UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak ojciec z synem na skrzypcach zagrali

 
Elbląg, Duet wyjątkowy: Krzysztof i Jakub Jakowiczowie
Duet wyjątkowy: Krzysztof i Jakub Jakowiczowie (fot. Anna Dembińska)

Kilka muzycznych rodzin już z Elbląską Orkiestrą Kameralną koncertowało. Dziś (22 kwietnia) jednak na scenie szkoły muzycznej zaprezentował się duet wyjątkowy: Krzysztof i Jakub Jakowiczowie. Ojciec i syn, mistrz i uczeń – jednym zdaniem: skrzypkowie, którzy wiedzą jak oczarować publiczność. Zobacz fotorelację.

O kunszcie Krzysztofa Jakowicza świadczy chociażby fakt, że to jeden z ulubionych artystów Witolda Lutosławskiego, który właśnie jemu powierzył polskie prawykonania wszystkich swoich utworów skrzypcowych. Laureat i zdobywca wielu nagród na światowych konkursach. Koncertował m.in. English Chamber Orchestra, BBC Scottish Orchestra.
       Jak się ma takiego ojca i przejawia się choćby cień zdolności muzycznych efekt może być tylko jeden. Jakub Jakowicz gry na skrzypcach uczył się właśnie od taty. Debiutował w 2001 r. w koncercie z Filharmonikami Monachijskimi i od tego czasu jego kariera nieprzerwanie się rozwija.
       Od kilku lat ojciec z synem tworzą też „duet solistów”, razem grając na koncertach. Dziś (22 kwietnia) zagrali w Elblągu razem z Elbląską Orkiestrą Kameralną. Artyści wykonali dwa utwory: Koncert d-moll na dwoje skrzypiec i orkiestrę smyczkową Jana Sebastiana Bacha – zwany też hitem muzyki klasycznej oraz współczesne Concerto Liliowe na dwoje skrzypiec i orkiestrę Sławomira Czarneckiego.
       Taki dobór repertuaru pozwolił pokazać elbląskiej publiczności, jak zmieniała się muzyka klasyczna od czasów Jana Sebastiana Bacha. Utwór niemieckiego kompozytora pokazał jakie możliwości kryją się w dziełach napisanych specjalnie na dwóch solistów.

  Elbląg, Jak ojciec z synem na skrzypcach zagrali
(fot. AD)


       Jednak dopiero Concerto Liliowe pokazało klasę artystów. W tym miejscu warto wspomnieć, że utwór został napisany specjalnie dla duetu Jakowiczów, a kompozytor - Sławomir Czarnecki - siedział dziś na widowni. O tym, jak dzieło wirtuozersko zostało wykonane świadczą gratulacje kompozytora przekazane skrzypkom na scenie i jego wzruszenie. Utwór dał się popisać artystom, a skrzypcowe "rozmowy" pomiędzy solistami nawzajem oraz solistami i orkiestrą z pewnością na długo zostaną zapamiętane przez elbląską publiczność.
       Koncert zakończyło wykonanie przez Elbląską Orkiestrę Kameralną Symphony No 3 Philipa Glassa. Nasi kameraliści w doskonały sposób oddali zamysł kompozytora dotyczący poszczególnych części utworu.
       Za pulpitem dyrygenta stanął Marek Moś. Kolejny koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej odbędzie się 10 maja, a gościem naszych kameralistów będzie Motion Trio.
      


      
      
       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama