UWAGA!

Kobiecy jazz 2. dnia Jazzbląg 2013

 
Elbląg, Krystyna Stańko,
Krystyna Stańko, fot. nadesłana

Drugi dzień Festiwalu Jazzbląg 2013 rozpocznie się kobieco – na scenie zagości Krystyna Stańko, jeden z najbardziej rozpoznawalnych żeńskich jazzowych głosów w Polsce. Elbląskim akcentem podczas tego koncertu będzie udział Dominika Bukowskiego, który jest kompozytorem aż siedmiu utworów na najnowszej, utytułowanej już, płycie „Kropla Słowa”.

Krystyna Stańko to wokalistka obdarzona niezwykle oryginalnym, zmysłowym głosem, swobodnie poruszająca się w różnych estetykach muzycznych. Kompozytorka, autorka tekstów, gitarzystka, pedagog.
       Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Podczas studiów założyła własny zespół złożony z czterech kobiet o nazwie For Dee, którego była gitarzystką i wokalistką, a także autorką muzyki i tekstów. Pomysł założenia żeńskiej grupy okazał się na tyle trafiony, że zaowocował zdobyciem głównej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Udział w konkursie Debiuty – Opole zakończył się również zdobyciem I-go miejsca, a Krystyna Stańko otrzymała nagrodę im. Anny Jantar oraz specjalną nagrodę za najlepszy utwór konkursu (piosenka pt. „Oni” – poświęcona ludziom chorym na Aids). W 1995 roku już jako duet For Dee z Jowitą Tabaszewską nagrała płytę „Kobiety”, na której znalazło się 12 piosenek jej autorstwa. Kilka z nich gościło na listach przebojów radiowych i telewizyjnych, ciepło oceniane m. in. przez Marka Niedźwieckiego. W 1996 r. zespół For Dee był gościem trasy koncertowej grupy Varius Manx (ok. 20 koncertów w całej Polsce). Od września 1998 roku zespół zawiesił działalność.
       Po dwuletniej przerwie Krystyna Stańko założyła z Olem Walickim i Maciejem Grzywaczem (0-58), grupę jazzową, której główną ideą było komponowanie i granie na koncertach własnej oryginalnej muzyki. Piękne akustyczne brzmienie, interesujące linie melodyczne i bogate harmonie w połączeniu z lirycznymi, poetyckimi tekstami zainspirowały muzyków do nagrania płyty „Do_dziesięciu”, która była nominowana do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Jazzowy Album Roku. Zespół prezentował swój ciekawy projekt w kraju i za granicą m. in. w Niemczech, Szwecji, Rosji, Rumunii, Czechach. W roku 2003 powstała kolejna płyta zespołu zatytułowana „Tryby” z muzyką Maćka Grzywacza i tekstami Krystyny Stańko. Podobnie jak „Do_ dziesięciu” spotkała się z dużym zainteresowaniem i była również nominowana do nagrody Fryderyka. Zespół wystąpił na kilku znaczących festiwalach, m. in. Warsaw Summer Jazz Days, w Sibiu, Policka Jazz Festiwal i in. Od 2004 roku Krystyna Stańko występuje też z innymi muzykami zapraszając do współpracy wielu interesujących artystów nie tylko z Trójmiasta. Pojawiają się takie nazwiska jak: Piotr Lemańczyk, Jacek Kochan, Dominik Bukowski, Przemysław Raminiak. W 2008 roku Krystyna Stańko zaprosiła do współpracy gitarzystę flamenco z Nowego Jorku – Hernana Romero, tworząc projekt „Słowiańska dusza, gorące flamenco”, który zagrał już kilka koncertów (m.in .Bohema Jazz Festiwal, Jazz Gdyni i in.) i zebrał znakomite recenzje.
       Zajmuje się również tworzeniem i nagrywaniem piosenek autorskich, które mają charakterystyczne lekko jazzowe, a czasem bluesowe zabarwienie. Jest także wykładowcą wokalistyki jazzowej i rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
       W grudniu 2008 roku ukazał się kolejny album Krystyny Stańko, wydany przez Radiową Agencję Fonograficzną, pt. „Usłysz mnie”. Nowa płyta zebrała bardzo dobre recenzje i była nominowana do nagrody Superjedynki.
       W listopadzie 2010 ukazała się płyta ”SECRETLY”, która jest osobistym hołdem dla Petera Gabriela i zawiera jego kompozycje w jazzowych, autorskich opracowaniach. „Secretly” otrzymała 5 gwiazdek w recenzji Jazz Forum.
       Ostatni album „Kropla Słowa” został jazzowym Albumem Roku 2012 miesięcznika Jazz Forum.
       „Artystka od wielu lat marzyła o połączeniu piękna muzyki z pięknem słowa w ojczystym języku. Tym razem jesteśmy świadkami powstania utworów, w których obok  poezji wspaniałych twórców: Haliny Poświatowskiej, Wisławy Szymborskiej,  Doroty Szatters i Tomasza Jastruna pojawiła się subtelna i zajmująca muzyka wibrafonisty Dominika Bukowskiego, a także kompozycje wokalistki i utwór Paula  Rutschka. (…) Tak solidnej i pięknej płyty poetyckiej w jazzowym krwiobiegu nie mieliśmy od czasu „Umiera piękno” Agi Zaryan i przyznam, że obie pozycje tworzą dla mnie pewien brzmieniowy kanon.” Piotr Iwicki, Jazz Forum 12/2012
       Krystyna Stańko w tym roku została także wyróżniona Pomorską Nagrodą Artystyczną w kategorii Kreacje Artystyczne. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Marszałka Województwa Pomorskiego .
       Od 10 lat jest wykładowcą wokalistyki jazzowej i rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jej piosenka "Sobie sami" znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu Juliusza Machulskiego "Ile waży koń trojański". Piosenki Krystyny Stańko znalazły swoje miejsce na antenie radiowej, zarówno na listach przebojów jak i w jazzowych audycjach autorskich w całym kraju.
       Od 2012 r. prowadzi własną audycje jazzową w Radiu Gdańsk – za tę działalność otrzymała nagrodę Radiowej Osobowości Roku 2012.
       Podczas czwartkowego koncertu w Galerii Krystynie Stańko towarzyszyć będą Dominik Bukowski – wibrafon, Piotr Lemańczyk – kontrabas, Irek Wojtczak – instrumenty dęte, Przemek Jarosz – perkusja.

