[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Zadbaj o swoją przyszłość. Idź na wybory!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Gwiozdy, leluje i klapoki

 
Elbląg, Gwiozdy, leluje i klapoki
fot. nadesłana

Niech nie zmylą nikogo tajemniczo brzmiące nazwy, mowa bowiem o… wycinankach. Jak je wykonać w ludowym stylu? Dowiedzą się tego, już 23 października, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łęczu.

- Wycinankarstwo stało się popularne na ziemiach polskich w połowie XIX wieku – mówi etnolog Agata Kosacz. - W różnych regionach etnograficznych, niezależnie od siebie, wykształciły się rozmaite rodzaje wycinanek o różnych formach, cechach stylowych, motywach oraz technice wykonania.
       Wycinanki można zrobić z białego lub kolorowego papieru, można także doklejać do siebie kolejne warstwy.
       - Najbardziej rozbudowaną formą tego rodzaju wycinanki są wielobarwne wyklejanki łowickie, zwane kodrami. Wśród wszystkich rodzajów i form wycinanek możemy wymienić między innymi: gwiozdy, kwadraty, leluje, zielka, rózgi, wstęgi, firanki, tasiemki czy klapoki – dodaje Agata Kosacz..
       Zdobiono nimi ściany, lustra i obrazy. Wszystko po to, by ładniej było w pomieszczeniach. Wkrótce zaczęto także zdobić nimi okna - ażurowe wycinanki z białego papieru to… pierwsze firanki. Jednak w XIX wieku na wsiach moda na wycinanki nie trwała długo.
       W XX wieku zainteresowanie ozdobami z papieru przyszło z miasta, więc sztuka ta przeżyła swój prawdziwy renesans. Popyt spowodował, że organizowane były różnego rodzaju konkursy dla twórców ludowych.
       O tym, jak własnoręcznie wykonać wycinanki w dawnym stylu przekonają się, już 23 października, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łęczu. Warsztaty poprowadzą Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktorka plastyki w CSE „Światowid” oraz etnolog Agata Kosacz z elbląskiego muzeum.

       Warsztaty są częścią projektu "Śladami kultury - trakt tradycji i tworzywa" dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama