UWAGA!

„Kaperskie skarby”, czyli warsztaty snycerskie

Elbląg, „Kaperskie skarby”, czyli warsztaty snycerskie

W niedzielę, 22 września w malowniczym Suchaczu odbędą się wyjątkowe warsztaty, podczas których będzie można zgłębić tajniki snycerstwa - bardzo starej sztuki zdobniczej.

Suchacz to miejscowość, która zaistniała w historii Polski wydarzeniem, jakim była Bitwa na Zalewie Wiślanym w roku 1463. Bitwa ta rozegrała się pomiędzy flotą Związku Pruskiego, konkretnie elblążan i gdańszczan, a flotą krzyżacką pod dowództwem wielkiego mistrza zakonu Ludwiga von Erlichshausena. Warsztaty będą sposobem na powrót do tego wydarzenia.

- Uczestnicy warsztatów wykonają prace nawiązujące do wydarzeń ważnych dla naszej historii – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. - Nauczą się oni przy tym samodzielnie zdobić skrzynie techniką snycerską, która wpisuje się w rzemiosło artystyczne. Snycerstwo wydaje się być trudną dziedziną sztuki, ale z pewnością daje piękne efekty końcowe nawet u początkujących rzeźbiarzy – dodaje.

Uzupełnieniem działań warsztatów będzie opracowanie receptury na chlebek kaperski, który stanie się regionalnym przysmakiem. Przygotowywaniem pieca i receptury zajmą się pozostali uczestnicy warsztatów, a ciasto wyrobią dzieci. Kolejnym etapem będzie pokaz wypiekania chlebków w glinianym piecu opalanym drewnem. Na zakończenie warsztatów odbędzie się degustacja wypieczonych chlebków z przysmakami kaperskimi, takimi jak miód i śledź.

Warsztaty odbędą się 22 września w godzinach od 14.00 do 17.00 w Suchaczu. Adresowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych z Suchacza i okolic. Grupa składać się będzie z 15 osób.

Warsztaty są częścią projektu „W zasięgu ręki – o sztuce dalekiej i bliskiej”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Jantar” we współpracy z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Projekt ten jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym, dedykowanym w szczególności dzieciom i młodzieży z małych miejscowości. Ma na celu umożliwienie im twórczego i aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz obniżenie barier dostępu do kultury.

Projekt „W zasięgu ręki – o sztuce dalekiej i bliskiej” jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.

Ewa Bednarska-Siwilewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama