UWAGA!

Koncert Pink Freud

2013-07-09
Aktualizowany 2013-07-12 10:28
Elbląg, Koncert Pink Freud

Jazzbląg 2013 rozpoczyna się już w przyszłym tygodniu. Preludium do Festiwalu stanowić będzie pierwsza impreza towarzysząca, czyli występ grupy Pink Freud uważanej za najlepszy polski zespół nowoczesnego jazzu. Koncert odbędzie się w niedzielę (14 lipca) o godz. 20.15 w klubie muzycznym Mjazzga.

Pink Freud to jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnym jazzie i nie tylko. Zespół przyczynił się do zmiany generacyjnej na polskiej scenie jazzowej i do otworzenia rynku wydawniczego na siłę muzyki niezależnej. Formacja przedefiniowała jazzową kompozycję dla pożytku publiczności nowoczesnej i wymagającej. Muzyka zespołu wychodzi daleko poza kanony tradycyjnej formy improwizacji i pomimo klasycznego instrumentarium wzbogaconego o najnowsze muzyczne narzędzia elektroniczne ociera się o różne style od punkrocka i rocka, poprzez drum'n bass, jungle i dub, aż po eksperymentalną muzykę elektroniczną. W pełni świadome przekraczanie granic gatunkowych w połączeniu z kolektywną improwizacją stwarza niesamowicie energetyczną, pełną subtelnych melodii muzyczną kąpiel dla publiczności wrażliwej i świadomej.
       Krytycy o zespole: "to muzyka radykalna (...), jazz z najwyższej półki" - Piotr Iwicki „Gazeta Wyborcza”; "Z nadziei polskiego jazzu Pink Freud zmieniają się w jego główną siłę" - Jacek Skolimowski „Przekrój”. Rok 2012 to był gorący czas dla Pink Freud. Premiera najnowszego albumu zespołu pod tytułem "Horse & Power" oraz wielka trasa koncertowa. Długo oczekiwany album to 11 utworów inspirowanych wspólnymi przeżyciami zespołu z tras koncertowych m.in. z Japonii, Szwecji, Francji, Węgier i Polski. Album powstał przy współpracy z Rolim Mosimannem - producentem współpracującym m.in. z Faith No More, The Young Gods i The The oraz Marcinem Cichym współtwórcą legendarnego duetu producenckiego Skalpel wydającego dla prestiżowej wytwórni Ninja Tune. Album zebrał wyśmienite recenzje krytyków z całego świata.
       "Ta muzyka galopuje jak stado dzikich koni, ale chwilami zwalnia tempo, by rozpłynąć się w dobrotliwym uśmiechu. (…) Album „Horse & Power" to zapas
       adrenaliny, który wystarczy na długie miesiące." - Marek Dusza, "Rzeczpospolita".
       W roku 2013 kontynuują koncerty. W Polsce uczestniczą w corocznej prestiżowej trasie koncertowej "Męskie granie".
       Pink Freud założony w roku 1998 przez Wojtka Mazolewskiego - gitara basowa, tworzą wybitni instrumentaliści i soliści. Tomasz Duda - saksofon, Adam Milwiw-Baron - trąbka, elektronika, Rafał Klimczuk - perkusja. Kwartet ten stał się obecnie najgorętszym muzycznym towarem eksportowym polskiej kultury. Entuzjastyczne recenzje krytyków potwierdziła swym licznym przybyciem publiczność podczas niezliczonych koncertów w kraju i zagranicą m.in. Japonia, Meksyk, Chile, Argentyna, Peru, Maroko, Niemcy, Austria, Belgia, Francja, Portugalia, Włochy, Węgry, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Czechy, Ukraina, Rumunia. Zespół ma na koncie wiele prestiżowych nagród
       m.in. tytuł płyty roku 2010 programu 3 Polskiego Radia dla albumu o tytule "Monster of Jazz"; trzykrotne zwycięstwo w prestiżowej ankiecie JazzTop miesięcznika Jazz Forum w kategorii najlepszy zespół elektryczny w latach 2010, 2008 oraz 2007; Jazzowy Oscar przyznawany przez stowarzyszenie Melomani; Yach na festialu Yach Film 2005 w kategorii „Inna Energia” za teledysk do utworu "Come as you are"; Grand Prix festiwalu Yach Film 2007 za teledysk do utworu "Dziwny jest ten Kraj" otwierający album "PUNK FREUD"; nagroda na festiwalu Northernwave w Islandii za teledysk do utworu "Dziwny jest ten Kraj". Pink Freud to nie tylko muzyka. Zespół miał okazję
       kilkukrotnie z powodzeniem skomponować ścieżkę dźwiękową do filmów niemych.
       Projekt, który odbił się największym echem to "Mocny Człowiek" w reżyserii Henryka Szaro. Entuzjastycznie przyjęta premiera filmu z muzyką Pink Freud, wykonywaną na żywo, miała miejsce w The Barbican w Londynie w roku 2011.
      
       Bilety w cenie 15 zł do nabycia w klubie Mjazzga - ilość miejsc ograniczona.
      
       Organizatorem Jazzbląg Festiwal są Departament Kultury UM w Elblągu, Centrum Sztuki Galeria El oraz Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Koncert w klubie Mjazzga w ramach imprez towarzyszących organizowany jest we współpracy z Departamentem Kultury UM w Elblągu.
      
Wojtek Minkiewicz, Mjazzga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama