UWAGA!

Kobiety w Parlamencie

Dziś (27 maja) o godz. 13 w centrum kultury Światowid otwarta zostanie wystawa „Kobiety w Parlamencie”. Gościem specjalnym uroczystości będzie Elżbieta Radziszewska – pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Wystawa, przygotowana z okazji 90. rocznicy pierwszych wyborów, w trakcie których kobiety wybierały i były wybierane do Sejmu RP, przedstawia drogę Polek do uzyskania praw wyborczych, a także prezentuje sylwetki kobiet - parlamentarzystek oraz ich dokonania.
     Ekspozycja po raz pierwszy zaprezentowana została miesiąc temu, 22 kwietnia, w hol głównym Sejmu, a otworzył ją Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który objął nad wystawą patronat honorowy. Podkreślił wówczas, że „droga Polek do polityki prowadziła przez występowanie na równi z mężczyznami w walce o prawa społeczne, narodowe, o niepodległość i demokrację". Zauważył też, że w Sejmie Ustawodawczym było osiem pań, a w Sejmie obecnej kadencji są 94 panie.
     W Elblągu wystawę otworzy Elżbieta Radziszewska – pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.
     
     Polska była jednym z pierwszych krajów w Europie, w których przyznano kobietom prawa wyborcze - po uzyskaniu niepodległości w roku 1918. 28 listopada 1918 r. Naczelnik Józef Piłsudski podpisał Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Dekret stanowił, iż „Wyborcą do sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” oraz „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele państwa posiadający czynne prawo wyborcze”. Wyprzedziliśmy w tym zakresie również Stany Zjednoczone. Przed nami zrobiły to jedynie Finlandia i Dania. Szwajcaria i Portugalia przyznały kobietom prawa wyborcze dopiero w latach 70-tych.
     Wystawę oglądać będzie można przez dwa tygodnie.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama