UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kino dokumentalne podczas 14. Letnich Ogrodów Polityki

 
Elbląg, Kadr z filmu "Przeżyć: Metoda Houellebecqa" (mat. prasowe dystrybutora)
Kadr z filmu "Przeżyć: Metoda Houellebecqa" (mat. prasowe dystrybutora)

Podczas 14. Letnich Ogrodów Polityki, podobnie jak w roku ubiegłym, odbędą się projekcje filmów dokumentalnych – będzie można zobaczyć „Film o Pilchu” w reż. Adama Lewandowskiego – opowieść o jednym z najważniejszych współczesnych polskich prozaików oraz wybrane festiwalowe filmy Millennium Docs Against Gravity Film Festival – największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce. Zapraszamy!

I dzień/31.05 (środa), godz. 20.30 – Sala „U św. Ducha”
       „Film o Pilchu” w reż. Adama Lewandowskiego
       czas trwania: 55 minut; kraj/rok: Polska/2017
       Jerzy Pilch opowiada przed kamerą o dzieciństwie w Wiśle, wpływie kobiet na własne wybory, powinnościach twórcy i relacjach z rodzicami – bohaterami jego prozy. Ma parę obsesji; obsesję erotyczną, którą popieram... snobizm luterański, którego nie rozumiem... – tymi słowami opisuje bohatera Janusz Głowacki. W filmie występuje również grono przyjaciół pisarza, a także jego koledzy po piórze, m.in. Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk i Wojciech Kuczok. Jerzy Pilch zaprasza widzów do swojego mieszkania przy ulicy Hożej w Warszawie, gdzie mieszka i tworzy.
       Film o Pilchu to opowieść o niezwykłym mężczyźnie, którego niebanalne spojrzenie na świat i ukazanie rzeczywistości w krzywym zwierciadle, odcisnęło trwałe piętno w historii polskiej literatury.
      
       „Film o Pilchu” został wyprodukowany wspólnie przez Jacka Rzehaka, producenta filmu „Pod Mocnym Aniołem” i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
      
      
       III dzień/2.06 (piątek), godz. 20.30 – Sala „U św. Ducha”
       „Beuys. Sztuka to rewolucja” w reż. Andresa Veiela
       czas trwania: 107 min.; kraj/rok: Niemcy/2017; produkcja: Zero One Film, Terz Film, Westdeutscher Rundfunk (WDR); wybrane festiwale i nagrody: MFF Berlin 2017
       Charyzmatyczny niemiecki artysta, teoretyk sztuki, pedagog, aktywista i społeczno-polityczny reformator Joseph Beuys twierdził, że każdy z nas jest artystą w życiu, każdy może tworzyć sztukę i wpływać na nią oraz otaczający go świat. Ubrany w charakterystyczny kapelusz kontrowersyjny twórca postrzegał sztukę nie jako przedmioty estetyczne, lecz twórcze, terapeutyczne działanie o społecznym lub politycznym podłożu. Film jest wnikliwym portretem jego życia i twórczości opartym niemal w całości na doskonale zmontowanych materiałach archiwalnych. Okazuje się, że dziś – 30 lat po śmierci Beuysa – jego poglądy i życiowa postawa są aktualne znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.
      
      
       „Przeżyć: Metoda Houellebecqa” w reż. Arno Hagersa, Erika Lieshouta, Reiniera van Brummelena
       czas trwania: 70 min.; kraj/rok: Holandia/2016; zdjęcia: Reinier van Brummelen; produkcja: seriousFilm
       W 1991 roku nikomu wówczas nieznany Michel Houellebecq opublikował esej „Rester vivant” (ang. „To Stay Alive”). Był wówczas pogrążonym w depresji rozwodnikiem, administratorem sieci komputerowej, próbującym swoich sił w poezji. Zapewne nie śniło mu się, że za parę lat zostanie jedną z największych gwiazd światowej literatury, niemalże prorokiem pokolenia singli, dla jednych wieszczem moralnego upadku Zachodu, dla innych ostatnim sprawiedliwym, walczącym o jego przyszłość – pisarzem, do którego przyznaje się zarówno lewica jak i prawica, a każda z zupełnie innych powodów. Skromnym objętościowo tekstem zafascynował się sam Iggy Pop, który w rozterkach pisarza znad Sekwany rozpoznał ból towarzyszący mu przez wiele lat na scenie. Gwiazdor jest przewodnikiem po całym filmie.
       Erik Lieshout, Arno Hagers i Reinier van Brummelen przedstawiają na ekranie spotkanie wielkiego francuskiego pisarza z zafascynowanym jego twórczością… Iggy’im Popem, tworząc błyskotliwy i poruszający „feel-good movie” na temat cierpienia.
      

       IV dzień/3.06 (sobota), godz. 20.30 – Sala „U św. Ducha”
       „Obcy w raju” w reż. Guido Hendriksa
       czas trwania: 72 min; kraj/rok: Holandia, 2016; zdjęcia: Emo Weemhoff; produkcja: Zeppers Film & TV; wybrane festiwale i nagrody: IDFA Amsterdam 2016
       Na Sycylii za murami fortecy o nazwie Europa dopiero co przybyli z krajów Afryki i Azji imigranci uczęszczają na lekcje dawane przez nauczyciela, który opowiada im o tym, jak wygląda życie na Starym Kontynencie i jak powinien przebiegać ich proces asymilacji. Edukator umiejętnie dobiera fakty, aby wzbudzić w uczniach skrajne emocje. Raz próbuje zawstydzić swoich słuchaczy, aby za chwilę podkreślić zasadność ich obecności w Europie. Ani przez chwilę nie ma wątpliwości, że relacja nauczyciela i imigrantów jest oparta na władzy.
       Według festiwalu IDFA „najważniejszy film o uchodźcach w 2016 roku”.
      
       „Wolność słowa wolna od lęku” w reż. Tarquina Ramsaya
       czas trwania: 86 min.; kraj/rok: Wielka Brytania/2016; zdjęcia: Niels Ladefoged; produkcja: Fear Free films; wybrane festiwale i nagrody: DOCUTAH 2016: Nagroda Raven za Najlepszy Film Zagraniczny, IDFA Amsterdam 2016
       Czym jest wolność słowa? – zadał sobie to pytanie 15-letni Tarquin Ramsay, a o odpowiedzi poprosił swoich rówieśników, dyrektora szkoły, mieszkańców miasteczka. Bardzo szybko zorientował się jednak, że szlachetne wypowiedzi brytyjskich nastolatków całkowicie rozmijają się ze społeczną praktyką oraz szerzącymi się przykładami naruszania prawa również przez zachodnie demokracje. A co z kwestiami takimi jak: bezpieczeństwo i nadzór, mowa nienawiści, granice wolności i prywatności? Początkowe pytanie wywołało wiele dylematów i wątpliwości, a zaowocowało pięcioletnim projektem, w wyniku którego powstał ten film. Pojawiają się w nim wypowiedzi takich światowych ekspertów, aktywistów i celebrytów jak: Jude Law, Sarah Harrison, John Kiriakou, Jacob Appelbaum, Julian Assange, Rob Gongrjp, Andy Müller-Maguhn, Jeremie Zimmerman. Rozmówcy Ramsay’a czasem niedowierzali, że tak młody człowiek jest w stanie zrozumieć znaczenie wolności słowa – co i raz zadawali pytanie: „Czy rozumiesz, co mówię?”. Jednak to pytanie wybrzmiewa z ekranu wobec każdego z nas. Czy wpisanie wolności słowa do zestawu podstawowych praw człowieka zamyka temat? Czy gwarantuje, że z niego skorzystamy albo chociaż zauważymy, gdy zostanie ograniczone? I czy sami je rozumiemy?
      
       Millennium Docs Against Gravity Film Festival to największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce. W tym roku odbył się po raz czternasty, a festiwalowe filmy drugi rok z rzędu pokazywane są podczas Festiwalu Letnie Ogrody Polityki. To filmy, które skłaniają do namysłu nad naszą współczesnością.
      
       Opisy filmów: Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Millennium Docs Against Gravity Film Festival.
      
       Na wszystkie filmy wstęp wolny.
      
      
Patronem medialnym Ogrodów Polityki jest Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama