UWAGA!

Idzie wiosna… teatralna

Elbląg, Dyrektor elbląskiego teatru Miroslaw Siedler
Dyrektor elbląskiego teatru Miroslaw Siedler (fot. rp)

W kwietniu, już po raz ósmy w Elblągu zagości Wiosna Teatralna. Zaprezentują się znakomici polscy aktorzy, ale także artyści z Wielkiej Brytanii, Austrii i Niemiec. Tegoroczna Wiosna w Teatrze przeplatać się będzie z urodzinami Szekspira.

Elbląska Wiosna Teatralna zawitała do naszego miasta w latach 80., kiedy dyrektorem teatru był Stanisław Tym. Jej pomysłodawczynią była Alicja Bednarczuk, ówczesny naczelnik Wydziału Kultury. Po sześciu edycjach impreza została zawieszona. Powróciła w ubiegłym roku.
     - Musimy budować identyfikację tego miasta, a ta impreza świetnie się do tego nadaje - mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. - Planujemy ją z dużym wyprzedzeniem, by zdobyć środki na realizację wielkiego, teatralnego przedsięwzięcia. Pieniądze znalazły się w budżecie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, jeden spektakl sfinansuje Urząd Miejski w Elblągu, a resztę wydatków pokryją środki pozyskane od sponsorów - wylicza dyrektor Siedler. - To jednak bardzo duże koszty i sami nie dalibyśmy rady im sprostać.
     Jak przyznaje Mirosław Siedler, plany tegorocznej, ósmej już edycji Elbląskiej Wiosny teatralnej były szersze. Jednak w obliczu kryzysu ekonomicznego musiały zostać okrojone.
     - Chęć udziału w Wiośnie zgłosiło ok. 30 teatrów z kraju i z zagranicy - mówi dyrektor. - Chcieliśmy zaprosić kilkanaście, jednak zdrowy rozsądek podpowiedział cięcia. Sprowadzenie jednego spektaklu to koszt rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak drogie musiałyby być bilety, by impreza nie przyniosła strat? Zresztą pierwsza kryzysowa refleksja przyszła w momencie, gdy dowiedzieliśmy się o tym, że nie przyjedzie teatr Młody z Kijowa, bo nie ma pieniędzy na realizację swojego przedstawienia - dodaje Siedler.
     Ostatecznie teatromani nie będą mieli powodów do narzekania. Wiosnę Teatralną rozpocznie 2 kwietnia „Ucho Van Gocha” w wykonaniu aktorów Teatru Bajka z Warszawy. Na scenie zobaczymy Michała Żebrowskiego, Jolantę Fraszyńską i Piotra Machalicę. Następnie przyjdzie czas na Śląski Teatr Tańca, który 3 kwietnia zaprezentuje „Panopticom albo/i Przypowieść o maku”.
     - To jeden z najlepszych teatrów tańca na świecie - mówi Mirosław Siedler. - Artyści prezentują taniec współczesny, który wyraża emocje, ale w sposób zupełnie wyjątkowy. Gorąco polecam.
     W ramach Wiosny, 4 i 5 kwietnia, zaprezentowani zostaną „Emigranci” Sławomira Mrożka w wykonaniu… emigrantów - polskiego i rosyjskiego z Theater Transit z Salzburga. To jedyny spektakl obcojęzyczny, który nie będzie tłumaczony.
     18 kwietnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Jednego Autora, czyli Tydzień Urodzin Szekspira. Zainauguruje go prezentacja „Snu nocy letniej” w wykonaniu aktorów Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Później Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie pokaże swoje „Wesołe kumoszki z Windsoru” (19 kwietnia), a z „Othellem” przyjedzie krakowski Teatr Bagatela (20 kwietnia).
     - To spektakl wyjątkowy, przepiękna scenografia, fantastyczna reżyseria - zapowiada dyrektor Siedler. - Wszystkim widzom polecam, ale - uwaga - trzeba się śpieszyć z kupnem biletów, bo będzie ich tylko ok. 100. Spektakl zaprezentowany zostanie bowiem na Dużej Scenie, na której również zasiądą widzowie.
     Jak urodziny Szekspira, to nie może zabraknąć także „Króla Leara” w wykonaniu artystów Theater Anklam z Anklam (Niemcy) - (21 kwietnia).
     - To bardzo odważna, współczesna interpretacja Szekspira - mówi dyrektor Siedler. - Będzie można pobrać słuchawki i wysłuchać tekstu w tłumaczeniu lektora. Jednocześnie chciałbym dodać, że występ aktorów z Anklam będzie zapowiedzią współpracy naszych teatrów.
     „Hamlet”, zdałoby się powiedzieć najbardziej szekspirowski z szekspirowskich dramatów, zaprezentowany zostanie na ekranie.
     - 22 kwietnia na dużej scenie naszego teatru odbędzie się projekcja filmu z 1948 r. w reż. Laurence’a Oliviera - zapowiada Mirosław Siedler. - To już klasyka kina, ale nadal zachwycająca, zawierająca głęboki, klarowny, pełny przekaz szekspirowskiego dzieła.
     Na urodziny Szekspira przyjadą też goście z Londynu.
     - Po 403 latach zawitają do Elbląga z szekspirowskim przedstawieniem Anglicy - podkreśla dyrektor Siedler. - 24 kwietnia młodzi aktorzy z Antic Disposition zaprezentują „Romea i Julię”. To bardzo współczesna realizacja przygotowana przez młodych teatralnych zapaleńców.
     8. Elbląską Wiosnę Teatralną zakończy 26 kwietnia „Niżyński” z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.
     Wiosna w Teatrze to nie tylko przedstawienia - to także wystawa plakatu Leszka Żebrowskiego zatytułowana „Szekspir w teatrze” oraz wystawa eksponatów ze spektakli szekspirowskich - „Szekspir u Sewruka”.
     W tym roku na Wiosnę karnetów nie będzie. Będzie natomiast możliwość wyboru spektaklu, który chcemy obejrzeć.
     

 


     Program 8. Elbląskiej Wiosny Teatralnej
     
     2 kwietnia (czwartek) Duża Scena
     godz. 18 i 21 - Ucho Van Gogha - Teatr Bajka w Warszawie - cena biletu 50/70 zł (I i II miejsca)
     
     3 kwietnia (piątek) Duża Scena
     godz. 19 - Panopticon albo/i Przypowieść o maku - Śląski Teatr Tańca w Bytomiu - 40 zł
     
     4 kwietnia (sobota) Mała Scena
     godz. 18 - Emigranci - Theater Transit w Salzburgu (Austria) - 30 zł
     
     5 kwietnia (niedziela) Mała Scena
     godz. 18 - Emigranci - Theater Transit w Salzburgu (Austria) - 30 zł
     
     18 kwietnia (sobota) Duża Scena
     godz. 19 - Sen nocy letniej - Inauguracja III Międzynarodowego Festiwalu Jednego Autora - 20ł/50 zł
     
     19 kwietnia (niedziela) Duża Scena
     godz. 18 - Wesołe Kumoszki z Windsoru - Teatr im Stefana Jaracza w Olsztynie - 35 zł
     
     20 kwietnia (poniedziałek) Duża Scena
     godz. 19 - Othello - Teatr Bagatela w Krakowie - 50 zł
     
     21 kwietnia (wtorek) Duża Scena
     godz. 19 - Król Lear Show - Teatr z Anklan (Niemcy) - 20/40 zł
     
     22 kwietnia (środa) Duża Scena
     godz.19 - Hamlet - projekcja filmu z 1948 r., reż. Laurence Olivier - 20 zł
     
     24 kwietnia (piątek) Duża Scena
     godz. 19 - Romeo i Julia - Antic Disposition w Londynie (Anglia) - 20/40 zł
     
     26 kwietnia (niedziela) Duża Scena
     godz. 19 - Niżyński - Teatr im. Stefana Jaracza - Łódź - 50 zł
     
     Imprezy towarzyszące
     
     2 kwietnia (czwartek) Hol Teatru im. A. Serwuka
     godz. 17.30 - Szekspir w teatrze - wernisaż wystawy plakatów Leszka Żebrowskiego
     
     18 kwietnia (sobota) Foyer Dużej Sceny
     godz. 18.30 - Szekspir u Sewruka - wernisaż wystawy eksponatów ze spektakli szekspirowskich.
     
     Mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. A. Sewruka w Elblągu:

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • kto wie ile kosztuje utrzymanie roczne elbląskiego teatru?Proszę o ujawnienie tych informacji na tym forum. Odważnym bardzo dziękuję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sofokles(2009-03-05)
 • Utrzymanie teatru? Kosztuje o wiele za mało! Pensje pracowników bardzo mizerne. Pracować w teatrze to znaczy być fanatykiem, desperatem, nie mieć innego wyjścia albo kochać ten teatr i robotę. Życzyć tylko trzeba aby widownia na wszystkich spektaklach wiosny była nie tylko pełna ale przepełniona. Może będzie zysk. Obsłudze spektakli, zwykłym pracownikom - wytrwałości i zdrowia za te parę groszy. Ale jak będzie zysk to może wszyscy od tej trudnej i niezauważanej roboty dostaną nagrody.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czerwony(2009-03-05)
 • Nie pytaj się ile kosztuje utrzymanie Teatru, tylko co możesz zrobić by ta placowka w naszym prowincjonalnym miescie pozostala, chyba po prostu częsciej tam bywać.
 • Wiosna będzie i przeminie. A Teatr w Elblągu zostanie !. Już najwyzszy czas, aby sceną zaczęli kierować Artyści. Nie aktorzy, ale właśnie artyści. O tym kto wymieni okna w teatrze niech decyduje Dyrektor administracyjny. O finansach niech rozprawia - księgowa, ale autentyczna, nie przyuczona urzędniczka. No - jeszcze o aktorach. Oni uporczywie milczą; i to na Scenie i w życiu. Są zastraszeni i duchowo sparaliżowani.
 • nasi aktorzy nie mają szans złapać się do seriali!
 • Problemem naszych Aktorów nie jest brak dostępu do seriali, ale brak kontaktu z Artystą-wizjonerem. Tego im trzeba jak wody i pokarmu. Tylko tyle i tak wiele.
 • ale przystojny ten dyrektor :) pozdrawiam
 • Analizując wypowiedzi czołowych Aktorów tego Teatru dochodzimy do szokującego wniosku : wszyscy mówią o wszystkim, poza analizą sztuki teatralnej i sensu funkcjonowania Teatru np. w Elblągu / oczywiscie w takim kształcie - jak obecnie /.
Reklama