UWAGA!

Jubileuszowy Teatr Sewruka

Elbląg, Jubileuszowy Teatr Sewruka

W tym roku Teatr im. Aleksandra Sewruka będzie świętować 70-lecie sceny polskiej w Elblągu oraz jubileusz 40-lecia samodzielnej sceny w Elblągu. Z tej okazji na deskach teatru odbędzie się premiera pt. „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego.

- Przez ponad 400 lat był tu teatr niemiecki, angielskie grupy teatralne grały dla mieszkańców miasta, ale po drugiej wojnie światowej scena była już polska. Początkowo był to Teatr im. Stefana Jaracza Olsztyn - Elbląg, a 13 listopada 1976 roku uroczystą premierą „Balladyny” Juliusza Słowackiego rozpoczął działalność, jako samodzielna scena, Teatr Dramatyczny w Elblągu – przypomina dyrektor Teatru Sewruka, Mirosław Siedler.
       Już niespełna cztery tygodnie dzielą nas od uroczystych obchodów jubileuszu 40-lecia Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
       Jubileuszową premierą, która uświetni obchody jubileuszu, będzie „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego, z muzyką Jana Stefaniego. Utwór ten jest uważany za pierwszą polską operę narodową. Na elbląskiej scenie zagościł już w roku 1992, a wyreżyserowała go Ewa Kołogórska. Będzie to ważne wydarzenie zarówno ze względu na wagę dzieła Bogusławskiego i Stefaniego dla kultury polskiej, jak i z racji rozmachu samej realizacji. Dość powiedzieć, że na Dużej Scenie Teatru Sewruka zobaczymy cały zespół aktorski Teatru, gościnnie występujących aktorów, chór, tancerzy, a w orkiestronie zasiądzie elbląska Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego. Reżyserem spektaklu jest znany choreograf i pedagog Emil Wesołowski. Scenografię i kostiumy przygotowała Tatiana Kwiatkowska, a muzyką zajął się Wojciech Karpiński. Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz prezydent Elbląga. Premiera spektaklu odbędzie się 19 listopada.
       Przygotowania do premiery „Cudu mniemanego, czyli Krakowiaków i Górali” spowodowały, że aktualnie nie są grane inne pozycje repertuarowe. Natomiast już w najbliższy czwartek, 27 października Teatr Sewruka i Stowarzyszenie „Alternatywni” zapraszają na Małą Scenę, gdzie odbędzie się kolejne spotkanie Elbląskiej Sceny Literackiej im. Stanisława Franczaka. Bohaterką spotkania będzie Bogumiła Salmonowicz, która zaprezentuje swój nowy tomik poezji pt. „Abrazje”. Zapraszamy!
      
Teatr im. Aleksandra Sewruka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama