UWAGA!

„Gershwin i nie tylko” w Letnim Salonie Muzycznym

 
Elbląg, Bałtycki Kwintet Dęty,
Bałtycki Kwintet Dęty, fot. nadesłana

„Gershwin i nie tylko” to tytuł trzeciego koncertu XVII Letniego Salonu Muzycznego – Bażantarnia 2014. Na scenie muszli koncertowej w Bażantarni w najbliższą niedzielę, 27 lipca o godz. 17 wystąpi znany już elbląskiej publiczności Bałtycki Kwintet Dęty. Wstęp wolny.

Zespół tworzą:
       Agnieszka Respondek - flet, jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fletu prof. Mariana Katarzyńskiego. Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki
       w Międzynarodowym Konkursie "Praska Wiosna" 1986. Uczestniczka Światowej Orkiestry Jeunesses Musicales 1986. Występowała na wielu festiwalach takich jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans. Obecnie jest flecistką orkiestry Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" w Słupsku. Współpracowała m.in. z Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Filharmonią Koszalińską oraz Teatrem Muzycznym w Gdyni. Koncertuje z Bałtyckim Kwintetem Dętym, Grand Trio Brillant i Trio Con Fervore, z którym nagrała 2 płyty CD. Występowała w wielu krajach Europy.
       Marietta Stefaniak - obój, uzyskała dyplom Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie oboju prof. Józefa Raatza. Współpracowała z Operą Bałtycką w Gdańsku, Państwową Operą w Bydgoszczy, Filharmonią Bałtycką w Gdańsku. Od 1991 stale współpracuje z Polską Filharmonią "Sinfonia Baltica" w Słupsku będąc jednocześnie pierwszą oboistką orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
       Karol Respondek - klarnet, studia odbywał w klasie prof. Henryka Kierskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1986 roku. Po studiach współpracował z katowickim WOSPR-em oraz Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego. Od roku 1989 jest pierwszym klarnecistą orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występował jako solista wykonując utwory Mozarta i Webera. W 1995 dokonał polskiego prawykonania "Tuireadh" na klarnet i smyczki Jamesa McMillana pod dyrekcją samego kompozytora - obecnie najwybitniejszego brytyjskiego twórcy muzyki współczesnej. Koncertuje również jako kameralista Bałtyckiego Kwintetu Dętego, Oktetu Dętego Filharmonii Bałtyckiej oraz Grand Trio Brillant (flet, klartnet i harfa).
       Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów. Jest też autorem transkrypcji na klasyczny kwintet dęty. Niektóre zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie. Ponadto dokonał orkiestracji akompaniamentu koncertu klarnetowego I. F. Dobrzyńskiego , bardzo cennej pozycji polskiej literatury muzycznej XIX wieku na instrument dęty. Karol Respondek gra na instrumentach TOSCA - najnowszym modelu Firmy "Buffet Crampon".
       Ewa Naczk-Jankowska - fagot, ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie fagotu prof. Wojciecha Orawca w 1990 roku. Była finalistką konkursów : Praska Wiosna 1991, Młodych Instrumentalistów we Włoszakowicach w 1989 i 1991 - IV miejsce, Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy w 1987 - II miejsce, Muzyki Kameralnej w Katowicach w 1987 - wyróżnienie. Od 1989 pracuje w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występowała jako solistka. Współpracowała również z Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie, Filharmonią Olsztyńską, Orkiestrą Kameralną w Toruniu, w Płocku, Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą Bałtycką w Gdańsku. Zajmuje się również pracą pedagogiczną.
       Zbigniew Kaliciński - róg, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie rogu prof. Ryszarda Watorowskiego. W 1987 został finalistą II Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych w Gdańsku. Od roku 1984 był pierwszym waltornistą orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Obecnie jest pierwszym waltornistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Stale współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego oraz Polską Filharmonią "Sinfonia Baltica" w Słupsku. Członkiem Kwintetu Bałtyckiego jest od 1996. Jako ceniony kameralista występuje również z Oktetem Dętym Opery Bałtyckiej oraz zespołem "Coro di corni". 
      
       Bałtycki Kwintet Dęty
to klasyczny kwintet instrumentów dętych drewnianych będący niejako odpowiednikiem klasycznego kwartetu smyczkowego wśród instrumentów dętych.
       W jego skład wchodzą: flet, obój, klarnet, fagot oraz róg. Został założony w roku 1990 przez Karola Respondka oraz młodych wówczas muzyków Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.  W ciągu kilku pierwszych lat działalności osiągnął trwałą pozycję w życiu kulturalnym Trójmiasta, wzbudzając zainteresowanie krytyki, środków przekazu, a przede wszystkim publiczności.
       Brał udział w konkursach muzyki kameralnej w Illzach i Tours (Francja), ponadto koncertował w wielu krajach Europy. Brał udział w cyklicznych imprezach muzycznych np. : Per Cameram Ad Ecclesiam, Gdańskie Dni Młodych Kompozytorów, Koncerty Dominikańskie, Wilanowskie Koncerty Kameralne, Muzyka w Królewskich Łazienkach.
       Zespół uczestniczył w Festiwalach Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Giżycku, Słupsku, Pelplinie, Drezdenku i Pasymiu. Od wielu lat corocznie występuje w ramach letniego cyklu „Muzyka w zabytkach Gdańska”, organizowanego przez Filharmonię Bałtycką. W swoim bogatym repertuarze mają wiele transkrypcji słynnych utworów polskiej i światowej literatury muzycznej autorstwa Karola Respondka.
      
       Na koncert zapraszamy 27 lipca 2014 r. godz. 17, Bażantarnia – muszla koncertowa. Wstęp wolny.
       Na kolejny koncert „Jesień, Zima, Wiosna, Lato – po prostu Vivaldi” zapraszamy 3 sierpnia.
      
       Partnerzy: Związek Artystów Wykonawców STOART, Stowarzyszenie Muzyczne FORZA.
       Patronat Medialny: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl, Radio RMF Classic – współpraca redakcyjna.
Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Elbląg

      
      
Teresa Wojcinowicz, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama