UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Idzie wiosna… teatralna

2009-03-04
Aktualizowany 2009-03-12 22:53
Elbląg, Dyrektor elbląskiego teatru Miroslaw Siedler
Dyrektor elbląskiego teatru Miroslaw Siedler (fot. rp)

W kwietniu, już po raz ósmy w Elblągu zagości Wiosna Teatralna. Zaprezentują się znakomici polscy aktorzy, ale także artyści z Wielkiej Brytanii, Austrii i Niemiec. Tegoroczna Wiosna w Teatrze przeplatać się będzie z urodzinami Szekspira.

Elbląska Wiosna Teatralna zawitała do naszego miasta w latach 80., kiedy dyrektorem teatru był Stanisław Tym. Jej pomysłodawczynią była Alicja Bednarczuk, ówczesny naczelnik Wydziału Kultury. Po sześciu edycjach impreza została zawieszona. Powróciła w ubiegłym roku.
     - Musimy budować identyfikację tego miasta, a ta impreza świetnie się do tego nadaje - mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. - Planujemy ją z dużym wyprzedzeniem, by zdobyć środki na realizację wielkiego, teatralnego przedsięwzięcia. Pieniądze znalazły się w budżecie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, jeden spektakl sfinansuje Urząd Miejski w Elblągu, a resztę wydatków pokryją środki pozyskane od sponsorów - wylicza dyrektor Siedler. - To jednak bardzo duże koszty i sami nie dalibyśmy rady im sprostać.
     Jak przyznaje Mirosław Siedler, plany tegorocznej, ósmej już edycji Elbląskiej Wiosny teatralnej były szersze. Jednak w obliczu kryzysu ekonomicznego musiały zostać okrojone.
     - Chęć udziału w Wiośnie zgłosiło ok. 30 teatrów z kraju i z zagranicy - mówi dyrektor. - Chcieliśmy zaprosić kilkanaście, jednak zdrowy rozsądek podpowiedział cięcia. Sprowadzenie jednego spektaklu to koszt rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak drogie musiałyby być bilety, by impreza nie przyniosła strat? Zresztą pierwsza kryzysowa refleksja przyszła w momencie, gdy dowiedzieliśmy się o tym, że nie przyjedzie teatr Młody z Kijowa, bo nie ma pieniędzy na realizację swojego przedstawienia - dodaje Siedler.
     Ostatecznie teatromani nie będą mieli powodów do narzekania. Wiosnę Teatralną rozpocznie 2 kwietnia „Ucho Van Gocha” w wykonaniu aktorów Teatru Bajka z Warszawy. Na scenie zobaczymy Michała Żebrowskiego, Jolantę Fraszyńską i Piotra Machalicę. Następnie przyjdzie czas na Śląski Teatr Tańca, który 3 kwietnia zaprezentuje „Panopticom albo/i Przypowieść o maku”.
     - To jeden z najlepszych teatrów tańca na świecie - mówi Mirosław Siedler. - Artyści prezentują taniec współczesny, który wyraża emocje, ale w sposób zupełnie wyjątkowy. Gorąco polecam.
     W ramach Wiosny, 4 i 5 kwietnia, zaprezentowani zostaną „Emigranci” Sławomira Mrożka w wykonaniu… emigrantów - polskiego i rosyjskiego z Theater Transit z Salzburga. To jedyny spektakl obcojęzyczny, który nie będzie tłumaczony.
     18 kwietnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Jednego Autora, czyli Tydzień Urodzin Szekspira. Zainauguruje go prezentacja „Snu nocy letniej” w wykonaniu aktorów Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Później Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie pokaże swoje „Wesołe kumoszki z Windsoru” (19 kwietnia), a z „Othellem” przyjedzie krakowski Teatr Bagatela (20 kwietnia).
     - To spektakl wyjątkowy, przepiękna scenografia, fantastyczna reżyseria - zapowiada dyrektor Siedler. - Wszystkim widzom polecam, ale - uwaga - trzeba się śpieszyć z kupnem biletów, bo będzie ich tylko ok. 100. Spektakl zaprezentowany zostanie bowiem na Dużej Scenie, na której również zasiądą widzowie.
     Jak urodziny Szekspira, to nie może zabraknąć także „Króla Leara” w wykonaniu artystów Theater Anklam z Anklam (Niemcy) - (21 kwietnia).
     - To bardzo odważna, współczesna interpretacja Szekspira - mówi dyrektor Siedler. - Będzie można pobrać słuchawki i wysłuchać tekstu w tłumaczeniu lektora. Jednocześnie chciałbym dodać, że występ aktorów z Anklam będzie zapowiedzią współpracy naszych teatrów.
     „Hamlet”, zdałoby się powiedzieć najbardziej szekspirowski z szekspirowskich dramatów, zaprezentowany zostanie na ekranie.
     - 22 kwietnia na dużej scenie naszego teatru odbędzie się projekcja filmu z 1948 r. w reż. Laurence’a Oliviera - zapowiada Mirosław Siedler. - To już klasyka kina, ale nadal zachwycająca, zawierająca głęboki, klarowny, pełny przekaz szekspirowskiego dzieła.
     Na urodziny Szekspira przyjadą też goście z Londynu.
     - Po 403 latach zawitają do Elbląga z szekspirowskim przedstawieniem Anglicy - podkreśla dyrektor Siedler. - 24 kwietnia młodzi aktorzy z Antic Disposition zaprezentują „Romea i Julię”. To bardzo współczesna realizacja przygotowana przez młodych teatralnych zapaleńców.
     8. Elbląską Wiosnę Teatralną zakończy 26 kwietnia „Niżyński” z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.
     Wiosna w Teatrze to nie tylko przedstawienia - to także wystawa plakatu Leszka Żebrowskiego zatytułowana „Szekspir w teatrze” oraz wystawa eksponatów ze spektakli szekspirowskich - „Szekspir u Sewruka”.
     W tym roku na Wiosnę karnetów nie będzie. Będzie natomiast możliwość wyboru spektaklu, który chcemy obejrzeć.
     