 


      
       Program Jazzbląg 2013
      
       17 lipca, godz. 18
       Elbląg i Przyjaciele: Krakowski Quintet, Zuehlke Project, Krzywda, Małek Quartet, Dominik Bukowski Group
       18 lipca, godz. 18
       Krystyna Stańko
       Global Sounds – Michael „Patches” Stewart Sextet
       Adam Bałdych Imaginary Quartet feat. Verneri Pohjola
       19 lipca, godz. 18
       RGG Trio
       Arild Andersen Quartet
       Brenda Boykin feat. Club des Belugas
       20 lipca, godz. 18
       Atom String Quartet & Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Marka Mosia
       Michał Urbaniak feat. Mika
      
       Imprezy towarzyszące:
       Jam session – codziennie po koncertach – Krużganek Centrum Sztuki Galerii EL
       14 lipca, godz. 20.15 – koncert Pink Freud – Klub Muzyczny Mjazzga (wstęp 15 zł)
       14 lipca – otwarcie wystawy fotografii Jazzbląg 2012 – Ratusz Staromiejski
       16 lipca, godz. 18 – otwarcie wystawy fotografii „Oblicza muzyki” – kolekcja portretów artystów związanych z ZAiKS – Krużganek Centrum Sztuki Galerii EL
       20 lipca (w przerwie koncertów) – performance wizualno-dźwiękowy Karol Schwarz / Marcin Zabrocki / Divika i Zambari – wirydarz Centrum Sztuki Galerii El
       21 lipca, godz. 13 – Jazz dla dzieci – koncert Gosi Szmudy-Sycz z zespołem – Centrum Sztuki Galeria EL
      
       Ceny biletów

       Dzień pierwszy: 30 zł/40 zł
       Dzień drugi oraz trzeci: 50 zł/60 zł
       Dzień czwarty: 60 zł/70 zł
       Karnety czterodniowe (ograniczona ilość): 150 zł/200 zł
       Bilety dostępne tylko w Galerii EL. Możliwy zakup biletów przez Internet.
       Informacje i bilety: Beata Branicka, beata.b@galeria-el.pl; Joanna Mierzejewska, joanna@galeria-el.pl, tel. 55 625 67 80, 55 232 53 86.
       Oficjalna strona Jazzbląg 2013.
       Organizatorzy: Miasto Elbląg, Centrum Sztuki Galeria EL, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne.
      
      

Patronem medialnym Jazzbląg 2013 jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama