UWAGA!

Inaugurujemy operowy sezon – „Trubadur" Verdiego

 
Elbląg, (mat. promocyjny)
(mat. promocyjny)

Jego muzyka zawiera melodie oddające wielkie uczucia i dramaty. Przez całe życie komponował opery. Z czasem zdobył wielką sławę i uznanie i uważany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów operowych. Jako pierwszą, w tegorocznym cyklu The Metropolitan Opera. Live In HD, już 3 października, zobaczymy operę „Trubadur" Giuseppe Verdiego.

Giuseppe Verdi nigdy nie zapomniał o tym, że pochodzi z prostego ludu. Komponował utwory pełne melodii ludowych i dzięki swej wspaniałej muzyce, która trafia prosto do serca, stał się jednym z najpopularniejszych kompozytorów operowych nie tylko we Włoszech, ale też w całej Europie.
       Pracę nad librettem do „Trubadura" rozpoczął Salvadore Cammarano, wzorując się na dramacie „Trubadur" Gutiereza, dokończył zaś Leone Emanuele Bardare po śmierci poprzednika. Efektem końcowym tego wspólnego dzieła stała się bardzo zagmatwana, pełna nieprawdopodobnych wydarzeń historia.
       Jest ona tragiczna, posępna i nieprawdopodobna. W świecie "Trubadura" nie ma ludzi szczęśliwych. Cyganka Azucena od lat cierpi - wiele lat wcześniej, chcąc pomścić spaloną na stosie matkę, porwała dziecko hrabiego. Chciała wrzucić je do ognia, ale w ataku szału wrzuciła własnego syna. Wychowała więc i pokochała Manrica, który jest tym porwanym dzieckiem, bratem kolejnego nieszczęśliwego bohatera tej opery - hrabiego Di Luny. Rzecz jasna Manrico nie ma o tym bladego pojęcia. Co gorsze kocha z wzajemnością Leonorę, w której zakochany jest też Di Luna (rywale oczywiście nie wiedzą o swoim pokrewieństwie). Dalej jest jeszcze gorzej... a trup ściele się gęsto.
       Z wymagającą partią Leonory zmierzy się Anna Netrebko, dodając nową rolę do swojego obszernego już repertuaru. Jej ukochanym trubadurem będzie Yonghoon Lee, wschodząca gwiazda nowojorskiej sceny.
      
       „Trubadur" na żywo, w Kinie Światowid 3 października o godz. 18.55.
       Bilety na The Metropolitan Opera (w cenach: 50 zł normalny i 40 zł ulgowy) dostępne są online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid". Więcej informacji można uzyskać pod numerem: 55 611 20 56/76 lub pisząc na adres: kino@swiatowid.elblag.pl.
      
       dyrygent: Marco Armiliato
       reżyseria: Sir David McVicar
       scenografia: Charles Edwards
       kostiumy: Brigitte Reiffenstuel
       światło: Jennifer Tipton
       choreografia: Leah Hausman
       w rolach głównych: Anna Netrebko, Dolora Zajick, Yonghoon Lee, Dmitri Hvorostovsky, Štefan Kocán.
      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama