UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Koncert na szkle

 
Elbląg, Koncert na szkle

Ruch ręki muskającej czarki jest tak delikatny, że można odnieść wrażenie, iż dłoń nawet nie dotyka szkła – pisze Anna Szafraniec. W czwartek 20 października o godz. 19 w Ratuszu Staromiejskim Anna i Arkadiusz Szafrańcowie, czyli Glass Duo, zagrają na anielskich organach. To instrument zbudowany z kieliszków, w którym dźwięk powstaje poprzez pocieranie zwilżonym opuszkiem palca rantu czarki. Jeśli ktoś jeszcze go nie słyszał, naprawdę warto.

Annie i Arkadiuszowi Szafrańcom towarzyszyć będzie kwartet Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w składzie:
       Anita Jarzębska – skrzypce
       Beata Wojtowicz-Rodak – skrzypce
       Miłosz Pluta – altówka
       Mariusz Mruczek – wiolonczela.
      
       W programie koncertu między innymi:
       Piotr Czajkowski – „Jezioro łabędzie”
       Fryderyk Chopin – Etiuda E-dur op. 10 nr 9
       Garry Eister – Kwintet na szkło i smyki
       Antonin Dworak – Taniec słowiański No 7.
      
       Anielskie organy
      
Twórcą nazwy i pierwszym wirtuozem tego instrumentu był Irlandczyk Richard Pockridge – budowniczy, który początkowo budował domy i zajmował się osuszaniem bagien. W 1743 r. skonstruował instrument składający się z zestawu kieliszków do wina strojonych poprzez częściowe napełnianie wodą i nazwał go anielskimi organami. Rozsławił ten instrument najpierw w Dublinie, potem w Wielkiej Brytanii. W XVIII w. anielskie organy stały się bardzo popularne i cieszyły się dużym prestiżem. W następnym stuleciu zapomniano o nich – zostały wyparte przez głośniejsze i dające większe możliwości wirtuozom fisharmonię i fortepian młoteczkowy. W XX w. odkrył je na nowo i spopularyzował Bruno Hoffmann, który instrumentowi zbudowanemu z kieliszków nadał nową nazwę – szklana harfa. Wykonawców kontynuujących tradycje wskrzeszone przez Hoffmanna jest dziś na świecie jednak bardzo niewielu, w Polsce jest to zespół Glass Duo.
      
       Glass Duo
      
Duet grający na szklanej harfie, założony w 1998 r. przez Annę i Arkadiusza Szafrańców. Zespół jest jedynym tego typu w Polsce. Bierze udział w festiwalach muzycznych, produkcjach telewizyjnych, dokonuje prawykonań utworów specjalnie dla zespołu pisanych, grywa samodzielnie oraz z towarzyszeniem przeróżnych zespołów czy orkiestr, również symfonicznych. Współpracował m.in. z zespołami tej rangi, co orkiestra Filharmonii Narodowej, i kompozytorami tego formatu, co Zbigniew Preisner. W swym repertuarze ma kompozycje takich mistrzów, jak Bach, Mozart, Czajkowski, Musorgski, Bartok czy wreszcie Chopin i Szymanowski.
      
       Koncert Glass Duo w czwartek 20 października o godz. 19 w Ratuszu Staromiejskim.
      
       Ceny biletów: 25 zł (ulgowy), 30 zł (normalny).
       Karnet Melomana – obejmuje osiem wybranych koncertów EOK w sezonie artystycznym 2011/2012: 160 zł (ulgowy), 180 zł (normalny).
       Bilety i karnety do nabycia w Biurze Koncertowym EOK (Elbląg, Stary Rynek 25 – Ratusz Staromiejski) w godz.: pn.-pt. 7.30-15.30, wt. 7.30-18. Rezerwacja telefoniczna: 55 237 47 49 i elektroniczna: biuro@eok.elblag.eu.
      
       Sponsor Strategiczny
      
Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
       Siemens Sp. z o.o.
       Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
      
Grupa Energa
       Patroni Medialni
      
Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl, Dziennik Elbląski, Serwis Elbląskiej Starówki starowka.elblag.pl.
      
Kinga Karaban, EOK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama