UWAGA!

Kolejny żuławski koncert

 
Elbląg, Kolejny żuławski koncert

Dzisiaj (20 lipca) o godzinie 19 Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Marka Mosia zagra koncert w Nowym Dworze Gdańskim. Przed koncertem głównym, o godz. 15, odbędzie się kolejna otwarta próba generalna dla dzieci i młodzieży.

Również podczas tego koncertu nie zabraknie utworu pt. Pięć melodii ludowych na orkiestrę smyczkową Witolda Lutosławskiego – zbioru prostych opracowań melodii ludowych pochodzących z różnych regionów Polski. Po II wojnie światowej chcąc uniknąć pisania utworów propagandowych, zgodnych z socrealistyczną doktryną sztuki, Lutosławski zwracał się w stronę polskiego folkloru. Skoro władza była „ludowa”, to i muzykę ludową musiała akceptować. Choć sam swe utwory z tego okresu traktował z pewnym dystansem, uważając je za rodzaj artystycznego kompromisu, to jednak krytycy i melomani, są zgodni, że doskonale rozumiał polską wieś i potrafił to wyrazić w muzyce. Poza tym w programie: Nokturn op. 27 nr 2 Fryderyka Chopina, Polonez D-dur Henryka Wieniawskiego, Melodia Ignacego Paderewskiego, Serenada Mieczysława Karłowicza, Oberek 1 Grażyny Bacewicz, Suita staropolska Andrzeja Panufnika i Orawa Wojciecha Kilara.
         Te wszystkie utwory elbląscy kameraliści wspólnie z doskonałym skrzypkiem Januszem Wawrowskim wykonają w Kościele p.w. Przemienienia Pańskiego, ul. Michała Drzymały 3. Kościół został wybudowany w stylu neogotyckim, w latach 1848-1850. Posiada murowaną, 26-metrową wieżę oraz ambonę z XVIII wieku. We wnętrzu obejrzeć można ołtarz główny na którym znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego z 1872 roku. Całość utrzymana jest w jednorodnej stylistyce.
       Jutro (21 lipca br.) koncert w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim.
      
       Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z o.o.
       Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Grupa Energa
       Sponsorzy Wspierający: EPEC Sp. z o.o., Meble Wójcik, Toyota Knedler Sp. z o.o.
      
       *Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia Artystyczne” – priorytet „Muzyka”.

       Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama