UWAGA!

„Inna bajka” Michała Bajora

Elbląg, Michał Bajor
Michał Bajor

Centrum Kultury Światowid zaprasza w niedzielę 26 października o godz. 19 na koncert znakomitego aktora i wokalisty - Michała Bajora pn. „Inna Bajka”.

Michał Bajor wychowywał się w Opolu, gdzie dorastał w atmosferze festiwali i teatru, bowiem jego ojciec był aktorem w teatrze lalek. Artysta debiutował jako trzynastolatek w 1970 roku w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
     Trzy lata później, po wygranym Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, zaproszony został do udziału w XIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie.
     Jako siedemnastolatek artysta zauważony został przez debiutującą wówczas Agnieszkę Holland, u której zagrał w filmie „Wieczór u Aldona" u boku gwiazdy polskiego kina - Beaty Tyszkiewicz. Po ukończeniu szkoły średniej Michał Bajor rozpoczął studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W trakcie studiów artysta zagrał w znakomitej sztuce P. Schaffera pt. „Equus” w warszawskim Teatrze Ateneum.
     Michał Bajor wielokrotnie stawał przed kamerą, współpracując z najlepszymi polskimi reżyserami: Kieślowskim, Sass, Bajonem, Żebrowskim, Falkiem, Koprowiczem i wieloma innymi. Należy wspomnieć, iż aktor zagrał w nominowanym do Oscara filmie „Ilanusen" Istvana Sabo, w którym wystąpił u boku Klausa-Marii Brandauera.
     W 1987 roku nagrał swą pierwszą płytę – „Michał Bajor Live", na której znaleźć możemy takie przeboje jak „Ogrzej mnie" czy „Walc na tysiąc pas". Ten ostatni utwór ze słowami i muzyką Jacquesa Brela stał się jednym z najważniejszych w repertuarze artysty. W 1989 roku do sklepów trafia kolejna płyta artysty pn. „Nowe Piosenki".
     Nieco później przyszła kolej na kolędy (1991) i utwory dla dzieci (1992) oraz kasetę Michał Bajor 6 lat później (1992). W 1993 roku nagrywa Bajor dwanaście nowych utworów, wydaje nową płytę. Rozpoczyna również przygotowania do premiery spektaklu „Bajor w Buffo" w reżyserii Janusza Józefowicza. Spektakl ten staje się wkrótce kolejnym ogromnym sukcesem artysty. W 1994 roku artysta powraca na deski teatru wcielając się w rolę Che w musicalu „Evita" w chorzowskim Teatrze Rozrywki.
     Piosenka jednak ani na moment nie została odsunięta na dalszy plan. W 1995 roku pojawia się na rynku płyta CD oraz dwie kasety Michała Bajora. Piosenki, które się na nich znajdują są w większości rezultatem współpracy artysty z Piotrem Rubikiem i Andrzejem Ozgą. Współpracy, której owoce w postaci tak znakomitych utworów, jak „Nasza niebezpieczna miłość" czy „Na granicy łez" wpisały się na stałe do historii polskiej piosenki. W międzyczasie mają miejsce kolejne sukcesy teatralne. Bajor gra bowiem w sztuce pt. „Ewa Hitler pali Camele" autorstwa i w reżyserii Jacka Koprowicza przygotowaną przez gdański Teatr Wybrzeże.
     W 2000 roku artysta wydaje nowy srebrny krążek: „Kocham jutro". Sporo tu refleksji, ale i miłośnicy Michała Bajora „pogodnego” znajdą coś dla siebie, jak choćby piosenka „Nie znajdą nas" autorstwa Andrzeja Ozgi z muzyką Piotra Rubika. W tym samym roku RMF FM i Pomaton EMI wydają w serii Złota kolekcja płytę „Michał Bajor - Błędny Rycerz". Również w roku 2000 wciela się Michał Bajor w rolę Cezara Nerona w filmie Jerzego Kawalerowicza „Quo vadis".
     „Inna Bajka” to tytuł piętnastej a więc jubileuszowej płyty Michała Bajora. Najnowszy album składa się z 17 utworów. Teksty piosenek i muzyka są dziełem m.in.: Jarosława Kukulskiego, Jerzego Derfla, Andrzeja Poniedzielskiego. Jest też niespodzianka - kompozycja samego artysty. Na nowej płycie znajdują się m.in. takie utwory jak: „Dwie akacje", „Tango dell'amore", „Inna bajka", „Nie zgadzam się na nieobecność", „Ale piosenka", „Dopóki wierzysz we mnie, miła", „Hiszpańczyk".
     Koncert artysty odbędzie się w niedzielę, 26 października o godz. 19 w dużej sali kina Światowid.
     Bilety w cenie 45 złotych do nabycia w kasie CKiWM Światowid, Plac K. Jagiellończyka 1, Elbląg, rezerwacja 055 611-20-68, 055 611-20-76. Bilety należy wykupić w ciągu dwóch tygodni od dnia rezerwacji.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama