UWAGA!

Kijów i Moskwa Paustowskiego i Bułhakowa

 Elbląg, Kijów i Moskwa Paustowskiego i Bułhakowa
fot. nadesłana

Filia nr 7 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Hetmańskiej zaprasza w środę, 28 października o godz. 17 na spotkanie pt. „Kijów i Moskwa Paustowskiego i Bułhakowa – dylematy inteligencji rosyjskiej” z elbląskim historykiem Piotrem Imiołczykiem . Wstęp wolny.

Jeżeli ktoś sądzi, iż cywilizacja zachodnia kończy się na wschodzie na linii Bugu, jest w błędzie. Niektóre tereny Europy są cywilizacyjnie i kulturowo bardziej nasączone myślą i twórczą działalnością człowieka niż inne. Jedne stanowią zwarty konglomerat, w którym dziedzictwo myśli, artyzmu wszelakich działań ludzkich jest bardziej prężne i sięgające swoją tradycją w przeszłość, a inne nie. Wielkie miasta Europy wschodniej tworzą enklawy wśród olbrzymiej przestrzeni kulturalnej próżni. Bezsprzecznie najbardziej twórcze z nich to Kijów i Moskwa – tak różne od zachodnich stolic artystycznych – Paryża, Londynu czy Rzymu, ale jednocześnie bardzo bliskie kulturze polskiej. Zastanawiające jest to, że przez cały XIX wiek Kijów i Moskwa były miastami, w których inteligencja polska współżyła i współtworzyła z Rosjanami, Ukraińcami, Żydami. Razem chodzili do szkół, bawili się, tworzyli sztukę. To te miasta odcisnęły swe piętno na twórczości biografa tych czasów – Konstantego Paustowskiego oraz twórcy na miarę światową Michała Bułhakowa. Opis świata terroru i pragnienia wolności w „Mistrzu i Małgorzacie” jest dla Polaka tak samo czytelny jak Krieszczatik z Kijowa w „Dalekich latach” Paustowskiego. Piotr Imiołczyk
      
       Spotkanie z elbląskim historykiem i nauczycielem – Piotrem Imiołczykiem odbędzie się w ramach cyklu „Książki, które wstrząsnęły światem”.
       Więcej informacji o spotkaniu:
       Filia nr 7
       ul. Hetmańska 16/20
       tel. (55) 611 00 66
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama