UWAGA!

Kompetentni w kulturze

 
Elbląg, Kompetentni w kulturze

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Narodowym Centrum Kultury organizują w ramach polskiej Prezydencji w Radzie UE konferencję ekspercką „Kompetencje w kulturze”. Konferencja, która odbywa się właśnie w Warszawie, dedykowana jest tematom przewodnim Prezydencji w obszarze kultury, spraw audiowizualnych oraz prawa autorskiego.

Podczas konferencji omawia się i podkreśla kluczową rolę kultury w kształtowaniu społeczeństwa otwartego, opartego na wiedzy oraz zdolnego sprostać wyzwaniom współczesności. W spotkaniu udział bierze 350 ekspertów, przedstawicieli ministerstw i instytucji europejskich z 27 krajów UE. Uczestniczy w nim również dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" Antoni Czyżyk, pracując w panelu „Kompetencje kulturowe – wkład kultury i kreatywności w budowę kapitału intelektualnego Europy”.
       – Generalnie chodzi o zwrócenie uwagi na to, co przez rozwój kultury osiągają kraje europejskie. Kładzie się dziś szczególny nacisk na kreatywność i innowacyjność w kulturze – mówi Antoni Czyżyk. – Sprawdza się również, jak przekładają się one na gospodarki państw.
       Konferencja ma się stać impulsem do podjęcia wzmożonych działań w celu inkorporacji kompetencji kulturowych, obejmujących również zachowanie i korzystanie z dziedzictwa cyfrowego oraz poszanowanie praw autorskich w środowisku cyfrowym, w poczet umiejętności niezbędnych dla poprawy jakości życia mieszkańców Europy oraz zapewnienia konkurencyjności gospodarki europejskiej. – Jednym z głównym wątków jest konieczność inwestowania w ludzki intelekt, szuka się możliwości połączenia wrażeń artystycznych z potencjałem technicznym – dodaje Antoni Czyżyk.
       Podkreślenie roli kultury i kreatywności w budowaniu kapitału intelektualnego Europy, wparcie tworzenia marki idei kapitału intelektualnego, wdrażanie nowego planu prac Rady w dziedzinie kultury oraz zwiększenie świadomości odnośnie kwestii finansowania kultury w kolejnej Perspektywie Finansowej – to cele, jakie założyli sobie organizatorzy panelu. Konferencja potrwa do jutra (do 20 lipca), szczegółowe informacje na stronie www.competencesinculture.pl/pl.
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Pierwszy zjazd partii i 5 plenum aktywistów kultury wytyczyło całkiem nowe trędy w rozwoju kultury wielkiego narodu europejskiego. Brawooo!!! Brawooo!!! Szanowne gremium prezydencjonalne przyjęło zgłoszone propozycję przez aklamację.
  • Kompetentni w kulturze ? Ale nie w elbląskiej kulturze bo tu dalej zatrudnia się kochanki bez wykształcenia i doświadczenia na stanowiskach dyrektorskich. Wstyd.
  • W związku przewartościowaniem jakie nastąpiło po 89r kompetencja nabrała nieco posmaku seksualnego jest tym większa i bardziej doceniana im głębiej podwładny trzyma palec w przełożonym. Inne aspekty dawniej uważane za istotne straciły na znaczeniu w nowej rzeczywistości.
  • O rany, chyba tam pojechał bo co więcej?
  • To znaczy Pan Dyrektor się zarejestrował i pojechał każdy pracujący w kulturze mógł. Wśród panelistów do nie ma, po co to pisać!
  • Kto zatrudnia kochanki?
  • Jak to kto Nowiński zatrudnił panią na stanowisko, bez matury, fakt że pani w rok maturę zrobiła i na jakieś studia nawet się zapisała
Reklama