UWAGA!

Kultura potrzebuje pieniędzy

 Elbląg, Prezydent i nagrodzeni
Prezydent i nagrodzeni (fot. Michał Skroboszewski)

Nowa gitara, kursy muzyczne, wyjazdy na konkursy, nowe struny, nagranie nowej płyty czy nowy mural to rzeczy, za które trzeba zapłacić. A żeby to zrobić trzeba mieć pieniądze. Raz do roku samorząd przyznaje więc Elbląskie Nagrody Kulturalne i stypendia mające pomóc tym, którzy swoją ciężką pracą nie tylko rozwijają talent, ale i promują miasto. Zobacz więcej zdjęć.

Bez nich ani rusz
       - Bez tych nagród prawdopodobnie nie mógłbym realizować swoich filmów - opowiadał Grzegorz Styczeń, który otrzymał stypendium kulturalne (osiem tys. zł) na realizację krótkometrażowego filmu pt. "Malarz". Projekt jest "dzieckiem" Elbląskiej Grupy Filmowej, nieformalnego grona młodych pasjonatów filmu i studentów sztuki filmowej. - Obecnie pracujemy nad spotami promocyjnymi, realizujemy je również dla placówek kulturalnych i nie tylko. Dzięki nagrodzie będziemy mogli zrobić film krótkometrażowy, niekomercyjny, bez żadnych ograniczeń.
       Stypendium kulturalne w wysokości ośmiu tys. zł otrzymała także Adriana Ronżewska- Kotyńska, autorka m.in. muralu, który kilka lat temu pojawił się na ścianie kamienicy przy ul. Rzeźnickiej.
       - Dzięki tym środkom będę mogła zrealizować kolejny projekt. Chodzi o mural, tym razem w Parku Dolinka i mogę powiedzieć, że będzie dużo bardziej przystępny niż ten pierwszy, który namalowałam w Elblągu – wyjaśnia Adriana Ronżewska- Kotyńska.
       Takie samo stypendium dostał również Tomasz Szuszkiewicz, który wraz z zespołem The Nierobbers szykuje się do wydania autorskiej płyty. Mają się na niej znaleźć utwory w klimacie folku morskiego i poezji śpiewanej. Osiem tysięcy złotych przyznano także Krzysztofowi Narodowskiemu na nagranie solowej płyty pt. "Restless". Znajdą się na niej utwory zagrane na Marimbie.
      
       Młodzi, zdolni, wyróżnieni
       Natalia Sobczak jest absolwentką Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, jej prace były wystawione w Galerii Nobilis w CSE Światowid, w ubiegłym roku zdobyła również Grand Prix oraz I miejsce w kategorii rysunek w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Inspirowane Wsią”. Natalia jest również jedną z 15 osób, które otrzymały stypendium artystyczne i otrzyma 2,5 tys. zł.
       - Za te pieniądze kupię sprzęt graficzny, studiuję teraz na ASP, na pierwszym roku, więc na pewno to wykorzystam – opowiada młoda artystka. - Bardzo się cieszę, że wybrałam taki kierunek, myślę, że mogę się tam wiele nauczyć. To mnie rozwija.

  Elbląg, Krakowskie Trio Stroikowe
Krakowskie Trio Stroikowe (fot. Michał Skroboszewski)

 Poza nią wsparcie finansowe otrzymają młodzi, zdolni muzycy: Damian Bojanowski (3 tys. zł), Dariusz Gatza (3 tys. zł), Jakub Grzelachowski (2 tys. zł), Oliwia Ingielewicz (2 tys zł), Adrian Jacak (3 tys. zł), Martyna Matysiak (tysiąc zł), Karolina Nowotczyńska (3 tys. zł), Alicja Okuniewicz (tysiąc złotych), Anna Puchowska (tysiąc złotych), Karol Sokołowski (2 tys. zł) oraz Małgorzata Wójcik (2,5 tys. zł). Finansową pomoc od samorządu – tysiąc złotych - dostanie również Kamila Paleń, tancerka i choreografka. Pieniądze otrzymała również malarka Monika Wyłoga (tysiąc złotych) i filmowiec Mateusz Wojtyński (tysiąc złotych).
      
       Literatura na topie

       Za Kreatora Kultury uznano Dominikę Lewicką- Klucznik, elbląską poetkę, polonistkę uczącą w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym, prezeskę Stowarzyszenia Alternatywni. To ono otrzymało nagrodę w kategorii Wydarzenie Roku za Festiwal Literatury Wielorzecze.
       - To na pewno bardzo duży zaszczyt, bo jesteśmy bardzo młodym stowarzyszeniem, porwaliśmy się na dużą imprezę, która kosztowała nas wiele pracy wolontariackiej. Zostaliśmy zauważeni, a co najważniejsze udaje nam się współpracować niemal ze wszystkimi instytucjami kulturalnymi w mieście. Cieszy to, że nie jesteśmy dla nikogo zagrożeniem, a pomocą – mówiła Dominika Lewicka- Klucznik. - Przed nami czwarta edycja festiwalu, już wiem, że nie uda się tego zrobić w tak szerokim zakresie, jakbyśmy chcieli. Będziemy jednak walczyć o festiwal w Elblągu. Ostatni weekend września i szalejemy literacko w Elblągu, mam nadzieję, że uda się dalej zaskoczyć. W tym roku będziemy mieli dużo wydawnictw, więc bardzo się z tego cieszę, jestem dumna z moich ludzi i z siebie trochę też.
      
       Wręczenie nagród uprzyjemnił koncert Krakowskiego Trio Stroikowego wraz z Eweliną Sandecką i Elbląską Orkiestrą Kameralną. 

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Nie ma nic gorszego jak pajacujaca dyrekcja elblaskiego Teatru 5 min przed wystepem w tymze teatrze. .. po co ta farsa w wykonaniu dyrekcji?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  JaninaL(2016-04-16)
 • Wiecie czemu na nic nie ma pieniędzy na Mierzei? Bo właściciele pensjonatów, zamiast płacić podatki w Krynicy, sztutowie i stegnie wola je płacić w Warszawie, Elblągu i Gdańsku! Może by włodarze obniżyli podatki aby jakoś zachęcić do placenia ich tam gdzie robią swoje interesy. Co my mamy z tego że pan x z Elbląga ma ośrodek w sztutowie lub gdzie indziej na Mierzei? Tylko śmieci produkuje.
 • Każdy chce mieć swoje 5 minut. Jak nie w TV, to na scenie. Ja zamykam oczy i korkuję uszy.
Reklama