UWAGA!

Kto po Koperniku? – posłuchaj!

 Elbląg, Kto po Koperniku? – posłuchaj!

Niewykluczone, że jeszcze usłyszymy o ciekawych znaleziskach na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku. Warmińska kapituła katedralna myśli np. o uporządkowaniu krypty kanoników. Przy tej okazji może uda się natrafić na kryptę biskupią, a w niej na szczątki wuja Mikołaja Kopernika Łukasza Watzenrode i innych biskupów.

Ks. bp Jacek Jezierski, biskup pomocniczy archidiecezji warmińskej i prepozyt warmińskiej kapituły katedralnej był gościem czwartkowej konferencji we Fromborku. Była ona poświęcona 750-leciu warmińskiej kapituły katedralnej. W radiowej rozmowie z eswiatowid.pl ks. biskup powiedział, że kapituła myśli o dalszym porządkowaniu archikatedry we Fromborku – głównej świątyni Warmii.
       – Najważniejsze są remonty bieżące. Ze względu na silne wiatry i częstą we Fromborku sztormową pogodę, nieustannej troski wymaga dach. Potrzebne jest też poprawienie odwodnienia murów katedry. W polu widzenia kapituły są również pochówki, przede wszystkim krypta kanoników. Znajduje się w niej ponad 60, może nawet i około 80 trumien, które wymagają uporządkowania. Przy tej okazji może uda się natrafić na kryptę biskupią, gdzie byłyby szczątki biskupa Łukasza Watzenrode, ale także innych biskupów, bo krypta ta powinna zawierać sześć pochówków. Poza tym, przed nami jeden z jubileuszy związanych z osobą biskupa Marcina Kromera i też do tej sprawy też chcemy się przygotować – wskazuje bp Jezierski.
       Zapytaliśmy, jakie wątki w długiej historii kapituły warmińskiej biskup uważa za najważniejsze? Oto, co odpowiedział.
      
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • To ja mam pytanie. A czym się te kości różnią od zwykłych albo ewangelickich. Chyba bardziej chodzi o te niekończące się celebracje. No i współczesnym biskupom marzy się pochówek w katedrze bo im się zdaje że będą bardziej świeci. Na dodatek na te pogrzeby po pogrzebie i tak wyłudzą państwową kasę. I jeszcze 60 do 80 krzyży postawią.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zulu-gula(2010-09-14)
Reklama