UWAGA!

Jazzbląg - dzień pierwszy: Marek Dyjak, Wojciech Karolak Quartet

Już za tydzień w Galerii EL rządzić będzie jazz. Trzecia edycja Festiwalu Jazzbląg to przede wszystkim wokaliści, i to nie tylko stricte jazzowi. To właśnie wokal, zdaniem dyrektora artystycznego Festiwalu Jerzego Małka, jest podstawową formą ekspresji w muzyce. Emocji na pewno nie zabraknie podczas koncertów Marka Dyjaka i Wojciecha Karolaka, otwierających 17 lipca tegoroczny Jazzbląg.

Elblążanie dobrze znają postać Marka Dyjaka - ten znakomity kompozytor i wokalista gościł już w Elblągu. Z wykształcenia hydraulik, laureat Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, zwycięzca Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu oraz zdobywca drugiej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym w Bydgoszczy. Skomponował muzykę do przedstawienia Zbrodnia i kara, w reżyserii Edwarda Żentary. Poza tym napisał muzykę do Mistrza i Małgorzaty, w reżyserii Andrzeja Marczewskiego. Ma za sobą także debiut aktorski w filmie Adka Drabińskiego Kalipso czy rolę ślepca w Fauście, w reżyserii Freda Apke.
       Przez Elżbietę Zapendowską nazywany "Najbardziej prawdziwym głosem na polskim rynku muzycznym", przez siebie - "barowym grajkiem". Głos na granicy desperacji, krzyku i rozpaczy, nic sobie nie robi z takiej czy owakiej konwencji. Dyjak to Dyjak - mówią przyjaciele; facet, który żył po bandzie, pił po bandzie, aż dotarł do końca drogi. Ma za sobą wiele koncertów w całym kraju.
       O swoim ostatnim projekcie "Kobiety" mówi tak:
       "Nie jest tajemnicą, że od dwudziestu lat param się profesją muzyka-interpretatora. Zawsze podświadomie dążyłem do konfrontacji z wrażliwością kobiecego świata, jest rzeczą oczywistą, że energia powstaje w wyniku różnicy potencjałów. Co za tym idzie estetyka żeńskiego piękna w konfrontacji z moją rozedrganą i chropowatą osobą może stworzyć mieszankę nie tak wybuchową, ile osobliwą. Ponieważ cała moja twórczość była próbą wyrażenia energii jaka rodzi się przy zderzeniu osobowości kobiecej i męskiej. Głęboko wierzę, że tym sposobem oddam hołd nie tylko wielkim artystkom, z których twórczości pragnę czerpać, ale wszystkim paniom tego świata...".
       Nie są mu obce koncerty wyłącznie z gitarą, lecz na co dzień występuje z trębaczem Jerzym Małkiem, pianistą Markiem Tarnowskim, kontrabasistą Michałem Jarosem oraz perkusistą Arkiem Skolikiem.
      
       Wojciech Karolak
jest uznawany za jednego ze słynniejszych wirtuozów organów Hammonda w Europie. Jego kariera muzyczna zaczęła się w 1958 roku, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers jako saksofonista. W zespole tym występowali także Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Krzysztof Komeda. W latach 1959-60 grał na saksofonie w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. W 1961 poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. W 1962 roku wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim założył The Karolak Trio i wydał pierwszą autorską płytę. W 1963 roku współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. W 1973 stał się właścicielem organów Hammonda-B3. W latach 80. XX wieku razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który w ankiecie krytyków "Jazz Forum" został uznany za najlepszą płytę jazzową dekady. W 1988 Karolak brał udział w nagraniu płyty Obywatela GC, na której grał na organach Hammonda. Eksperymentował również jako kompozytor muzyki filmowej. Jednym z obrazów, do którego pisał muzykę była "Konopielka" w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, napisał do niej bardzo charakterystyczny motyw, oddający specyfikę barokowej, polifonicznej muzyki organowej. Pisywał też muzykę do tekstów żony, Marii Czubaszek. W ubiegłorocznej ankiecie, przeprowadzonej podczas drugiej edycji Festiwalu był jednym z najczęściej wymienianych artystów, którzy powinni zagościć na jazzblągowej scenie.
       Oprócz Wojciecha Karolaka na scenie zobaczymy Tomasza Grzegorskiego – saksofon tenorowy, Jerzego Małka – trąbka i Arka Skolika– perkusja.
      
       Bilety na każdy dzień koncertowy: do 14 lipca 40 zł (cena regularna 50 zł)
       Karnet na Festiwal: do 14 lipca 100 zł (cena regularna 130 zł)
       Szczegółowe informacje: jazzblag.galeria-el.pl
      
      
Patronat medialny nad festiwalem Jazzbląg objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama