UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Komedia też musi być poważna - posłuchaj!

Elbląg, Lech Brywczyński urodził się i mieszka w Elblągu
Lech Brywczyński urodził się i mieszka w Elblągu (fot. Agnieszka Jarzębska)

Elblążanin Lech Brywczyński napisał ponad 30 dramatów jednoaktowych. Publikowały je pisma literackie i wystawiały grupy teatralne. Ostatnio na temat tej twórczości powstała nawet praca magisterska.

Utwory elblążanina wzięła na warsztat Joanna Bień, studentka polonistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Obrona pracy pt. Dramaturgia Lecha Brywczyńskiego w kontekście konceptualizmu literackiego w dramatach Karola Irzykowskiego odbyła się 1 lipca. Joanna Bień otrzymała za nią ocenę bardzo dobrą, a promotorem pracy był prof. Jerzy Waligóra.
       Lech Brywczyński chętnie sięga po tematy historyczne. Akcja części jednoaktówek jest osadzona w zamierzchłej przeszłości.
       - Piszę, nie myśląc o teatrze. Są to dramaty literackie - do czytania, które mogą obejść się bez teatru - mówi w rozmowie z Agnieszką Jarzębską.
      
       Lech Brywczyński urodził się w 1959 roku. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu (matura w 1978 roku). W latach 1986-1991 studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim (absolutorium w 1991 roku). Jest dziennikarzem i tłumaczem z języka angielskiego. Ceni starożytną dramaturgię, która jest - jak mówi - ponadczasowa i zaskakująco współczesna. Do jego ulubionych autorów należy Arystofanes. Lech Brywczyński z uwagą obserwuje również m.in. to, co dzieje się na scenie politycznej - polskiej i światowej. - Przemiany, które obecnie zachodzą w Polsce i na świecie, będzie można nazwać, ocenić, podsumować w dopiero przyszłości, może nawet za kilkaset lat. Najtrudniej jest oceniać czas, w którym się żyje - mówi i przypomina słowa Jana Kochanowskiego: "Naśmiawszy się nam i naszym porządkom,/ Wemkną nas w mieszek, jako czynią łątkom".
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Prawdziwy wierny elblążanin! Gratulacje!!!
 • lechu dawaj na mecz Olimpii
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Znajomy(2011-08-17)
 • Pisze ciekawie do kwartalnika Magazyn Elbląski !!!!
 • To jest bardzo dobry fachowiec - zważywszy na doświadczenia edytorskie z wydawaniem gazety elbląskiej w początkach lat 90-tych - na wydawcę i redaktora naczelnego czasopisma literackiego z prawdziwego zdarzenia niezbędnego przecież Elblągowi. Jeśli Pan Lech wyraziłby taka gotowość, sponsorzy znajda się na pewno, przecież ludzie nie pożałują grosza na godziwy cel. Panie Leszku tyle rzeczy do zrobienia przed Panem. Zyczę Panu zdrowia i dobrych pomysłów. Egon.
 • nastepny koles z PO
 • Na chociażby zastępcę naczelnika do Departamentu Kultury by się doskonale nadawał !
 • taaak zdecydowanie! dodałby tej komedii (w UM) trochę powagi :D
 • Egon - daj spokój z czasopismem literackim, prasa literacka w całej Polsce przeżywa kryzys, więc jak może być w Elblągu. Niech lepiej Pan Lech nadal pisze swoje świetne teksty literackie, na ile mu zdrowie pozwoli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oldgringo(2011-08-17)
 • Bardzo mądry i ciekawy elblążanin. Ostatnio notował poważne problemy zdrowotne, ale wyszedł z tego - i chwała Bogu!!! Jest permanentnie niedoceniany w Elblągu. Ma świetnie spojrzenie retrospektywne na nasze miasto - powiązane z wnikliwą oceną teraźniejszości. Wiedzie nad wyraz skromny żywot - porównywalny do tego co przeżył K. C. Norwid, czy wielu innych. Mało jest takich ludzi w dzisiejszym, techno-, i zkomputeryzowanym Eblągu. Życzliwy dla ludzi i. .. .wiecznie gdzieś pędzi z. .. .ze swoją nieodłaczną teczką!! Ad multos annos Panie Lechu!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Laudatio pro Lech Brywczyński.(2011-08-18)
 • Dla takich ludzi etatów w Urzędzie Miejskim niestety nie ma !!!!!
 • wiedzie skromny żywot gdyż jego wypocin nie czyta i nie kupuje
 • Gratulacje, panie Lechu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  kor-nik(2011-08-22)
Reklama