UWAGA!

Koncert organowy w Pasłęku

2014-07-31
13:00
Koncert organowy w Pasłęku
Fot. Mariusz Napierała.

W niedzielę 3 sierpnia o godz. 19 zapraszamy na koncert kameralny na XVIII-wiecznych organach Hildebrandta w Pasłęku. Przy organach zasiądzie Roman Perucki z Gdańska. W programie utwory mistrzów XVI- i XVIII-wiecznych oraz improwizacje organowe. Koncert odbędzie się w Kościele pw. św. Bartłomieja w Pasłęku.

W programie koncertu:
       Girolamo Frescobaldi (1583-1643)
       Messe della Domenica -Toccata avanti -Kirie -Kirie -Christe -Kirie -Kirie ultima -canzona dopo la pistola -Ricercar dopo il Credo -Toccata Cromaticha Per Le Levatione -Canzon post il Comune
      
       Nicolaus Bruhns (1665-1667)
       Preludium e- moll
      
       Franz Tunder (1614-1667)
       Was kann uns kommen fuer Not
      
       J.S. Bach (1685-1750)
       Passacaglia c-moll BWV 582
      
       Antonio Vivaldi (1678-1741)
       Konzert z "La Stravaganza" op. 4 /z Anne Dawsons Book ca 1720/
      
       Pietro Morandi (1745-1815)
       Concerto ottavo col piano e forte
       Concerto undecimo Marchia militare
      
       Roman Perucki ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od roku 1997 jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku.
      

 


       Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno – Kongresowe, siedziba filharmonii. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych w świecie), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska). W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame (Paryż), katedra w Gandawie (Belgia), Mariinsky Theater (St. Petersburg), sala koncertowa The UANL Symphony Orchestra w Monterrey (Meksyk). Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku i USA. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką. Jest I. organistą Archikatedry Oliwskiej. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej.
      
       Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania płytowe. Jego płytę „Messe pour les paroisses” Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro Eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. W roku 2005 r. uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.
      
       Program koncertów dostępny na stronie: http://www.hildebrandt-paslek.pl/aktualnosci.html.
      
       Wstęp wolny. Zapraszamy!


       ---------- Ogłoszenie płatne ----------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej