UWAGA!

III koncert festiwalu organowego

 Elbląg, III koncert festiwalu organowego
Fot. nadesłana

Przed nami trzeci koncert II Elbląskiego Festiwalu Organowego, na który zapraszamy ponownie do kościoła pw. św. Wojciecha. Gościem tego koncertu będzie Tomasz Soczek. Organista, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował pod kierunkiem Juliana Gembalskiego i Witolda Zabornego. Kształcił się również u Jaroslava Tůmy na Wydziale Muzycznym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze.

Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w Moskwie, Opawie, Łodzi, Fryburgu bryzgowijskim i Brixen. Został dwukrotnym stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz laureatem nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej.

Pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Organów i Klawesynu na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina i jest organistą karmelitańskiego Sanktuarium św. Józefa Obrońcy Krakowa. Posiada ponadto kwalifikacje tyflopedagogiczne i na co dzień pracuje z uczniami niewidomymi i słabowidzącymi.

Wśród jego zainteresowań szczególne miejsce zajmuje improwizacja organowa. Jest autorem pracy pod tytułem Improwizowane formy muzyki organowej w stylistyce renesansowej i barokowej. Praktyka improwizacji organowej do XVIII wieku w ujęciu historycznym i kognitywnym, którą obronił na katowickiej Uczelni w 2020 roku, uzyskując stopień doktora sztuki. Poza improwizacją, Tomasz Soczek realizuje się twórczo na płaszczyźnie kompozycji, jest pasjonatem i kolekcjonerem fisharmonii, zajmuje się grą na fisharmonii artystycznej (harmonium d’art). Grę na tych dwóch instrumentach – organy i fisharmonia artystyczna -zaprezentuje już w najbliższą niedzielę Tomasz Soczek.

 

Na koncert zapraszamy 2 czerwca o godz. 19, kościół pw. św. Wojciecha w Elblągu ul. Wiejska. Wstęp wolny.

 

Patronat honorowy nad II Elbląskim Festiwalem Organowym objęli Michał Missan – prezydent Elbląga oraz Jacek Jezierski – Biskup Elbląski.

II Elbląski Festiwal Organowy jest realizowany przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląg, Związku Artystów Wykonawców STOART oraz Funduszu Grantowego Stowarzyszenia ESWIP - program IMPULS.

Partnerami wydarzenia są: Spółdzielnia Mieszkaniowa Zakrzewo, Hotel Młyn, Cosinus Elbląg, Reproskan, Elposter, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne.

Patronat medialny objęli Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Telewizja Truso, Bogaty Region, Gość Niedzielny – Gość Elbląski.

Przygotowanie organów – Jakub Wszołek

Teresa Wojcinowicz, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama