UWAGA!

Konkurs smyczkowy czas zacząć

 Elbląg, Konkurs smyczkowy czas zacząć
fot. Anna Dembińska

Za dyrygenckim pulpitem Andrzej Borzym, prowadzący Elbląską Orkiestrę Kameralną. W roli solistów troje muzyków EOK, a zarazem troje absolwentów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Rozbrzmiewające spod smyczków dźwięki Rossiniego, Elgara, Wieniawskiego i Paderewskiego, a także samego dyrygenta. Takim koncertem rozpoczęła się tegoroczna, VII edycja Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Smyczkowych. Konkurs, tym razem w wersji online, potrwa do niedzieli. Zobacz zdjęcia.

Trwające wciąż pandemiczne obostrzenia sprawiły, że melomani nie mogli uczestniczyć w inauguracyjnym koncercie na żywo. Transmisja występu odbyła się za pośrednictwem YouTube’ a, a artyści zaproponowali mieszankę włosko-brytyjsko-polskich kompozycji. Jako pierwsza, zabrzmiała “Melodia” Ignacego Jana Paderewskiego, z Dorotą Sulich-Czarnocką jako solistką. Symbolicznie, bo skrzypaczka EOK ukończyła elbląską szkołę muzyczną, a po niej nadeszła pora na kolejnych absolwentów ZPSM. Karol Sokołowski zaprezentował się z wariacją “Una Larme” Gioacchino Rossiniego, a Karolina Nowotczyńska wykonała “Wariacje na temat własny” Henryka Wieniawskiego.

Ten ostatni utwór zabrzmiał w opracowaniu Andrzeja Borzyma, a to nie jedyny moment, kiedy dyrygent wystąpił w podwójnej roli. Melomani wysłuchali bowiem “Serenady for M”, której autorem jest Borzym. Warto dodać, że jego ojciec – Andrzej Borzym senior - również jest cenionym dyrygentem, maestro był więc “skazany na batutę”. Koncert artyści zakończyli “Introdukcją i allegro” Edwarda Elgara – brytyjski kompozytor miał wpaść na pomysł utworu podczas spaceru walijskim wybrzeżem...

Konkurs, organizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki i Zespół Państwowych Szkół Muzycznych potrwa do niedzieli. O tym, kto wśród ponad 200 młodych muzyków, rywalizujących w kategoriach skrzypiec, altówki, wiolonczeli i kontrabasu okaże się najlepszy, przekonamy się 28 kwietnia.

Link do strony konkursu - https://smyczkowy.elblag.pl/ .

Link do koncertu na YouTube – Wśród klasyków kompozycji - koncert inaugurujący Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych.

Tomasz Czapla, EOK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama