UWAGA!

Havel oficjalnie i od kuchni

Václav Havel - polityk, który politykiem zostać nie chciał. Nie przepadał za protokołem dyplomatycznym, za oficjalnymi spotkaniami. Odwiedzającego Czechy prezydenta USA zaprowadził do praskie knajpy, poczęstował piwem i zapoznał z Bohumilem Hrabalem. Havla w garniturze, w swetrze, z papierosem, z kuflem, z mężami stanu, ale i z artystami sfotografował przyjaciel Oldřich Škácha. Przez 30 lat trochę się tych zdjęć uzbierało. Wybrane można oglądać od dziś (20 listopada) w Galerii Nobilis CSE Światowid.

- My lubimy mówić na tę wystawę "Havel w swetrze" - przyznała Anna Radwan z Czeskiego Centrum w Warszawie. - Był bowiem politykiem innym, nie przepadał za oficjalnymi spotkaniami, za protokołem dyplomatycznym. Prezydenta USA Billa Clintona, który odwiedził Czechy, najpierw zaprowadził do praskiego klubu, gdzie dał mu saksofon i kazał grać. Dalej, poszli do typowej czeskiej knajpy, gdzie przy piwie rozmawiali z Bohumilem Hrabalem. Václav Havel był człowiekiem inteligentnym, wykształconym, obytym w towarzystwie, ale kiedy tylko mógł wskakiwał w sweter i chciał być blisko zwykłych ludzi. Takiego fotografował go Oldřich Škácha, oficjalny fotograf prezydenta, ale i bliski przyjaciel. Łączącą ich więź widać na tych zdjęciach - dodała Anna Radwan.[fotor]A na fotografiach prezentowanych w Światowidzie widać Havla podczas oficjalnych spotkań, ale i z papierosem, przy butelce czeskiego piwa, w sytuacjach rodzinnych, z żoną (nawet z żonami), z artystami (fotograf uwiecznił spotkania m.in. z aktorką Mią Farrow i amerykańskim wokalistą Lou Reedem).
       Wystawa oficjalnie zatytułowana „Václav Havel. Na wyciągnięcie ręki” jest prezentowana w Galerii Nobilis i towarzyszy 9. Międzynarodowym Spotkaniom Artystycznym.
      

      
       Patronem medialnym Międzynarodowych Spotkań Artystycznych jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama