UWAGA!

Krużganek Movie

 

W ramach cyklu Krużganek Movie tym razem zobaczymy filmy z ubiegłorocznego „Przebudzenia – przed końcem świata”, organizowanego przez CS Galerię EL. Spotkanie poprowadzi kurator projektu Karina Dzieweczyńska. 22 marca zapraszamy wszystkich zainteresowanych na godz. 19. Wstęp bezpłatny.

W 2012 r. CS Galeria EL podjęła się kontynuacji projektu „Przebudzenie”, który w latach 2008-2010 organizowany był w Świeciu. Kontynuacja „Przebudzenia” w Elblągu zrealizowana została pod nazwą „Przebudzenie – przed końcem świata”. Projekt ten założył realizację pięciu nowatorskich pomysłów wybitnych i znanych artystów w kontekście Elbląga, których wspólną inspiracją był wieszczony w 2012 r. koniec świata.
       Najnowsze pomysły w kontekście „nadchodzącej zagłady” kolejno urzeczywistnili: Łukasz Jastrubczak („Zakazana Planeta”), Marta Deskur („Telenowela”), Artur Malewski „People get ready”), Adriana Ronżewska-Kotyńska („Audiomurale”) i Karolina Breguła „(Formy przestrzenne jako centrum wszystkiego”).
       Łukasz Jastrubczak w swoim pomyśle zrealizował m.in. zagadkową formę/rzeźbę „teleskopu” oraz skonstruował rekwizyt (pazur stopy potwora ID). Dwie nietrwałe realizacje rzeźbiarsko-przestrzenne artysta pozostawił w mieście aż do samoistnego zniszczenia.
       Marta Deskur zrealizowała część swojego pomysłu „Telenowela”: podczas bezpośrednich spotkań i rozmów z elblążanami spisała ich opowieści, historie, anegdoty; zainteresowani mieszkańcy wysyłali do niej drogą e-mailową swoje propozycje i pomysły na odcinki „telenoweli”. Na początku sierpnia 2012r. artystka przeprowadziła 2-dniowy casting, podczas którego rozmawiała z osobami chętnymi do wzięcia udziału w „telenoweli”.
       Artur Malewski stworzył remake wideoklipu utworu Roda Stewarta i Jaffa Becka pt. „People get ready”. W dwie główne postacie wideoklipu wcielił się on i Roman Kostrzewski, wokalista znanego zespołu Kat, plenerem zdjęciowym był Elbląg, statystami w wideoklipie byli mieszkańcy Elbląga.
       Adriana Ronżewska-Kotyńska zrealizowała tzw. audiomurale („dźwiękowe graffiti”), gdzie na jego abstrakcyjny układ (projekt murale) złożyły się wypowiedzi lokatorów oraz innych mieszkańców elbląskiego Starego Miasta, przedstawione w formie spektrogramów, czyli wykresów widma amplitudowego dźwięku.
       Karolina Breguła do udziału w swoim projekcie zaprosiła znanych i cenionych w swych dziedzinach naukowców, którzy podjęli się analizy elbląskich rzeźb i zaproponowali naukowe spojrzenie na te opisywane już wielokrotnie obiekty. Fachowcy z dziedzin takich, jak fizyka, matematyka, biologia, leśnictwo, filozofia, socjologia za cel swoich badań postawili sobie pytanie o to, czy sztuka w przestrzeni publicznej Elbląga może mieć jakiś wpływ na losy Ziemi. Wyniki swoich badań naukowcy zaprezentowali na podsumowującej konferencji oraz w wydanej publikacji.
       Działania powyższych artystów (poza istotą sztuki) miały wymiar społeczny – w twórcze akcje i w autentyczne tworzenie sztuki bezpośrednio angażowani byli zwykli ludzie i społeczności nie związane ze sztuką. Po realizacji „Przebudzenia – przed końcem świata” pozostały trwałe efekty rzeczowe, m.in. filmy video, które będziemy mieli okazję zobaczyć tym razem w cyklu Krużganek Movie, 22 marca.
      

 


      
       Na koniec dobra wiadomość – projekt „Przebudzenie” będzie kontynuowany w tym roku, dzięki otrzymaniu dofinansowania ze środków MKiDN. O tym, jacy artyści pojawią się tym razem w Elblągu, poinformujemy już niebawem. Zachęcamy do odwiedzin strony projektu: www.przebudzenie.art.pl.
      
       Program pokazu 22 marca:
       – Łukasz Jastrubczak: „Zakazana Planeta”, 7`00,
       – Piotr Grdeń: „Casting”, 11`00,
       – Artur Malewski: „People get ready”, 5`00
       – Piotr Grdeń: dokumenty z performances Artiego Grabowskiego – „CV” 26`00, – „Poczytaj mi mamo” 27`00,
       – Piotr Grdeń: „Audiomurale”, 10`00.
      
      

Karina Dzieweczyńska, kurator projektu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama