UWAGA!

Kultura dobrze (u)rządzona (felieton)

Elbląg, W czasie III Forum Kultury Regionu Warmii i Mazur nie zabrakło opinii o kondycji i problemach twórców, animatorów oraz instytucji kultury
W czasie III Forum Kultury Regionu Warmii i Mazur nie zabrakło opinii o kondycji i problemach twórców, animatorów oraz instytucji kultury (fot. eswiatowid)

Gorącej dyskusji nie było, ale w czasie III Forum Kultury Regionu Warmii i Mazur nie zabrakło opinii o kondycji i problemach twórców, animatorów oraz instytucji kultury. Były też odznaczenia dla zasłużonych.

Przedstawiciele świata kultury nie mają wielu okazji do spotkań w swoim gronie i rozmowy o tym, jak jest, co można i warto zmienić. Olsztyńskie forum, w którym wzięli udział także przedstawiciele władz różnych szczebli i duchowieństwa, jest jedną z takich rzadkich
       okazji.
       W czasie dyskusji "20 lat kultury w samorządach - próba bilansu *pojawiły" się wątki znane z publicznej debaty.
       Wciąż aktualne jest np. pytanie o to, czy wszystkie istniejące dziś placówki kultury, których sieć ukształtowała się jeszcze w okresie minionego systemu, są nadal potrzebne i czy formuła ich działalności odpowiada obecnym potrzebom.
      
       Ile na książki, ile na etaty?
       Prowadzący tę część forum Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej, zauważył, że dotąd w Polsce nie odbyła się poważna dyskusja na ten temat.
       - Utrzymanie biblioteki w małej miejscowości kosztuje około 1,5 mln zł, z tego na zakup nowych książek przypada 15 tysięcy zł. Zastanawiałem się, czy nie lepiej byłoby za całe półtora miliona kupić książki i rozdać je mieszkańcom? W takiej sytuacji rodzi się pytanie o sens istnienia takiej instytucji. Może warto przemyśleć, które placówki i w jakich formach powinny istnieć, a które winny przejść rewitalizację, bo efektywność ich pracy jest mała - zastanawiał się Jan Maścianica, przez lata samorządowiec, a obecnie wicewojewoda warmińsko-mazurski.
       Od lat mówi się o niedofinansowaniu kultury. Jak znaleźć taki sposób finansowania, który zadowoli zarówno tych, co łożą na działalność kulturalną, jak i tych, co korzystają z pieniędzy? Co z podmiotowością instytucji kultury? Czy ich szefowie mają swobodę działania?
      
       Kto czuje, ten ma...
       - Każdy dyrektor musi być wolny w swoich wyborach i odważny. Sztuką jest zbudować taką relację z samorządem, w której kierujący placówką kulturalną ma poczucie wolności i odwagę podejmowania decyzji, a samorząd czuje, że ma pod kontrolą to, co dzieje się w podległej instytucji - zauważył Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmi i Mazur w Olsztynie.
       Są samorządy, które preferują "kulturę festynów" a nie "kulturę wysoką", są w lokalnych władzach ludzie, którzy decydują o wydatkach na kulturę i polityce w tym zakresie, choć "nie czują" tematu.
       Są i pozytywne przykłady. Burmistrz Barczewa Lech Nitkowski zapewnia, że sprzyja twórcom i animatorom, chociaż wspieranie ich działań często utrudniają przepisy obowiązujące jednostki samorządu.
       - Samorządy w znacznej części nieźle poradziły sobie z prowadzeniem instytucji kultury. Czasem tylko podejmują się kosztownych inwestycji, które nie zawsze są potrzebne instytucjom, dla których to robią. A może potrzeba nowych instytucji? Czasem brakuje synergii, współpracy, wiary w to, że razem potrafimy więcej - ocenia Jacek Nowiński.
      
       Więcej nt. kulturalnego forum
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jan Maścianica. .. .. , co za fantastyczna wizja! Zamiast utrzymywać biblioteki - wykupić książki i rozdać między mieszkańców. Można też wprowadzić zasiłek księgarniany (do odbioru w księgodajni Ośrodka Pomocy Społecznej). Książki oczywiście tylko wybranych i zasłużonych autorów np p. Jana Maścianicy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jacuś(2010-10-30)
 • to znaczy, że za mało pieniędzy jest przeznaczanych rocznie na zakup nowości w bibliotekach, można przesunąć środki i nie organizować durnych konferencji za 100 tys zł, a poza tym to nawet jeżeli biblioteka kupuje zbyt mało nowości, to jednak jakiś księgozbiór już posiada i służy on mieszkańcom. Pan dyrektor Nowiński niech już lepiej nie tworzy nowych wizji i koncepcji.
 • Na zakup książek biblioteki i szkoły nie mają pieniędzy- nawet nie mają na lokalne cenne wydawnictwa, to po co więc utrzymywać tam tylu urzędników, nauczycieli, którzy się nie starają ? Lokalna edukacja szwankuje, ostatnio zapytałem 12-to latka, elblążanina - kto to jest Schichau - nie wiedział. Nawet nauczyciele nie są zaopatrzeni we właściwa literaturę, a może się im nie chce.
Reklama