UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

III Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku

2015-06-19
07:00
 
Odrestaurowany stół gry organów A. Hildebrandta w Pasłęku
Odrestaurowany stół gry organów A. Hildebrandta w Pasłęku (fot. Sebastian Paschen).

Wydarzenia tegorocznego III Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku, odbywającego się od trzech lat wokół największych istniejących gdańskich barokowych organów, osnute są wokół 330. rocznicy urodzin Jana Sebastiana Bacha.

21 czerwca w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku odbędzie się koncert inauguracyjny podczas którego oprócz bachowskich utworów organowych w wykonaniu Krzysztofa Urbaniaka, dyrektora artystycznego pasłęckiego festiwalu, pedagoga łódzkiej i krakowskiej Akademii Muzycznej oraz artysty-rezydenta Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, zabrzmi kantata "Ich geh und suche mit Verlangen" BWV 49 wykonana na historycznych instrumentach przez festiwalowy zespół Ensemble Hildebrandt 1719 z solistami Anną Pawlak (sopran) oraz Michałem Sobiechem (bas).
      
       Podczas recitalu organowego w dniu 19 lipca za klawiaturami organów Hildebrandta zasiądzie wykształcony między innymi w Paryżu Adam Tański, zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Organowego "W kręgu europejskich organów barokowych"w Katowicach (wrzesień 2014). Artysta wykona utwory J. S. Bacha, N. de Grigniego, J. Pachelbela oraz A. Heillera.
      
       9 sierpnia wystąpi amerykańska organista polskiego pochodzenia, Ilona Kubiaczyk, która wykona kompozycje J. Podbielskiego, J. J. Frobergera, J. S. Bacha, A. F. Grauna, G. Böhma, F. Mendelssohna oraz J. Adlera.
      
       22 sierpnia krakowski organista i profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, Marcin Szelest, wykona wszystkie dzieła organowe Nicolausa Bruhnsa, którego 350. rocznicę urodzin obchodzimy w 2015 roku. Oprócz działalności pedagogicznej Marcin Szelest pracuje także jako organista krakowskiego kościoła św. Krzyża, w którym znajdują się pochodzące z przełomu XVII i XVIII wieku organy.
      
       23 sierpnia słuchaczy zapraszamy na wieczorny maraton bachowski, podczas którego z trzema recitalami wystąpi Łukasz Mosur z Kalisza oraz krakowscy organiści Krzysztof Musiał (zwycięzca IV Akademickiego Konkursu Organowego "Romuald Sroczyński im memoriam" w Poznaniu, grudzień 2014) i Tomasz Soczek (zwycięzca III Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J. Kucharskiego w Łodzi, marzec 2014). W przerwach między poszczególnymi recitalami zapraszamy do zapoznania się z wystawą poświęconą działalności XVIII-wiecznego organmistrza Christopha Heinricha Obucha z Morąga, który w II połowie XVIII w. kilkakrotnie restaurował pasłęckie organy.
      
       13 września wystąpi niemiecki organista Philipp Christ, w którego wykonaniu usłyszymy III część Clavierübung J. S. Bacha. Philipp Christ jest organistą kościoła św. Krzyża w Suhl, gdzie pracuje przy zbudowanym przez Eilerta Köhlera w latach 1738-1740 barokowym instrumencie.
      
       11 października swój recital zaprezentuje zasłużony dla procesu renowacji pasłęckich organów Martin Rost, który zakończy tegoroczny cykl koncertów. Martin Rost jest organistą kościoła Marii Panny w Stralsundzie, gdzie znajdują się pochodzące z 1659 roku organy zbudowane przez Friedricha Stellwagena.
      
       Poza wydarzeniami festiwalowymi w 2015 roku w Pasłęku odbędą się także letnie prezentacje organów, jak również II runda Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J. P. Sweelincka organizowanego od lat w Gdańsku. W sierpniu odbędzie się ponadto III Letnia Akademia Organowa w Pasłęku oraz koncerty jej towarzyszące.
      
       Latem zrealizowana zostanie kolejna, czwarta płyta CD zarejestrowana na instrumencie Andreasa Hildebrandta.
      
       Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

      
       Więcej informacji o wydarzeniach wokół zabytkowego instrumentu w Pasłęku na stronie www.hildebrandt-paslek.pl.
      
      
-------- Artykuł sponsorowany --------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej