UWAGA!

Komu kulturalne nagrody?

 
Elbląg, Kreator kultury - Waldemar Cichoń
Kreator kultury - Waldemar Cichoń (fot. WS)

"Lucky Loser", czyli obchodzący w tym roku jubileusz 35-lecia pracy artystycznej rzeźbiarz Waldemar Cichoń został uznany Kreatorem kultury. Nagroda Artystyczna to uhonorowanie dokonań filmowca Macieja Głowińskiego. Dziennikarze, pisarze, plastycy mogą liczyć na finansowe wsparcie swoich kulturalnych działań, zaś młodzi-zdolni na stypendia artystyczne. Gala Elbląskich Nagród Kulturalnych odbędzie się wiosną w Ratuszu Staromiejskim.

Elbląskie Nagrody Kulturalne przyznawane są od 2009 r. To pomoc miasta w rozwoju młodych, utalentowanych elblążan. Sam talent bowiem nie wystarczy. Potrzebna jest ciężka praca, by go nie zmarnować. A w tej pracy ważne jest wsparcie, także finansowe.
       Nagroda Artystyczna przyznawana jest młodym twórcom, zamieszkującym lub działającym na terenie Elbląga za wybitne osiągnięcia artystyczne, podejmującym działania o wysokich walorach artystycznych. W tym roku złożono cztery wnioski. Ostatecznie nagrodę (4 tys. zł) z rąk prezydenta Elbląga odbierze filmowiec Maciej Głowiński. To trzydziestoletni elblążanin, twórca filmów dokumentalnych i eksperymentalnych. Jest reżyserem, scenarzystą i producentem własnych form filmowych. Z zawodu filmowiec, dziennikarz i fotograf. Ukończył m.in. Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie, Wyższą Szkołę Komunikacji, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie. Jego osiągnięcia artystyczne składają się na długą listę sukcesów. Jego ostatni film „Rybaczymy” – realizowany w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg - w 2014 r. został nominowany do nagrody Silver Eye Award w Czechach w kategorii filmów średniometrażowych, otrzymał Nagrodę Publiczności Gdańsk DocFilm Festival „Godność i Praca", Nagrodę - Złota Framuga Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Drzwi” w Gliwicach, Nagrodę Specjalną FAMA 2014 w Świnoujściu. Z kolei poprzedni film Macieja Głowińskiego „Do dna” zdobył ponad 30 nagród na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych. Na swoim koncie ma również inne projekty.
       W kategorii Kreator Kultury nagrodzono (5 tys. zł) Waldemara Cichonia, rzeźbiarza, który w 2015 r. obchodzi jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Jest on jednym z najciekawszych elbląskich artystów plastyków, rozpoznawalnych nie tylko w kraju ale i za granicą. Zarówno w twórczości i życiu prywatnym, pozostaje nonkonformistą, wiernym swoim przekonaniom i zasadom. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych, muzealnych i państwowych.
       Honorowy tytuł "Kreatora" otrzymała zaś Elbląska Orkiestra Kameralna.
       Raz w roku prezydent przyznaje również stypendia młodym-zdolnym elblążanom, którzy osiągnęli sukcesy na międzynarodowych lub ogólnopolskich konkursach, przeglądach, festiwalach w dziedzinie twórczości artystycznej. Warunek jest jeden – nie ukończyli 30. roku życia.
       W tym roku otrzymają je: Samira Arrami (1,5 tys. zł), Damian Bojanowski (1 tys. zł) Alicja Bzura (800 zł), Dariusz Gatza (2 tys. zł), Jakub Grzelachowski (800 zł), Oliwia Ingielewicz (800 zł), Adrian Jacak (1 tys. zł), Maja Kadłubowska (1 tys. zł), Adrianna Leszczyńska (1 tys. zł), Martyna Matysiak (800 zł), Karolina Nowotczyńska (2 tys. zł), Natalia Sobczak (800 zł), Karol Sokołowski (800 zł), Małgorzata Wójcik (800 zł).
       Są i stypendia kulturalne, czyli dofinansowanie np. publikacji. Na takie wsparcie mogą w tym roku liczyć: Waldemar Cichoń (5,5 tys. zł na dofinansowanie wydania monografii „Waldemar Cichoń – lucky looser”), Tomasz Gliniecki (3 tys. zł na wydanie książki „Walki o Elbląg styczeń – luty 1945”), Agnieszka Pietrzyk (3 tys. zł na napisanie książki sensacyjno - kryminalnej z akcją w Elblągu), Grażyna Wosińska (3 tys. zł na na wydanie książki „Zbrodnia czy wyrok na zdrajcy”).
       Za "Wydarzenie Roku" uznana została wystawa „Elbląg reconditus” - Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.
       Kulturalna gala odbędzie się już niebawem w Ratuszu Staromiejskim.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama