem a nie się lansuje. Zajmowane stanowisko do czegoś obliguje. ..
 • A dlaczego w spisie autorów wystawianych prac nie zachowano porządku?Raz pierwsze imię, raz nazwisko.
 • Haha Kulawiak. Dobre sobie.
 • az milo patrzec na nowe twarze i w koncu BEZ elblaskiej lanserki-celebrytki-kronikarki niejakiej 90 letniej pani Niny-Janiny i jej mezusia. .. tego bylo juz za DUZO wszedzie. .. tych ich popisow. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  BarbaraP(2017-05-12)
 • w przeciwieństwie do obrazów bufet był niewielkiego formatu, niektórzy stali bywalcy wernisaży odeszli mocno nieusatysfakcjonowani.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  kierowcabstynent(2017-05-12)
 • Wprowadzenie tematu konkursowego z pewnością nie jest dobrym pomysłem, moim zdaniem zadziałało by to jak blokada i bariera w tworzeniu. W codzienności napotykamy na nadmiar ograniczeń, a swoje prace tworzymy, jeśli tylko uda się wyszarpać kilka godzin na działanie w przestrzeni, w której osobiście nie życzyłbym sobie żadnych reguł. Przecież już dawno przestaliśmy chodzić do szkół, gdzie trzeba odrabiać prace domowe zadane przez nauczyciela - dostarczyciela rozkazów do wykonania. I dużą przesadą jest stwierdzenie, że takie wystawy pełnią funkcję impulsu do działania, czy "stymulantu" dla artystów: może tak jest na początku, jednak po którejś z kolei edycji percepcja ulega modyfikacji i dostrzegasz, że zgłoszenie pracy na ten Salon jest niewiele więcej jak tylko dostarczeniem nawozu podtrzymującego funkcjonowanie z lekka ospałej struktury urzędniczo-biurokratycznej. A zjawisko muralu w mieście Elbląg wciąż praktycznie nie istnieje. Wybaczcie Towarzysze, ale tak to widzę.
Reklama