 


     Program 8. Elbląskiej Wiosny Teatralnej
     
     2 kwietnia (czwartek) Duża Scena
     godz. 18 i 21 - Ucho Van Gogha - Teatr Bajka w Warszawie - cena biletu 50/70 zł (I i II miejsca)
     
     3 kwietnia (piątek) Duża Scena
     godz. 19 - Panopticon albo/i Przypowieść o maku - Śląski Teatr Tańca w Bytomiu - 40 zł
     
     4 kwietnia (sobota) Mała Scena
     godz. 18 - Emigranci - Theater Transit w Salzburgu (Austria) - 30 zł
     
     5 kwietnia (niedziela) Mała Scena
     godz. 18 - Emigranci - Theater Transit w Salzburgu (Austria) - 30 zł
     
     18 kwietnia (sobota) Duża Scena
     godz. 19 - Sen nocy letniej - Inauguracja III Międzynarodowego Festiwalu Jednego Autora - 20ł/50 zł
     
     19 kwietnia (niedziela) Duża Scena
     godz. 18 - Wesołe Kumoszki z Windsoru - Teatr im Stefana Jaracza w Olsztynie - 35 zł
     
     20 kwietnia (poniedziałek) Duża Scena
     godz. 19 - Othello - Teatr Bagatela w Krakowie - 50 zł
     
     21 kwietnia (wtorek) Duża Scena
     godz. 19 - Król Lear Show - Teatr z Anklan (Niemcy) - 20/40 zł
     
     22 kwietnia (środa) Duża Scena
     godz.19 - Hamlet - projekcja filmu z 1948 r., reż. Laurence Olivier - 20 zł
     
     24 kwietnia (piątek) Duża Scena
     godz. 19 - Romeo i Julia - Antic Disposition w Londynie (Anglia) - 20/40 zł
     
     26 kwietnia (niedziela) Duża Scena
     godz. 19 - Niżyński - Teatr im. Stefana Jaracza - Łódź - 50 zł
     
     Imprezy towarzyszące
     
     2 kwietnia (czwartek) Hol Teatru im. A. Serwuka
     godz. 17.30 - Szekspir w teatrze - wernisaż wystawy plakatów Leszka Żebrowskiego
     
     18 kwietnia (sobota) Foyer Dużej Sceny
     godz. 18.30 - Szekspir u Sewruka - wernisaż wystawy eksponatów ze spektakli szekspirowskich.
     
     Mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. A. Sewruka w Elblągu:

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • kto wie ile kosztuje utrzymanie roczne elbląskiego teatru?Proszę o ujawnienie tych informacji na tym forum. Odważnym bardzo dziękuję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sofokles(2009-03-05)
 • Utrzymanie teatru? Kosztuje o wiele za mało! Pensje pracowników bardzo mizerne. Pracować w teatrze to znaczy być fanatykiem, desperatem, nie mieć innego wyjścia albo kochać ten teatr i robotę. Życzyć tylko trzeba aby widownia na wszystkich spektaklach wiosny była nie tylko pełna ale przepełniona. Może będzie zysk. Obsłudze spektakli, zwykłym pracownikom - wytrwałości i zdrowia za te parę groszy. Ale jak będzie zysk to może wszyscy od tej trudnej i niezauważanej roboty dostaną nagrody.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czerwony(2009-03-05)
 • Nie pytaj się ile kosztuje utrzymanie Teatru, tylko co możesz zrobić by ta placowka w naszym prowincjonalnym miescie pozostala, chyba po prostu częsciej tam bywać.
 • Wiosna będzie i przeminie. A Teatr w Elblągu zostanie !. Już najwyzszy czas, aby sceną zaczęli kierować Artyści. Nie aktorzy, ale właśnie artyści. O tym kto wymieni okna w teatrze niech decyduje Dyrektor administracyjny. O finansach niech rozprawia - księgowa, ale autentyczna, nie przyuczona urzędniczka. No - jeszcze o aktorach. Oni uporczywie milczą; i to na Scenie i w życiu. Są zastraszeni i duchowo sparaliżowani.
 • nasi aktorzy nie mają szans złapać się do seriali!
 • Problemem naszych Aktorów nie jest brak dostępu do seriali, ale brak kontaktu z Artystą-wizjonerem. Tego im trzeba jak wody i pokarmu. Tylko tyle i tak wiele.
 • ale przystojny ten dyrektor :) pozdrawiam
 • Analizując wypowiedzi czołowych Aktorów tego Teatru dochodzimy do szokującego wniosku : wszyscy mówią o wszystkim, poza analizą sztuki teatralnej i sensu funkcjonowania Teatru np. w Elblągu / oczywiscie w takim kształcie - jak obecnie /.
Reklama