UWAGA!

Kobieta w oczach artysty

2013-02-27
Aktualizowany 2013-03-07 16:45
Elbląg, Kobieta w oczach artysty

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida wraz z Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym zapraszają w piątek 8 marca o godz. 18 do Galerii Spatium Novum na wernisaż wystawy prac Zbigniewa Książkiewicza pt. „Kobieta w oczach artysty”. Wstęp wolny.

Zbigniew Książkiewicz – ur. w 1929 r. w Warszawie. Z Elblągiem, do którego przyjechał z rodzicami, był związany od 1946 r. W 1963 uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Uprawiał malarstwo, rysunek, grafikę, wzornictwo przemysłowe. Był także twórcą projektu jednej z elbląskich form przestrzennych, zwanej obecnie Batmanem. Nade wszystko cenił jednak malarstwo. Wśród różnych tematów jego obrazów, szczególne miejsce zajmował portret, zwłaszcza kobiecy. W konsekwencji zainteresowań twórczością starych mistrzów tworzył też prace zainspirowane ich warsztatem i tematyką, co będzie można zobaczyć na wystawie w bibliotece.
       Wernisaż wystawy wypada w Międzynarodowym Dniu Kobiet, dlatego warto wspomnieć, że wzornictwo przemysłowe Zbigniewa Książkiewicza było głównie skierowane właśnie w stronę kobiet, gdyż jako wieloletni projektant Spółdzielni „Plastyk”, był autorem przede wszystkim damskiej galanterii skórzanej, wysoko zresztą przez panie cenionej, zdobywającej liczne nagrody, m. in. złoty medal na Międzynarodowych Targach w Lipsku. Oprócz działalności twórczej, brał udział w działaniach na rzecz życia kulturalnego miasta. Był między innymi jednym z założycieli Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Zmarł 11 października 1996 r. w Elblągu.
      
       Mówi żona Zbigniewa Książkiewicza artystka plastyk Halina Różewicz - Książkiewicz. Nagranie Agnieszki Jarzębskiej.
      
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama