UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Gdańsk – portale i przedproża” - wernisaż wystawy

 
Elbląg, „Gdańsk – portale i przedproża” - wernisaż wystawy

W piątek, 20 września, o godz. 18 w filii nr 5 Kostka Biblioteki Elbląskiej na osiedlu Zawada odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Lucyny Niepokorowicz pt. „Gdańsk – portale i przedproża”. Wstęp wolny.

Lucyna Niepokorowicz o wystawie:

Gdańsk i Elbląg przez wieki podobne do siebie miasta, konkurujące ze sobą w dążeniu do do bogactwa, splendoru i wspaniałości architektury. Miasta, w których najcenniejsze zabytkowe dzielnice zostały doszczętnie wypalone po przejściu frontu w 1945 roku.

Gdańsk, jako bardzo ważne miasto portowe i wizytówka Polski na świat zostało z pietyzmem odbudowane. Elbląg nie miał tego szczęści. Ruiny kamienic Starego Miasta rozebrano niemal co do cegiełki, a fundamenty przysypano ziemią. Ocalały tylko nieliczne kamienice i zrujnowane kościoły. Starówka, którą dziś podziwiamy i kochamy, to w przeważającej mierze nowoczesna stylizacja zbudowana na planach starej zabudowy. Jak ta dzielnica wyglądała pokazują przedwojenne fotografie. Jednak całego bogactwa rzeźbiarskiego kunsztu zdobiącego portale i przedproża nie da się już w naszym mieście zobaczyć ani odtworzyć.

Stąd pomysł na wystawę fotografii, jakie wykonałam spacerując po gdańskim Starym Mieście. Na ich podstawie można sobie wyobrazić piękno gotyckiej i renesansowej zabudowy starego Elbląga.

Wystawę można oglądać do 23 października w godz. otwarcia biblioteki (poniedziałek-piątek, w godz. 10.00-18.00).

 

Więcej informacji:

Filia nr 5 „Kostka”

ul. Józefa Wybickiego 20 (w budynku Szkoły Podstawowej nr 9 i Gimnazjum nr 1)

tel. (55) 625 60 95/9

Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama