UWAGA!

Jacek Kaczmarski według Andrzeja Kasperka

Elbląg, Jacek Kaczmarski według Andrzeja Kasperka

„Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie” to tytuł nowej książki Andrzeja Kasperka, pisarza, polonisty z Nowego Dworu Gdańskiego. Spotkanie z autorem odbędzie się w najbliższy poniedziałek 23 września o godz. 17 w Ratuszu Staromiejskim. - To dobra okazja do rozmowy nie tylko o "bardzie Solidarności", ale o historii, stosunkach polsko-rosyjskich, pokoleniu "karnawału Solidarności" i nie tylko - zachęca Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Słuchanie, granie, śpiewanie Jacka Kaczmarskiego w latach 80. było prawdziwym rytuałem. Towarzyskie imprezy, ogniska, karnawał „Solidarności”, rocznicowe „zadymy” stanu wojennego, etc. Wszędzie królował Kaczmarski. Znajomość tekstów barda była niemal patriotycznym obowiązkiem. Pasował do emocji, do czynnej lub biernej walki z komuną. Inspirował, wzruszał, dawał nadzieję. Jego Mury, Arka, Syberia, Źródło, Zbroja to niemal katechizm antykomunisty. Kaczmarski był obywatelski i antyreżimowy. Był użyteczny i niezbędny, bo potrafił wyrazić to co w duszy grało. Czy był rozumiany to już inna kwestia. Raczej nie, bo nawet kultowe Mury, słuchający i śpiewający chcieli rozumieć jako zachętę do walki, nie dostrzegając ostatnich wersów, że mury rosną, a śpiewak jest sam. W tym kontekście jakże cenna jest uwaga Andrzeja Kasperka we wstępie do książki, że „dziś, kiedy polityczne odniesienia jego utworów tracą na ważności, zostaje to co najważniejsze – czysta sztuka”. Ta sztuka wymaga jednak uwagi i do takiej uwagi zaprasza nas właśnie swoją książką Andrzej Kasperek.
       Książka ma na celu przybliżenie twórczości Jacka Kaczmarskiego, a szczególnie tej jej części, którą stanowią utwory inspirowane obrazami i rzeźbami, czyli tzw. ekfrazy. Andrzej Kasperek opisał siedem obrazów, spośród kilkunastu, które zostały umieszczone na płycie „Muzeum” z 1981 roku. To Encore, jeszcze raz, Pikieta powstańcza, Wiosna 1905 roku i Kwartet syberyjski czyli Zesłanie studentów, Wigilia na Syberii, Powrót z zesłania i Zatruta studnia. Wybitne dzieła Pawła Fiedotowa, Maksymiliana Gierymskiego, Jacka Malczewskiego i Stanisława Masłowskiego. Wszystkie te obrazy - teksty ilustrują skomplikowane dzieje naszych trudnych kontaktów ze wschodnim sąsiadem, z Rosją, pokazując je na tle ważnych dla nas doświadczeń historycznych, z dodatkiem literackich odniesień. Stąd podtytuł publikacji Skrzydło wschodnie. Intencją Jacka Kaczmarskiego, jak sam o tym mówił „było umieszczenie polskich doświadczeń okresu Solidarności w perspektywie historycznej tak, by odbiorca pojął, że jest świadkiem procesu, a nie jakiegoś wyjątkowego wydarzenia”, ale także przekonanie, że nie jesteśmy najważniejsi na świecie, a historia może być nauczycielką życia, a przynajmniej skłaniać do refleksji.
      
Urząd Miejski w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama