UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Inne oblicza totalitaryzmów” w cyklu Elbląg na dużym ekranie

 
Elbląg, Na plakacie hasło z błędem,
Na plakacie hasło z błędem, fot. nadesłana

W środę, 9 maja o godz. 18 CSE Światowid zaprasza na kolejne spotkanie cyklu "Elbląg na dużym ekranie". Tym razem tematem będą „Inne oblicza totalitaryzmów”. Wstęp wolny.

- Przed nami majowy seans cyklu „Elbląga na dużym ekranie”. Jego tytuł brzmi „Inne oblicza totalitaryzmów”. Inne, czyli jakie?
       Juliusz Marek: Kuszące i uwodzicielskie, ale też swojskie, nasze, wspólnotowe. Filmowe kroniki Elbląga, i te sprzed wojny, i te powojenne obfitują takimi obrazami. Bo w ustrojach totalnych dbano o widowiskowość i propagandę.
       Z tamtych lat, przedwojennych i powojennych mamy najwięcej filmów pokazujących elbląskie defilady, pochody i parady. Pokazy siły i jedności, męstwa i sprawności. Ale też akademie i wiece, pokazy sportowe i gimnastyczne. Dziś obrazy takie kojarzą nam się przede wszystkim z Koreą Północną, ale jeszcze nie tak dawno organizowane były w Elblągu, na stadionie Olimpii. Co ciekawe, w tym samym miejscu podobne pokazy organizowano także przed wojną.
      
       - Zazwyczaj opowiadasz uczestnikom spotkań jakąś historię, której dotyczą filmy. Czy tym razem będzie podobnie?
       - Taka jest formuła naszych spotkań. Filmy, kroniki i surowe nagrania są inspiracją do przedstawienia jakiegoś problemu, procesu lub przypomnienia ważnego wydarzenia sprzed lat. Raczej nie montujemy nowych filmów specjalnie na seanse. Stąd komentarz jest niezbędny. Historia, którą tym razem chcę opowiedzieć nie jest łatwa i jednoznaczna. Choćby pochody pierwszomajowe – jedni będą je wspominać z sentymentem i nostalgią, bo byli młodzi i silni, innym kojarzyć będą się z przymusem. Ale już faszystowskie parady z hitlerowskimi pozdrowieniami powszechnie wzbudzają grozę. Podobnie różnie można odbierać pokazy gimnastyczne. Ustroje totalne promowały sprawność fizyczną. Samo w sobie nie jest to złe, ale przecież był to tylko środek do osiągania innych celów. Młodzież podlegała indokrynacji, odciągana była od rodziny, tradycyjnych wartości i wiary.
      
       - Czy data spotkania – 9 maja jest przypadkowa?
       - Trochę to przypadek. Program spotkań na cały sezon układałem przed rokiem. Nie przypuszczałem, że temat ten zrobi się tak aktualny, że ulicami Gdańska znów maszerować będą pochody nienawiści. Kiedyś dzień zwycięstwa nad faszyzmem obchodziliśmy 9 maja, dziś dzień wcześniej, jak państwa zachodnie. Ale im dalej od wojny, tym łatwiej zapominamy, czym ona jest. A na pewno nie jest przygodą. Zanim wybuchła II wojna światowa były pochody, parady i pokazy sprawnościowe. Kto nie włożył munduru, nie przyszedł, nie podniósł ręki, był naznaczony. Panowała zasada - kto nie jest z nami, jest przeciw nam. I odważnych ubywało.
      
       - A co widzowie zobaczą na dużym ekranie?
       - Tym razem sięgnę do bogatych archiwów p. Stefana Muli i klubu AKF Jantar. Są tam nagrania wszystkich pochodów pierwszomajowych, począwszy od roku 1966. Są też filmy z masowych pokazów gimnastycznych i wieców pod pomnikiem Odrodzenia. Sprzed wojny zachowały się kroniki z pochodów hitlerowców ulicami Elbląga i masowych wieców poparcia dla nazistów. Ale nagrywano również pokazy sprawnościowe i gimnastyczne dzieci i młodzieży. To rzadko pokazywane filmy, więc tym bardziej zapraszam.
      
       Na seans „Inne oblicza totalitaryzmów” zapraszamy w środę, 9 maja o godz. 18 do kina Światowid. Organizatorami cyklu są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i telewizja Truso.tv, partnerami ETK, PTH o. Elbląg i Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne. 
      

       Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
CSE "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Na facebooku powstała grupa "Zjednoczony Elbląg" zapraszam do dyskusji na tematy związane z Naszym miastem.
 • to dość aktualna jak widać w Polsce tematyka, ciągle na czasie. .. .. od komuchów do pisdokracji. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  AMalejużniekoniecznie(2018-05-07)
 • Na plakacie napis: "Dzień ZwycieNstwa". A mówią, że w tamtych czasach edukacja była dużo bardziej wymagająca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  StefanK(2018-05-07)
 • Transparenty pisali goście, który na co dzień gadają w jidysz - czego ty od nich wymagasz? Tysiąc lat żyli w Polsce i nawet podstaw języka nie znali.
 • Szanowny Panie Juliuszu Marku. A może jednocześnie zaprezentowałby Pan obrzędy kościelne, pielgrzymki jakże podobne do tradycji obu totalitaryzmów. .. .pozdrawiam. (Tereska już wraca).
 • PiS naśladuje KC ZSRR : donosicielstwo - informatorzy, rozkułaczanie - daniny od bogatych, szczucie jednych Polaków na drugich, rozpędzanie demonstracji przez Policję, propaganda lepsza jak w ZSRR - " Prawda", podobna do TV 1,2 i INFO, państwem rządził u nich jak i u nas teraz u nas szef partii, bez jakiejkolwiek odpowiedzialności karnej. .. .
 • Chiny to dopiero totalitaryzm!!! A PiS i rząd streczy nam to g.
Reklama