UWAGA!

Jest taki kraj, w którym wszyscy są szczęśliwi

2008-03-15
Aktualizowany 2008-03-17 12:48
Elbląg, Jest taki kraj, w którym wszyscy są szczęśliwi
(fot. PS)

To kraj, w którym telewizor ma tylko król, ludzie żyją w zgodzie z naturą, a dzięki buddyzmowi są bardzo szczęśliwi - tak o Bhutanie, który odwiedziła i uwieczniła na fotografiach, mówi Krystyna Olechnowicz. Wystawa jej prac została otwarta wczoraj (14 marca) w Światowidzie.

Jak wyznała Krystyna Olechnowicz, pomysł wyjazdu do Bhutanu narodził się półtora roku temu podczas spotkania towarzyskiego.
     - Ktoś wówczas rzucił, że jeśli chcę odwiedzić egzotyczny kraj, to musi to być Bhutan, bo tam telewizor ma tylko król - opowiadała przybyłym do Światowida gościom. - Wybraliśmy się więc wraz z mężem w podróż do tej interesującej krainy. Bhutan to kraj, który leży w Himalajach i jest wielkości Szwajcarii - kontynuowała Krystyna Olechnowicz. - Z jednej strony sąsiaduje z Chinami, z drugiej zaś z Indiami. Zamieszkuje go bardzo mała liczba ludzi - ok. 670 tysięcy.
     Podczas wernisażu autorka wystawy „Kartki z podróży” czarowała opowieściami o Bhutanie. Mówiła o tym, że od wieków religią w tym kraju jest buddyzm. Od ok. 100 lat władzę sprawuje król, jednak dopiero trzeci założył szkołę, pocztę, placówki służby zdrowia.
     - Do lat 60-tych ubiegłego stulecia Bhutan był ukryty i odizolowany od świata zewnętrznego - podkreślała Krystyna Olechnowicz. - Po uchyleniu drzwi do kraju weszła przestępczość i narkotyki. Trzeba było znowu je przymknąć. Mieszkańcy Bhutanu żyją według Narodowego Programu Szczęśliwości, który zakłada rozwój, ale powoli, zachowując środowisko naturalne, kulturę i tradycję.
     O buddyzmie i Bhutanie mówił także Marcin Barański, nauczyciel buddyzmu diamentowej drogi. - To bardzo ciekawy kraj, w którym ludzie są szczęśliwi - mówił.- Mają nawet ministra od szczęścia. Każdy mówi „kocham mojego króla”, „kocham mojego premiera”. Życzę naszym politykom takiego uznania w oczach społeczeństwa.
     A w Światowidzie polityków i urzędników nie zabrakło. Swoją obecnością wernisaż wystawy Krystyny Olechnowicz uświetnili m.in. marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i członek zarządu województwa Grzegorz Nowaczyk.
     Wystawę fotografii z Bhutanu można podziwiać na I i II piętrze holu Światowida. Natomiast zainteresowanych buddyzmem Marcin Barański zaprasza dziś (15 marca) o godzinie 17 do sali kameralnej kina Światowid, gdzie wygłosi wykład pn. „Buddyzm na zachodzie”.
     

 


     Z autorka zdjęć Krystyną Olechnowicz rozmawia Marta Hajkowicz:

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama