UWAGA!

Januszowi Jędrzejewskiemu - przyjaciele

W poniedziałek 23 marca o godz. 18.30 w sali kina Światowid odbędzie się koncert charytatywny połączony z aukcją przedmiotów artystycznych i pamiątkowych, z którego całkowity dochód zostanie przekazany Januszowi Jędrzejewskiemu na pokrycie kosztów leczenia. Wcześniej, tego samego dnia o godz. 17 w katedrze św. Mikołaja zostanie odprawiona msza św. w intencji Janusza Jędrzejewskiego.

Janusz Jędrzejewski jest elblążaninem, nauczycielem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Jest też kompozytorem, aranżerem, kontrabasistą, pianistą, gitarzystą, akordeonistą i pedagogiem. Tworzy w stylu klasycznym (muzyka instrumentalna, chóralna), jazzowym, pisze piosenki. Studiował kompozycję pod kierunkiem Franciszka Woźniaka w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku (dyplom w 1978). Napisał m.in. hymn „Tu es Petrus” wykonany podczas wizyty w Elblągu w 1999 r. papieża Jana Pawła II, potem „Te Deum” w pierwszą rocznicę pobytu Papieża w Polsce. Jest też autorem wielu tekstów publicystycznych.
     - Dla swych przyjaciół serdeczny, błyskotliwy, zawsze skory do żartów, świetny kolega - pisze o nim Zbigniew Seroka, jeden z organizatorów koncertu. - Postać nietuzinkowa, dusza towarzystwa, wieczny bard o szerokich horyzontach.
     W koncercie wystąpią: Waldemar Chyliński (gitara, śpiew), Ewa Zabłocka-Krasowska (śpiew), Leszek Bolibok (skrzypce elektryczne), formacja jazzowa Elefunk, Adam Lemańczyk (fortepian) i Zbigniew Seroka (gitara elektryczna) oraz Kazimierz Chyła (akompaniament, sprawy muzyczne, organizacja), Jerzy Kopczyński (akompaniament, nagłośnienie, organizacja),
     Tadeusz Jędrzejewski (nagłośnienie).
     Wystąpi również robiąca furorę w Europie elblążanka Joanna Konefał (śpiew - sopran) - była uczennicą Janusza Jędrzejewskiego - i znany elbląski chór "Cantata" - Janusz Jędrzejewski był jego współzałożycielem, a w latach 1988-90 prowadził ten chór.
     Koncert i aukcję prowadzą Agnieszka Jarzębska i Marta Hajkowicz.
     Przedmiotem aukcji będą obrazy, grafiki, fotografie artystyczne a nawet biżuteria, których autorami są m.in. artyści plastycy: Wojciech Beszterda, Krzysztof Janicki, Julita i Adam Kurłowicz, Wojciech Łaszkiewicz, Karol Maciejewski, Jan Materek, Zbigniew Prusak.
     Przedmioty na aukcję ofiarowali też: Marcin Daniec (koszulka treningowa, w której wystąpił w TV - prezent od Piotra Świerczewskiego), Anna Dymna (książka i karta okolicznościowa), Jerzy Filar - ex Nasza Basia Kochana (dwie płyty CD), Wacław Juszczyszyn - Bukowina (płyta), Iwona Kubicz, (porcelana), Grażyna Łobaszewska (płyta), Rudi Schuberth (koszulka z certyfikatem), Mieczysław Szcześniak (płyta), Anna Treter (płyta), Jacek Wszoła (karta okolicznościowa), Tadeusz Krok (płyta). Przedmioty są opatrzone autografami i dedykacjami.
     Okolicznościowy plakat zaprojektował artysta plastyk Witold Knajdek.
     

 


     - Janusz jest postacią bardzo znaną w kręgach artystycznych i kulturalnych - dodaje Zbigniew Seroka. - Pod koniec ubiegłego roku zapadł na chorobę nowotworową. Jego dawni znajomi, koleżanki, koledzy, przyjaciele z czasów liceum i studiów postanowili pomóc. Mieszkaliśmy wtedy razem w Bursie Szkół Artystycznych w Gdańsku. Do całej akcji przyłączyło się bardzo wiele osób z obecnego otoczenia Janusza, a także ludzi mu zupełnie nieznanych.
     W akcji pomagają: Agencja Artystyczna Marka, CKiWM Światowid, Galeria EL i elbląskie media, także portEl.pl.

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama