UWAGA!

Historia tańcem pisana

 
Elbląg, Oberki, kujawiaki, mazury...Setki tancerzy, wyjazdów, liczne nagrody i pochwały. I tak od 35 lat. Na zdj. Agata Podobińska i Jarosław Burdziuk
Oberki, kujawiaki, mazury...Setki tancerzy, wyjazdów, liczne nagrody i pochwały. I tak od 35 lat. Na zdj. Agata Podobińska i Jarosław Burdziuk (fot. WS)

Na swoim koncie ma ogromną ilość nagród, liczne wyjazdy zagraniczne oraz…siedemnaście małżeństw. Od zawsze był zespołem amatorskim, jednakże poziom wywalczony ciężką pracą i pasją sprawiał, że znajdował się w czołówce polskich zespołów folklorystycznych. Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Elbląska obchodzi 35 lat istnienia. Zobacz zdjęcia z uroczystego koncertu.

Powstał w 1978 r. jako zespół amatorski i miał rozbudzić kulturalnie robotniczy Elbląg. Z czasem stał się jego wizytówką i dobrą marką promującą miasto w kraju oraz poza jego granicami, do czego upoważniał poziom, jaki prezentował Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Elbląska. To 35 lat historii złożonej z niezliczonej ilości wyjazdów, prób, a także emocji podpartych ciężką pracą oraz ogromną pasją. Od początku Zespołem zajmował się Czesław Kujawski (zm. w 2002 r.), który niemalże przez ćwierć wieku był jego kierownikiem artystycznym, opiekunem i dobrym duchem.
       – Czesław bardzo wiele nas nauczył, był zdecydowanym liderem, z charyzmą i wizją, ze swego rodzaju przestrzenią, którą każdy choreograf musi mieć w głowie – opowiada Antoni Czyżyk, obecnie dyrektor CSE Światowid, który z Zespołem był związany przez 10 lat. To również tam podjął decyzję o tym, aby porzucić zawód inżyniera i zająć się tańcem. – Po ośmiu latach pracy w zespole potrafiłem być choreografem, do dziś nim jestem, chociaż zajmującym się nieco inną formą. Do tej pory jako choreograf czerpię z jego nauk.
       Wczorajszy (28 września), uroczysty koncert, który odbył się w elbląskim Teatrze złożony był przede wszystkim ze wspomnień. Były zatem stare filmy, krótkie historie i anegdoty, a także taniec – ten pierwszy, czyli polonez, wykonali byli i obecni członkowie zespołu. Później tańczyli ci młodsi, młodzież oraz dzieci. Mówiono też o tym, że dla wielu uczestnictwo w zespole było nie tylko dokładnym wykonywaniem ułożonego układu choreograficznego, ale i szlifowaniem charakteru, bo jak mówił Kujawski „Każdy kto wie po co jest w zespole wie również, że próba to rzecz święta”.
       Przez 35 lat Ziemia Elbląska dostała wiele nagród, w kraju i za granicą, koncertowała na Litwie, Białorusi, we Francji czy Wielkiej Brytanii, była wizytówką Polski, ale także i marką Elbląga, pomimo faktu, że tak naprawdę region elbląski nie ma konkretnych tradycji ludowych. Ponadto taniec narodowy to forma, która obecnie o zainteresowanie młodzieży musi walczyć, np. poprzez turnieje tańców polskich w formie towarzyskiej.
       – Dzisiaj mamy modę na inny taniec, próbujemy zatem robić wszystko, aby taniec narodowy gościł w Elblągu. Dzisiaj największym kłopotem jest to, że jesteśmy takim dziwnym miastem, regionem, gdzie spotykają się różne kultury. Nie mamy tradycji regionalnych, korzeni, musimy bazować na innych, na przykład na Warmii. – opowiada Antoni Czyżyk i dodaje: –Uważam, że każdy Polak powinien umieć nie tylko wymienić, ale i zatańczyć dwa tańce narodowe. Wracamy do niego wtedy, gdy jest studniówka, ale myślę, że trochę zapominamy o tym, że to nasza tożsamość narodowa, którą powinniśmy kultywować.
      
      
Patronat nad wydarzeniem objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kogo to obchodzi?
 • do człowieka z pustą głową który zadał to debilne pytanie: wszystkich którzy mają w pamięci to co ten zespół zrobił dla promocji naszego miasta przez wszystkie lata istnienia, obchodzi to masę ludzi dla których ten zespół stał się częścią ich życia. .. .jak nie masz nic mądrego do napisania to wejdź na facebooka lub jakieś inne cudo które wyprało twój mózg i polajkuj albo pohejtuj bo tego tematu nie ogarniesz nigdy. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  0
  ZEFan(2013-09-29)
 • Nic dodać, nic ująć. Trafna riposta ZeFan!!!!!
 • A ja chciałabym zapytać o role Pana Cz. w rozwój Ziemi Elbląskiej?
 • Rola Pana Czyżyka jest znaczna nikt tak doskonale nie rozpieprzył tego Zespołu. Jest mistrzem świata w tym działaniu. Panie Antoni proszę powiedzieć ile zostało strojów w garderobie? 30 %? 20%? No i proszę powiedzieć nam gdzie zespół ma swoje próby i kto się nim zajmuje prócz Pani Żanety zatrudnionej na godziny nawet nie na pół etatu GRANDAAAAA!!! I ma Pan czelność wychodzić na scenę tego dnia ???? Nie wiem czy zna Pan takie uczucie jak wstyd jak widać nie koniecznie.
 • Zastanawiająca tzw. "współpraca" pomiędzy zespołem obchodzącym jubileusz a zespołem ludowym w formie towarzyskiej z malborka. .Te same albo podobne układy taneczne, ci sami tancerze, podobne( takie same) stroje. O co tutaj chodzi?Czy zespól, który istnieje od 35 lat nie potrafi zaprezentować się samodzielnie jako zespól pieśni(chór) i tańca (balet w układach na 8,12 lub 16 par)) tak jak dawniej ?Prezentacje zespołu, który nie był bohaterem wieczoru były nie na miejscu, a wręcz niepotrzebne.
 • Pani Beato, gratuluję córeczek i DZIĘKUJĘ ZA cudowny wieczór, pozdrawiam
 • Obecnie tańczących te kilka par nigdy już nie dorówna poziomowi i liczebności zespołowi Pieśni i Tańca "Ziemia Elbląska" w pierwotnych składach. Poza tym brak kapeli również obniża ogólny poziom występującego zespołu.
 • Cos w takim razie nie tak z funduszami przekazywanymi na kulture, albo po prostu dla tego zespolu juz ich zabraklo. Troche jednak zal. Przespiewalam w tym zespole 10 lat mojej mlodosci i rzeczywiscie serce sie kraje, kiedy widze, ze nie ma choru ani kapeli. Ale sam koncert jednak przywrocil mi wiele milych wspomnien. No to do zobaczenia za 5 lat! :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  almerka(2013-10-08)
Reklama