UWAGA!

Gdański pisarz z wizytą w bibliotece

2013-06-21
Aktualizowany 2013-06-28 11:12
 
Elbląg, Stefan Chwin,
Stefan Chwin, fot. Marcin Chwin

W piątek 28 czerwca o godz. 18 zapraszamy do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na spotkanie z gdańskim pisarzem Stefanem Chwinem, który będzie gościem Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Rozmowę poprowadzi żona autora Krystyna Chwin. Wstęp wolny.

Stefan Chwin (ur. w 1949 r. w Gdańsku) – prozaik, eseista, historyk literatury, krytyk; profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego. Autor m.in. książek „Romantyczna przestrzeń wyobraźni” (1988), „Krótka historia pewnego żartu” (1991), „Hanemann” (1995, nagrodzony Paszportem Polityki i zekranizowany, przekład m.in. na niemiecki i angielski), „Esther” (1999), „Złoty Pelikan” (2003), „Dziennik dla dorosłych” (2008), zbioru esejów „Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni” (2010, zdobywca Literackiej Nagrody Gdynia) oraz powieści „Panna Ferbelin (2011). Pod pseudonimem Max Lars wydał powieści fantastyczno-przygodowe dla młodzieży, które zilustrował własnymi grafikami „Ludzie-skorpiony” (1984), „Człowiek-Litera” (1989). Często podejmujący w swoich powieściach temat trudnej przeszłości rodzinnego Gdańska zamieszkiwanego przez Niemców i Polaków. Chwin jest także autorem prac krytycznych z zakresu krytyki i historii literatury, przede wszystkim okresu romantyzmu i romantycznych inspiracji w literaturze współczesnej. Publikuje artykuły w czasopismach niemieckich, szwedzkich i anglojęzycznych, a także w polskiej prasie. Laureat m. in. niemieckiej Nagrody im. Andreasa Gryphiusa i Nagrody Fundacji Kościelskich. W latach 1996-2003 był jurorem Literackiej Nagrody Nike.
       Spotkanie odbywa się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Pan Chwin ma wielkie uznanie u czytelników. Można jednak zapytać jak obecnie pod wpływem literatury kształtują się poglądy ludzi na otaczający ich świat. I czy dzisiaj pisarz może być sumieniem narodu. Nawiążę do książki wydanej w Elblągu przed kilkoma laty pod tytułem "Wariant B". Autor ukazał mechanizm władzy lokalnej i podjęte przez nią decyzje z myślą o sobie a nie społeczeństwie. Objawił nam się taki współczesny Orwell. Warto to mieć na uwadze zwłaszcza w dzisiejszym Elblągu. Ciekawe co o takiej literaturze mógłby powiedzieć pan Chwin. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    Bibliofil(2013-06-21)
Reklama