UWAGA!

Historia Elbląga od strony wody. Rejsy i wystawa czasowa

 Elbląg, Historia Elbląga od strony wody. Rejsy i wystawa czasowa
Fot. nadesłana

Z okazji tegorocznych Dni Elbląga Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu we współpracy ze Szkołą Żeglarską Zielony Rzepa organizuje na Bulwarze Zygmunta Augusta weekendowe spotkanie z tradycyjnym szkutnictwem i żeglarstwem. W ramach wydarzenia 26 i 27 czerwca Elblążanie i turyści odwiedzający miasto będą mieli możliwość wyruszyć w krótki rejs po rzece Elbląg Pomeranką - drewnianą tradycyjną łodzią rybacką. Łodzie zacumują przy Bulwarze Zygmunta Augusta.

W nawiązaniu do trwającej budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w sobotę, 26 czerwca o godzinie 12 w muzeum nastąpi otwarcie wystawy czasowej „Podwodne skarby Terminalu LNG w Świnoujściu”. Bezpośrednio po wernisażu Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wygłosi prelekcję nt. archeologii podwodnej.

Wystawa została zorganizowana przez firmę Polskie LNG, Urząd Morski w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza. Na ekspozycji zaprezentowano znaleziska archeologów podwodnych, które mogą stanowić inspirację do prowadzenia badań rzeki Elbląg czy Zalewu Wiślanego.

W latach 2011-2013 Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza oraz firma Nurkowanie Aleksander Ostasz prowadziła prace archeologiczne dla Urzędu Morskiego w Szczecinie na terenie budowy Terminalu LNG tzw. Gazoportu w Świnoujściu. W skład ekipy archeologicznej wchodzili m.in. Aleksander Ostasz, Lech Trawicki, Michał Penkowski, Dariusz Pietruszka, Maciej Gallos, Filip Biegała, Wojciech Stecko. Podczas prowadzonych prac zostały wydobyte z wody między innymi: XVIII w armatka relingowa, karabin skałkowy z XVIII w, XIV w stewa rufowa oraz kilka innych zabytkowych obiektów. Bogata dokumentacja zdjęciowa i filmowa w połączeniu z dokumentacją archeologiczną pozwoliły stworzyć wystawę pokazującą ogrom prowadzonej inwestycji, pracę podwodnych archeologów oraz mało znaną część historii województwa Zachodniopomorskiego.

Na wystawę zapraszają Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dzięki budowie tej wspaniałej inwestycji polskiego Kanału Sueskiego, marzenia pokoleń mieszkańców Elbląga Elbląg znów tak jak w dawnych historycznych czasach może się stać jednym z najważniejszych portow Rzeczypospolitej łamiąc gdański monopol jak w szesnastym wieku. Szczególne podziękowania należą się pomysłodawcy i wielkiemu orędownikowi tego dzieła Panu premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu. Elblążanie nigdy nie zapomną Pańskich osobistych zasług i wierzę że należycie je upamiętnią wbrew niewdzięczności naszych władz miejskich.
 • Co więcej, dzięki władzy Prawa i Sprawiedliwości i jej genialnego wodza Jarosława Polskęzbawa powstanie kosmodrom na Modrzewinie, skąd startować będą międzygalaktyczne tankowce, przywożące na polską ziemię niezliczone ilości rud metali i kamieni szlachetnych. Polska stanie się mocarstwem i obejmie władzę nad światem. Mleko i miód płynąć będzie wszędzie, a naród polski będzie tańczył i śpiewał, spontanicznie wyrażając radość z wielkości dzieła swego wodza.
 • @+32 w cieniu - Trollujesz i hejtujesz za ruble? Putin nie może przeboleć że polski rząd go pokonał i skończyła się jego dominacja na Bałtyku.
 • @TeofilSkorupa - Teofilu, jak tam dziś buty szefa? Kot podmienił, czy nie?
 • @TeofilSkorupa - wszędzie wklejasz te same trollowe pisowskie wypociny. Ile pis ci płaci za robienie z siebie takiego ......?
 • Elbląg port morski a statków i żaglowców jak na lekarstwo. Wy się rządzący w Elblągu od wody odwracacie. Brzegi rzeki zaniedbane, zarosniete. W innych miastach sa promenady nad wodą to raj dla turystow. A W Elblągu nic mi ma.
 • @TeofilSkorupa - Twój, ,guru"to teoretyk i mol książkowy. Nie rozumie ekonomi i gospodarki. Polityczne uwielbienie do swojej wizji kraju i fanatyczna niechęć do osób mających inne poglądy sprowadza tylko niepokój w narodzie. Ten człowiek zrobił tyle złego skłócając naród.
 • @Markkol1 - Naród to podzieił Donald i jego POploecznicy jak przegrał wybory na prezydenta
 • "Naród to podzieił Donald i jego POploecznicy jak przegrał wybory na prezydenta. " Ach Teofilu zaloguj się. .. inaczej GM będzie zmuszona uznać żeś drugi sort i chowasz się tam, gdzie stało ZOMO i żeś mordercą jest brata NAJDROŻSZEGO przywódcy jarosławaPolskęZbawa co to bez trybu z mównicy sejmowej narodowi prawdę w jego umyśle tkwiącą głęboko objawił, co do wielkiego zjednoczenia narodu doprowadziło bezsprzecznie. ..
 • Pozdrawiam wszystkich co pływali na Szafie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  helsman.(2021-06-22)
 • Brak turystów, to jest zmora tego miasta !!!!
 • @GłębokaMyśl - Mam nadzieję, że te idiotyzmy to z powodu gorąca. Chyba?
Reklama