UWAGA!

Krużganek Movie: Z daleka widok jest piękny

2013-02-18
Aktualizowany 2013-02-22 10:53
Elbląg, Krużganek Movie: Z daleka widok jest piękny

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza dziś (22 lutego) o godz. 19 na pokaz filmu Wilhelma Sasnala Z daleka widok jest piękny. Będzie to pierwszy z filmów prezentowanych w ramach nowego cyklu Krużganek Movie.

Krużganek Movie to nowy cykl kameralnych spotkań z filmami o sztuce bądź inspirowanymi sztuką. W jego ramach będziemy prezentować zarówno interesujące dokumenty, przybliżające nam nowe zjawiska jak i filmy fabularne, zrealizowane przez artystów lub traktujące o szeroko rozumianej sztuce. Podczas najbliższych spotkań będzie można zobaczyć takie produkcje jak Marina Abramović: artystka obecna czy Płonący facet, zrealizowany przez kolektyw Łódź Kaliska. Cykl otworzy film Z daleka widok jest piękny w reżyserii Wilhelma Sasnala.
      
       Jest to opowieść o pozornie bezpiecznej monotonii życia, która jednak nie stępiła czujności mieszkańców wsi. Oswojeni, zachowują rodzaj napięcia, pozwalający szybko wykorzystać okazję. Ukryta pożądliwość nadaje bieg ich egzystencji. Polska wieś w obiektywie Sasnalów, uważnych widzów kina Francuza Bruno Dumonta, zyskuje uniwersalny charakter. Opisywane przez nich zdarzenie odkrywa zastygłe, niepisane prawa, na których ufundowana jest wiejska społeczność - rządzącą nią patriarchalną hierarchię, wszechobecną brutalność, z jaką traktuje się każdy rodzaj słabości, każdą inność. Podstawową wartością jest tu władza i płynąca z niej siła – władza nad kobietami, dziećmi, starcami, nad zwierzętami i otaczającą przyrodą, która w filmie Sasnalów zdaje się być niemym, nieporuszonym obserwatorem postępującego rozkładu. 
       reżyseria: Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal
       zdjęcia: Wilhelm Sasnal, Aleksander Trafas
       występują: Marcin Czarnik, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Nowak, Elżbieta Okupska, Jerzy Łapiński, Hanna Chojnacka
       produkcja: Filmpolis, Anton Kern Gallery
       Polska 2011, 78 minut

       Film został nagrodzony podczas 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Wrocławską Nagrodą Filmową w konkursie „Nowe Filmy Polskie”.

      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama