UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Książki niedoczytane – posłuchaj archiwalnej rozmowy!

 
Elbląg, Jak można zobaczyć w muzeum w Praniu, Konstanty Ildefons Gałczyński miał w swoim księgozbiorze m.in. poezje Jana Kochanowskiego, Franciszka Karpińskiego i Stanisława Trembeckiego...
Jak można zobaczyć w muzeum w Praniu, Konstanty Ildefons Gałczyński miał w swoim księgozbiorze m.in. poezje Jana Kochanowskiego, Franciszka Karpińskiego i Stanisława Trembeckiego...(fot. AJ)

Za nami druga edycja Orfeusza - Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Na pierwszą zgłoszono 188 tomików, w drugiej walczyły 183 książki. Tak znaczna ilość daje pogląd na to, jaka jest współczesna poezja, którą niestety rzadko czytamy.

Szybkie tempo życia nie sprzyja oddawaniu się długim lekturom. Ale poezja, która zwykle jest krótką formą, wydaje się być wprost stworzona dla współczesnych ludzi. Dlaczego więc nieczęsto po nią sięgamy? Może boimy się czytać coś, co być może nie od razu zrozumiemy?
       Rzeczywiście, jest tak, że każdy poeta, każdy tom wierszy to osobny świat i język - przyznaje juror nagrody Orfeusz, ceniony znawca polskiej literatury dr Tomasz Burek*. A lęk przed wejściem do nowego świata jest naturalny, ale też niezwykle emocjonujący.
       - Lubię poezję w sposób tradycyjny, taką, która przekazuje emocje, uczucia, która buduje własny świat znaczeń i która zdaje sobie sprawę z tego, że sytuacja naszej cywilizacji, człowieka jest nie do pozazdroszczenia. (…) Bliska mi jest poezja, która nie kapituluje jako poezja - mówi Tomasz Burek, w radiowej rozmowie, zarejestrowanej 7 lipca ubiegłego roku, tuż po gali pierwszej edycji nagrody Orfeusz, obok leśniczówki w Praniu, gdzie znajduje się muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
       Warto posłuchać nagrania Agnieszki Jarzębskiej z portalu eswiatowid.pl - i powrócić do ulubionych wierszy, poszukać nowych lub zacząć swoją przygodę z poezją.
       Inspiracją do poszukiwań ciekawej poezji mogą być np. informacje umieszczone na stronie internetowej konkursu Orfeusz - tutaj (http://www.orfeusz-nagroda.pl/). Można tam znaleźć m.in. listę tomików zgłoszonych w ubiegłym roku i wiadomości o tegorocznych finalistach wraz z fragmentami laudacji jurorów. Warto też obejrzeć reportaż na temat pierwszej edycji Orfeusza - tutaj.
      
       * Tomasz Burek - urodzony w 1938 roku w Warszawie, krytyk i historyk literatury. Przez szereg lat pracował w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Od 1976 roku uczestniczył w działaniach opozycji demokratycznej. Autor m.in. zbiorów szkiców: Zamiast powieści (1971), Żadnych marzeń (1987), Dziennik kwarantanny (2001). Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich, odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Mieszka w Brwinowie.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama