UWAGA!

Jazzbląg Festiwal dzień drugi

Elbląg, Jazzbląg Festiwal dzień drugi

Sobotnie koncerty podczas Festiwalu Jazzbląg należeć będą zdecydowanie do zagranicznych muzyków. Członkowie The Brag Pack, Ed Cherry i Joakim Milder zagrają razem ze znamienitymi polskimi instrumentalistami: Marcinem Wasilewskim czy Arkiem Skolikiem. Błyszczeć na pewno będzie Kinga Pruś – jedyny damski akcent na Festiwalu.

Kwartet „The Brag Pack“ to międzynarodowa formacja młodych muzyków jazzowych, która powstała na początku 2011r. Daniel Mester, Sri Hanuraga i Paul Rutschka spotkali się podczas studiów na Wydziale Jazzu w Conservatorium van Amsterdam. Grają własne kompozycje energicznie i interaktywnie, co tworzy w całości spójne i bardzo intensywne w odbiorze widowisko. Szeroki repertuar obejmuje utwory z nowoczesnym podejściem do swingu, solidny groove i improwizacje. Latem 2014 roku zespół w nowym składzie z łotewskim perkusistą Andrisem Buikisem ponownie zebrał się w studiu nagraniowym. Nowy materiał obfituje w kompozycje inspirowane zarówno muzyką klasyczną, ciężkim groove’m jak i romantycznymi balladami. W kontraście do ciężkich brzmień wirtuozerskiej improwizacji pojawia się kojący głos Kingi Pruś, młodej i utalentowanej wokalistki jazzowej z Trójmiasta. Każdy z muzyków ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach jazzowych. Promując ich debiutancki album "Just Braggin“ zespół intensywnie koncertował w prestiżowych klubach w Holandii, Niemczech i Indonezji oraz na festiwalach takich jak Bimhuis w Amsterdamie, Birdland w Hamburgu i ASEAN Jazz Festival w Batam. Zespół występował też kilka razy w Polsce m.in. na Świdnickich Nocach Jazzowych, Jazz Travel w Sopocie czy Hanza Jazz Festival, zjednując sobie wielką sympatię i ogromne zainteresowanie słuchaczy. Podczas toruńskiego Jazz Od Nowa Festiwal w 2012 r. został uznany odkryciem festiwalu.
      
       Special Trio
to nowojorski akustyczny mainstream w najlepszym wykonaniu wieloletniego współpracownika Dizzy’ego Gillespie – Eda Cherry oraz znakomitych polskich jazzmanów Adama Kowalewskiego i Arka Skolika. Ed Cherry - artysta ten przez wielu krytyków uznawany jest za najlepszego obecnie nowojorskiego gitarzystę. O jego renomie zaświadczyć może m.in. współpraca z takimi Legendami Jazzu jak Dizzy Gillespie - współpracował z nim zarówno w kwartecie jak i big bandzie od roku 1978 aż do 1992 - czyli niemal do samej śmierci Dizzy’ego. Adam Kowalewski współpracuje od wielu lat z czołówką polskich muzyków jazzowych takich, jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Tomasz Stańko, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk, Jarosław Śmietana, Eryk Kulm, i wielu innych. Arek Skolik zajmuje czołowe miejsca w ankiecie pisma „Jazz Forum” jako perkusista jazzowy. Podczas poprzedniej edycji Festiwalu Jazzbląg dał się poznać elbląskiej publiczności jako wulkan energii i multiintrumentalista.
      
       Marcin Wasilewski Trio czyli Marcin Wasilewski /piano/, Sławomir Kurkiewicz /kontrabas/ i Michał Miśkiewicz /perkusja/ to swoisty fenomen polskiej sceny jazzowej. Trio jest jedną z najbardziej cenionych polskich grup jazzowych poza Polską, z wielkim powodzeniem podbijających nie tylko rynek europejski, ale mającą już stałe miejsce na rynku światowym. W roku 2014 zespół obchodził 20-lecie pracy artystycznej w niezmienionym składzie. Współpraca z najznamienitszymi gwiazdami światowego jazzu (Jan Garbarek, Gianluigi Trovesi, John Surman, Louis Sclavis, Arthur Blythe, Joe Lovano, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché czy Jon Christensen), nagranie trzech płyt dla legendarnej, prestiżowej wytwórni ECM Records, uznanie krytyków, entuzjastyczne recenzje w Europie i USA, to, poza sukcesami Tomasza Stańko, jedyny taki dorobek rodzimego, akustycznego jazzu. Muzycy Tria mają za sobą kilkanaście lat gry w kwartecie Stańki, lata współpracy w Simple Acoustic Trio, a wreszcie trzy znakomite albumy wydane przez wytwórnię ECM. Najnowszy album „Spark Of Life” polscy jazzmani zrealizowali z gościnnym udziałem szwedzkiego tenorzysty Joakima Mildera, z którym pojawili się na koncertach podczas jesiennej trasy koncertowej, przemierzając kilkadziesiąt tysięcy kilometrów i grając ponad 20 koncertów, podczas których entuzjastycznie przyjęło ich muzykę ponad 7 tys. fanów w Polsce, Niemczech i na międzynarodowych festiwalach w Buenos Aires, Cordobie (w Argentynie) i Santiago de Chile (w Chile). Pod koniec listopada 2014 r., zaledwie po sześciu tygodniach od premiery album uzyskał w Polsce status „Złotej Płyty” a dzięki głosom czytelników w dorocznej ankiecie „JAZZ TOP” magazynu JAZZ FORUM za rok 2014 potwierdził bardzo wysokie notowania, zyskując miano „Albumu Roku 2014”, zaś MWTrio zwyciężyło kolejny raz w kategorii „Akustyczny Zespół Roku 2014”. Zwieńczeniem I. półrocza od premiery „Spark Of Life” są statuetki Fryderyka w kategorii jazz (Jazzowy Artysta Roku dla Marcina Wasilewskiego oraz Fryderyk w kategorii Jazzowy Album Roku)
      
       Bilety można kupić w Centrum Sztuki Galerii EL lub poprzez sklep internetowy Galerii EL. Ceny biletów i karnetów w przedsprzedaży to odpowiednio 40 i 70 zł.
      
       Szczegółowy program Festiwalu (więcej na stronie)
      
       Piątek, 10 lipca, godz. 19

       Tenor Madness: Grzegorski / Chyła / Herbasz
       Leszek Kułakowski Ensemble feat. Christoph Titz
       Algorhythm (klub Krypta)
       jam session w Klubie Krypta
      
       Sobota, 11 lipca, godz. 18
       The Brag Pack
       Special Trio: Ed Cherry, Arek Skolik, Adam Kowalewski
       Marcin Wasilewski Trio & Joakim Milder
       jam session w Klubie Krypta.
      

       Patronat medialny nad Festiwalem Jazzbląg objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama