UWAGA!

Instalacja Grzegorza Drozda działa ponownie

 Elbląg, Instalacja,
Instalacja, fot. Piotr Grdeń

Pod koniec sierpnia br. na trawniku obok parkingu Ratusza Staromiejskiego w ramach kolejnego etapu tegorocznego „Przebudzenia” Grzegorz Drozd umieścił rzeźbę przypominającą w formie nagrobek.

Wewnątrz niej zamontowany został specjalny system rejestrujący zarówno dźwięk, jak i obraz. Po paru dniach funkcjonowania przecięto w niej kable (dał tutaj znać o sobie elbląski wandalizm). Częściowo też zawiódł sam program, a ówczesne prace nad nim nie przyniosły oczekiwanych przez nas efektów. W ciągu ostatnich dwóch tygodni podjęliśmy próbę ponownego uruchomienia instalacji Grzegorza Drozda, która zakończyła się sukcesem.
       We wrześniu, rzeźba ta, będąca zarazem interaktywną instalacją, z przyczyn od nas niezależnych niestety nie działała, choć z założenia artysty miała nieprzerwanie funkcjonować w przestrzeni publicznej, stanowiąc swoistą platformę swobodnej ekspresji, działającą zarówno w rzeczywistości realnej, jak i w przestrzeni wirtualnej Internetu.
       Obecnie instalacja znów nagrywa. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie dane jej funkcjonować zdecydowanie dłużej, niż ostatnio, ale to już zależy przede wszystkim od samych elblążan.
       W każdym razie, według zamysłu artysty, każdy mieszkaniec Elbląga oraz turysta, ma możliwość nagrania siebie – zaprezentowania tego, co w danej chwili przyjdzie mu do głowy. Wystarczy nacisnąć przycisk (w formie kontaktu), znajdujący się na zewnątrz formy a uruchamia się, trwająca 30 sekund, rejestracja dźwięku i obrazu. Można wtedy, np. pozdrowić rodzinę, przyjaciół, znajomych; skomentować ostatnie wydarzenia (z naszego życia, czy miasta), które nas zaciekawiły, poruszyły, zirytowały itd. Możliwości wyrażenia swojej ekspresji są nieograniczone.
       Zarejestrowany materiał po upływie 24 godzin trafi do sieci, gdzie nagrywający się, może zapoznać się z nagranym przez siebie materiałem. Wszystko skoordynowane zostało z YouTube, gdzie zainteresowani mogą przeglądać utrwalone dzięki instalacji filmiki, komentować je, dzielić się pomiędzy sobą wrażeniami. Link, przekierowujący na odpowiedni kanał YouTube dostępny jest na stronie projektu (www.przebudzenie.art.pl) pod etapem Grzegorza Drozda.
       Liczymy, że uruchomiona w rzeczywistości realnej instalacja, będąca polem do swobodnej kreacji dla szeroko rozumianego społeczeństwa i mająca swój odpowiednik w przestrzeni wirtualnej, pozwoli na nieskrępowaną wymianę myśli. Na ile nam się to uda, czas znów pokaże.
      
      
Karina Dzieweczyńska, CS Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama