UWAGA!

Kryminalna lekcja historii

Stare polskie filmy kryminale inspirują do dyskusji na temat historii PRL-u. Przekonają się o tym gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich, którzy 2 kwietnia (środa) o godz. 12 wezmą udział w lekcji historii z filmem kryminalnym z 1963 roku „Ostatni kurs”. Tło historyczne filmowej fabuły omówi przedstawiciel Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk.

„Ostatni kurs” w reżyserii Jana Batorego krytyka komplementowała określeniami: „rasowy kryminał”, „kryminał z biglem”. Reżyser wzorował się na klasycznych kryminałach brytyjskich, w których suspens i makabra łagodzone bywają odpowiednią dawką czarnego humoru. Autorem scenariusza „Ostatniego kursu” jest Maciej Słomczyński (Joe Alex) - twórca sensacyjnych widowisk „Kobra”. W role głównych bohaterów wcielili się: Barbara Rylska, Stanisław Mikulski i Emil Karewicz. Film opowiada historię porucznika Szymańskiego, który próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczych morderstw trójmiejskich taksówkarzy. W projekcji weźmie udział przedstawiciel IPN Gdańsk, który zapozna widzów z kulisami powstania filmu oraz omówi tło historyczne akcji filmowej.
     „Ostatni kurs” jest trzecim z kolei obrazem prezentowanym w ramach cyklu edukacyjnego „Państwo, które czuwa”, adresowanego do uczniów szkół gimnazjalnych, średnich i studentów. W ramach trwającego do czerwca przeglądu, którego organizatorami są: centrum kultury Światowid w Elblągu oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN Gdańsk, wyświetlone zostaną jeszcze filmy: „Zamknąć za sobą drzwi” - fabularna wersja popularnego serialu „07 zgłoś się”, „Brylanty pani Zuzy”, „Bicz boży” oraz „Przepraszam, czy tu biją?”.
     Lekcja historii z kryminałem odbędzie się w kinie Światowid. Zgłoszenia klas, które chcą uczestniczyć w tej formie nauki, przyjmowane są w Światowidzie przez Jędrzeja Rusińskiego, tel. 055 611-20-83.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama