UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Koncert jak gwiazdka z nieba

 
Elbląg, Szymon Komasa podczas koncertu w Ornecie
Szymon Komasa podczas koncertu w Ornecie (fot. Anna Kaniewska)

Wieki temu wędrowni kupcy poruszali się bursztynowym szlakiem, aby zdobyć ten żółtopomarańczowy drogocenny kamień. Można powiedzieć, że muzycy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej podróżują po tych samych terenach, by zdobyć publiczność, odkrywając przed nią skarby muzyki polskiej. W sobotę zatrzymali się w Ornecie i zebrali owacje. Zobacz zdjęcia.

Festiwal „Muzyka polska na Żuławach” to cykl koncertów EOK w sześciu zabytkowych wnętrzach kościołów na terenie Żuław i Warmii. Muzykom towarzyszą światowej sławy soliści: Iwona Sobotka i Szymon Komasa. Nad projektem czuwa dyrygent Marek Moś, dyrektor artystyczny EOK. I choć w tym roku odbywa się druga edycja festiwalu, Orneta uczestniczyła w nim po raz pierwszy.
       - Koncert EOK to dla nas absolutna gwiazdka z nieba! – mówi Anna Łebek-Obrycka, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Ornecie. - Gmina inwestuje w kulturę, ale tych wydarzeń z kulturą niezwiązanych niestety nie jest za dużo. Mamy środki, ale nie pozwalają one nam na ściąganie tak wybitnych artystów i tak niezwykłych orkiestr. Takie koncerty zdarzają się u nas naprawdę bardzo rzadko, dlatego wizyta EOK była dla nas muzycznym świętem.
       Sobotni koncert w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Ornecie rozpoczął się tradycyjnie - od utworu Fryderyka Chopina. „Gdybym była ptaszkiem z tego gaju, nie śpiewałabym w żadnym obcym kraju” - śpiewała Iwona Sobotka. Jaskółki, które towarzyszyły muzykom na próbie generalnej w świątyni, zapewne wzięły sobie słowa tej piosenki do serca, umilając swoim ćwierkaniem przygotowania.
       - Specjalnie przyjechałem z Gdańska do Ornety, żeby posłuchać. Nawet stałem w godzinnym korku i niestety trochę się spóźniłem – opowiada jeden z widzów. - Przyjechałem wraz z mamą, ja bardziej interesuje się taką muzyką. Mama już mniej, ale i tak jest zadowolona. Nieraz byłem na występach EOK, ale niestety nie uczestniczyłem w pierwszej edycji Festiwalu. Żałuję. Wiem jedno, jeśli za rok znów będą takie koncerty, to na pewno będę obecny.
       - Będziemy robić wszystko, żeby Orneta stała się istotnym na punktem na festiwalowej mapie. Odbiór dzisiejszej publiczności świadczy o tym, że są w Ornecie osoby, które właśnie taki rodzaj muzyki chciałaby usłyszeć u siebie, w swojej małej ojczyźnie – dodaje Anna Łebek-Obrycka.
       Przed nami jeszcze cztery festiwalowe koncerty. Już dziś muzycy będą z koncertować w elbląskiej Katedrze św. Mikołaja. Początek o godz. 19, wstęp jest bezpłatny. W poniedziałek EOK wystąpi w Nowym Stawie.
      
      
Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z o.o.
       Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Grupa Energa
       Sponsorzy Wspierający: PZU, Meble Wójcik, EPEC, Toyota Knedler
      

       Patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Anna Kaniewska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama