UWAGA!

Historia z pocztówek, jakiej nie znacie

 Elbląg, Historia z pocztówek, jakiej nie znacie

Był już Elbląg na starej pocztówce, potem Sopot, teraz przyszedł czas na Malbork i okolice. W najnowszej publikacji wydawnictwa Uran znalazło się ponad 300 pocztówek, rycin, fotografii, wiele dotychczas nigdzie niepublikowanych. Unikatem jest na przykład pocztówka z reklamą rowerów z początku XX wieku czy fotografie z czasu wielkich pożarów i huraganu, które zniszczyły miasto.

Malbork wszystkim kojarzy się z krzyżackim zamkiem, który - pieczołowicie odbudowany po wojennych zniszczeniach - do dzisiaj góruje nad miastem. Reszta miasta nie miała takiego szczęścia, o czym można się przekonać, oglądając ponad 300 pocztówek, jakie zebrało w najnowszej publikacji elbląskie wydawnictwo Uran.
       - Prace nad albumem trwały rok. Udało się dzięki współpracy z wieloma kolekcjonerami oraz panem Tomaszem Agejczykiem, miłośnikiem historii, który od lat pracuje w Elblągu, ale pochodzi właśnie z Malborka. Ciekawostką tej publikacji są także pocztówki z okolic Malborka – mówi Marzenna Bracka-Kondracka, właścicielka wydawnictwa Uran.
       Wiele z malborskich pocztówek nigdy wcześniej nie było publikowanych. Rarytasem dla miłośników historii mogą być na przykład karty z malborskimi mostami (nie przetrwały do dzisiejszych czasów w tej formie) czy kartka z 1906 roku, która była nie tylko pocztówką, ale jednocześnie reklamą jednego z pierwszych domów handlowych sprzedających rowery. Wzrok przyciągają także fotografie i ryciny, przedstawiające skutki dwóch pożarów, jakie wydarzyły się w Malborku w 1899 i 1902 roku, które zniszczyły Stare Miasto. Dzieła zniszczenia dopełnił huragan w święta Bożego Narodzenia w 1902 roku, co też widać na jednej z pocztówek.
       Przy okazji warto wspomnieć, że wynalezienie karty pocztowej przypisuje się Austriakom: 1 października 1869 roku austriacka poczta wyemitowała pierwszą taką kartę. Autorzy albumu zwracają jednak uwagę na o wiele wcześniejsze wydarzenie – z 1863 roku. Wtedy to okolicznościową kartę na Konferencji Pocztowej w Karlsruhe zaprezentował Heinrich von Stephan, który wcześniej był pracownikiem... malborskiej poczty. Wówczas jednak na jego pomyśle nikt się nie poznał...
      
       Album „Malbork i okolice na starej pocztówce” można kupić w elbląskich księgarniach i w wydawnictwie Uran. Można go też wygrać w konkursie portEl.pl.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Książka rarytas ! Duże gratulacje ! Przepięknie są też w tej publikacji pokazane okolice Malborka nigdzie wcześniej nie pokazywane i jakie opisy.
 • Niby ok, ale cena zwala z nóg, jak zawsze i wszystko, co wypuści to wydawnictwo. Czy naprawdę nie da się taniej (odp. da, ale po co).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  literek(2016-05-04)
 • No ale tak jest z lokalnymi niskonakładowymi wydawnictwami a do tego twarda oprawa. Że też w ogóle dają radę tak luksusowo pod każdym względem wydawać za taką cenę?
Reklama