UWAGA!

Koncert Aloszy Awdiejewa

Elbląg, Alosza Awdiejew
Alosza Awdiejew (fot. www.alosza.gog.pl

21 listopada (piątek) o godz. 19 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbędzie się koncert rosyjskiego (choć może już właściwie polskiego) barda spod znaku „Piwnicy pod Baranami” – Aloszy Awdiejewa wraz z zespołem.

Alosza na scenie i dla przyjaciół, formalnie Aleksy Awdiejew). Od dziesięciu lat obywatel polski, urodził się w Stawropolu na północnym Kaukazie. Swoje pierwsze występy sceniczne rozpoczął mając sześć lat, śpiewając kołysanki i piosenki popularne ze swoją matką, która była nauczycielką rosyjskiej literatury i języka i śpiewała na scenie amatorskiej.
     Alosza Awdiejew ukończył średnią szkołę muzyczną z dyplomem chórmistrza. Przez trzy lata prowadził amatorskie chóry i orkiestry w Moskwie i okolicach. Później studiował anglistykę na Uniwersytecie Moskiewskim. Jednocześnie występował w teatrze studenckim, kabarecie i uprawiał pantomimę. Na drugim roku studiów uzyskał stypendium Radia Moskiewskiego i rozpoczął studia na filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Występował w kabaretach studenckich, a już jako student otrzymywał nagrody w konkursach studenckich prac naukowych.
     Dyplom uzyskał z wyróżnieniem, ożenił się z Polką i został zaangażowany jako asystent na filologii rosyjskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1976 roku zaczął z powodzeniem śpiewać swe romanse i piosenki w legendarnej „Piwnicy pod Baranami”.
     Swoje pasje jazzowe realizował grając na fortepianie w zespołach „Beale Street Band”i „Playing Family”. Jednocześnie zajmował się pracą naukową, którą efektem było uzyskanie tytułu doktora, a później doktora habilitowanego nauk humanistycznych.
     Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej na Wydziale Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ.
     Zajmuje się m. in. gramatyką komunikacyjną i funkcjonowaniem języka w środkach masowego przekazu. Wiele czasu poświęca na działalność artystyczną. Koncertuje w kraju i za granicą (Berlin, Paryż, Nowy Jork, Chicago, Tel-Awiw).
     Nagrywa recitale, spektakle i programy telewizyjne. Uczestniczy w filmach, serialach i programach telewizyjnych i radiowych.
     Nagrywa płyty, pisze scenariusze i felietony. W wolnych chwilach gra w tenisa, przyrządza potrawy kuchni kaukaskiej, uczy się języków.
     Fascynuje go komputer, jest domatorem, ma żonę i dwóch dorastających synów.
     Tyle o artyście można wyczytać na jego oficjalnej stronie internetowej: www.alosza.gog.pl.
     21 listopada Alosza Awdiejew wystąpi wraz z zespołem przed elbląską publicznością. Koncert rozpocznie się o godz. 19 w Teatrze im. Sewruka.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama