UWAGA!

Jazz zabrzmi w Bibliotece

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida zaprasza we wtorek 11 marca o godz. 18 do sali „U św. Ducha” na koncert jazzowy tria: Krzysztof Ścierański - gitara basowa, Marek Raduli - gitara, Piotr Biskupski - perkusja. Przed koncertem, o godz. 17.30 zapraszamy wszystkich miłośników jazzu na spotkanie z muzykami w sali audiofilskiej gotyckiej.pl.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Bilety na koncert można kupić na portierni głównej Biblioteki ul. św. Ducha 3-7. Cena 8 zł.
     Krzysztof Ścierański jest muzycznym samoukiem. Po kilku latach gry w amatorskich zespołach został w wieku 22 lat basistą jazz-rockowej grupy „Laboratorium”, z którą nagrał pięć płyt i zagrał kilkaset koncertów. W 1980 r. na zaproszenie Zbigniewa Namysłowskiego przystąpił do zespołu „Air Condition”. Obecnie grywa z Bernardem Maselim a także ze Zbigniewem Jakubkiem, Markiem Napiórkowskim i Markiem Raduli. Ma na koncie współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, jak Ewa Bem, Tomasz Stańko, Marek Grechuta, John Porter, Jan Pluta oraz zespołami „Republika” i „Wilki”. Ścierański jest od dwudziestu lat najlepszym polskim basistą, co potwierdza doroczny ranking miesięcznika „Jazz Forum”. Króluje tam, w swojej kategorii, chyba od zawsze. Jego solowe koncerty to dawka niesamowitej energii, ciepła, wrażliwości, właściwie poezji basowej. Jako kompozytor ma umiejętność ciągłego przetwarzania swojej muzyki, przez co jest ona ciągle żywa, zaskakująca oryginalnością. Część kompozycji Ścierańskiego stała się kanonami naszej muzyki rozrywkowej. „Jak ołów” oraz „Brzydcy” to przeboje wyśpiewane przez Grażynę Łobaszewską. Również w repertuarze Ewy Bem znalazła się jego kompozycja „Pomidory”. Ścierański jest niekwestionowanym autorytetem dla wielu, nie tylko polskich, muzyków, a zwłaszcza basistów. Techniki, które wprowadził w grze na basie elektrycznym, budzą podziw, inspirują do ćwiczeń i poszukiwań. Jako pierwszy w naszym kraju zaczął koncertować solo. Przy pomocy elektroniki, wcześniej prostych urządzeń, a w tej chwili zaawansowanej techniki w systemie MIDI, tworzy dźwięki niepodobne do niczego znanego wcześniej. Jego utwory wiążą wiele różnych stylów, choć muzyk ten jest określany mianem jazzmana. Oczywiście jest i jazz, ale nie tylko. Kompilacja muzyki funk z rytmami Południowej Afryki, rytm'n'blues. Utwory grane przez Ścierańskiego na koncertach są niepowtarzalne, gdyż mimo zachowania formy, zmieniają się w zależności od tego, w jakim miejscu gra i dla jakiej publiczności.
     
     Marek Raduli, choć niewątpliwe jest jednym z najlepszych rodzimych muzyków, to do niedawna w branży kojarzony bardziej za sprawą współpracy z „Budką Suflera” niż swych wcześniejszych muzycznych osiągnięć. Na perkusji i na gitarze grał w legendzie polskiego hard rocka - „TSA”, jednak pierwszą profesjonalną płytę nagrał z zespołem „Banda i Wanda”. Po rozwiązaniu grupy nagrywał i koncertował z „Kciuk Surzyn Band”, zespołem Tadeusza Nalepy, „Bajmem” („Biała armia” i „Płomień z nieba”), „Three Generations Trio”. Od albumu „Budki Suflera” „Cisza” zaczęła się przygoda Marka z tą właśnie grupą. Z suflerami nagrywał długo i dużo. Ale w owym czasie nie tylko z nimi. W 1996 r. ukazuje się solowy projekt Marka Raduli „Meksykański Symbol Szczęścia”. Przez czytelników pisma „Gitara i Bas” został wybrany „Gitarzystą roku '97” W 2003 roku, po zakończeniu współpracy z „Budką Suflera”, założył grupę „Squad”. Marek Raduli jest także wykładowcą warsztatów muzycznych w Bolesławcu.
     
     Piotr Biskupski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. J. Zgodzińskiego. Laureat nagród indywidualnych konkursów jazzowych „Złota Tarka”, „Jazz nad Odrą”. Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej: Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim. Od wielu lat współtworzy większość projektów artystycznych Włodzimierza Nahornego, Janusza Strobla, Mariusza Bogdanowicza. Często zapraszany jest do współpracy przez wykonawców różnych gatunków muzycznych. Jest poszukiwanym muzykiem studyjnym (nagrał ponad 30 płyt) oraz bardzo wysoko cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę perkusji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie jest adiunktem. Wykłada na licznych kursach perkusyjnych i jazzowych. Propaguje muzykę jazzową w cotygodniowej autorskiej audycji „Jazz po północy” na antenie rozgłośni Polskiego Radia PIK. Pisuje artykuły do fachowych pism muzycznych m.in. „Top Drummer” i „Muzyk”.
     
     Wyłącznym sponsorem koncertu jest Alstom Power Sp. z o.o.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama