UWAGA!

Klubowy wieczór na Jazzbląg Festiwal 2013

  Elbląg, Brenda Boykin z Club des Belugas,
Brenda Boykin z Club des Belugas, fot. nadesłana

Piątkowy wieczór drugiej edycji Festiwalu Jazzbląg wypełnią klubowe, nu-jazzowe melodie formacji Club des Belugas, której towarzyszyć będzie wokalistka o niezwykłej barwie głosu - Brenda Boykin.

Club des Belugas to jeden z najlepszych zespołów nu-jazzowych na świecie. Fantastycznie łączą współczesny lounge i nu-jazz z brazylijskimi rytmami, swingiem i soulem z lat 50, 60 i 70. Ich kariera zaczęła się od wydanej w 2002 płyty "Caviar at 3 a.m." Już rok później ukazał się ich drugi album "Minority Tunes", a dwa pochodzące z niego utwory "hip hip chin chin" i "Gadda Rio" dotarły na sam szczyt niemieckich klubowych list przebojów. W sumie u twory z ich 6 płyt pojawiły się ponad 630 razy m.in na kompilacjach takich jak Hotel Costes, Paparazzi, Brazilelectro czy Ladies Jazz VII, które sprzedano na świecie w łącznym nakładzie ponad czterech i pół miliona płyt. Kompozycje zespołu zyskują ogromną popularność w przemyśle reklamowym: użyto ich w filmach między innymi marek takich jak Lexus, Jaguar, Honda, Nivea czy LG. Zespół koncertuje na całym świecie. Zagrał nawet 89 koncertów w Chinach i na wielu festiwalach jazzowych choćby takich jak słynny North Sea Jazz Festival. Główni członkowie to Maxim Illion i Kitty the Bill. Oprócz Brendy Boykin zaprosili do współpracy takich wspaniałych gości jak trębaczy: Reinera Winterschladen'a (Nighthawks) i Thomasa Sifflinga, szwedzką piosenkarkę Anna Luca, londyńskiego piosenkarza jazzowego Iaina Mackenzie, Anne Schnell z Jojo Effect oraz Deana Browmana z NY.
       Brenda Boykin pochodząca z Oakland z Kalifornii należy do grona najpopularniejszych amerykańskich wokalistek jazzowych. Swoją przygodę z muzyką zaczęła w młodzieżowym chórze w kościele Baptystów, gdzie śpiewano krzykliwe, płynące prosto z serca religijne pieśni. W szkole średniej uczyła się gry na klarnecie, a podczas edukacji na University of California (Berkeley), gdzie studiowała psychologię, zainteresowała się zespołami jazzowymi, które działały na kampusie. Artystka uznanie zyskała dzięki swym mistrzowskim interpretacjom jazzowych i bluesowych standardów zapożyczonych od najwybitniejszych bandów i herosów gatunku. Boykin to kompletna wokalistka, o bogatym, dynamicznym głosie, która z łatwością nawiązuje kontakt ze słuchaczami. W 1997 otrzymała nominację do nagrody BAMMIE w kategorii Najlepsza Wokalistka Roku. Wśród swoich inspiracji artystka wymienia przede wszystkim takie postacie jak: Sarah Vaughn, Bobby "Blue" Bland, Nancy Wilson czy Dakota Staton. Z występów na takich imprezach jak Monterey Jazz Festival, Monterey Bay Blues Festival czy San Francisco Blues Festival zbierała niezliczoną ilość pochwał. Przez wiele lat u jej boku pojawiał się gitarzysta - Eric Swinderman, który wspierał Brendę przede wszystkim gdy wykonywała kompozycje związane z klimatem muzycznym Nowego Orleanu. Od 2005 roku jest wokalistką „Club des Belugas“. Jej solowa płyta Chocolate & Chili znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2008 w rankingu BBC. Uczestniczyła w wielu słynnych festiwalach jazzowych takich jak Monterey, Umbria czy Montreux, na którym otrzymała nagrodę dla najlepszej wokalistki 2005 roku. 
      
       Program Jazzbląg 2013

 


       17 lipca, godz. 18
       Elbląg i Przyjaciele: Krakowski Quintet, Zuehlke Project, Krzywda, Małek Quartet, Dominik Bukowski Group
       18 lipca, godz. 18
       Krystyna Stańko
       Global Sounds – Michael „Patches” Stewart Sextet
       Adam Bałdych Imaginary Quartet feat. Verneri Pohjola
       19 lipca, godz. 18
       RGG Trio
       Arild Andersen Quartet
       Brenda Boykin feat. Club des Belugas
       20 lipca, godz. 18
       Atom String Quartet & Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Marka Mosia
       Michał Urbaniak feat. Mika
      
       Imprezy towarzyszące:
       Jam session – codziennie po koncertach – Krużganek Centrum Sztuki Galerii EL
       14 lipca, godz. 20.15 – koncert Pink Freud – Klub Muzyczny Mjazzga (wstęp 15 zł)
       14 lipca – otwarcie wystawy fotografii Jazzbląg 2012 – Ratusz Staromiejski
       16 lipca, godz. 18 – otwarcie wystawy fotografii „Oblicza muzyki” – kolekcja portretów artystów związanych z ZAiKS – Krużganek Centrum Sztuki Galerii EL
       20 lipca (w przerwie koncertów) – performance wizualno-dźwiękowy Karol Schwarz / Marcin Zabrocki / Divika i Zambari – wirydarz Centrum Sztuki Galerii El
       21 lipca, godz. 13 – Jazz dla dzieci – koncert Gosi Szmudy-Sycz z zespołem – Centrum Sztuki Galeria EL
      
       Ceny biletów
       Dzień pierwszy: 30 zł/40 zł
       Dzień drugi oraz trzeci: 50 zł/60 zł
       Dzień czwarty: 60 zł/70 zł
       Karnety czterodniowe (ograniczona ilość): 150 zł/200 zł
       Bilety dostępne tylko w Galerii EL. Możliwy zakup biletów przez Internet.
       Informacje i bilety: Beata Branicka, beata.b@galeria-el.pl; Joanna Mierzejewska, joanna@galeria-el.pl, tel. 55 625 67 80, 55 232 53 86.
       Oficjalna strona Jazzbląg 2013.
       Organizatorzy: Miasto Elbląg, Centrum Sztuki Galeria EL, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne.
      

Patronem medialnym Jazzbląg 2013 jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama