UWAGA!

Kwestionariusz... Olgi Boznańskiej

Elbląg, Kwestionariusz... Olgi Boznańskiej

Centrum Sztuki Galeria El zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Kwestionariusz Osobowy. W środę, 21 marca, o godz. 17 druga część opowieści o życiu i twórczości Olgi Boznańskiej. Spotkanie odbędzie się w Krużganku Galerii, a poprowadzi je Marta Karaś.Wstęp wolny.

Mimo doskonałego wykształcenia i ogromnego talentu, a co za tym stoi zasłużonych sukcesów na międzynarodowych wystawach malarskich, życie Olgi Boznańskiej okazało się dla niej samej pasmem osobistych nieszczęść i porażek. Z czego największym bodaj bólem było zupełne niedocenianie je twórczości przez rodzimą publiczność.
       Jej prace były nagradzane na wystawach na całym świecie, Societe Nationale des Beaux-Arts w 1904 roku zaliczył ją w grono swych członków, a w 1910 roku otrzymała Francuską Legię Honorową. Jakby w kontraście do tych honorów jej sztuka w Polsce nie zdobyła nigdy szacunku i zrozumienia wśród szerszego grona odbiorców, ani większych wyróżnień, co artystka, bardzo związana z ojczyzną przeżywała jako osobista porażkę. Zmarła 26 października 1940 w Paryżu.
       Prace Olgi Boznańskiej są bardzo rozproszone, zdobią szereg kolekcji na całym świecie, w szczególności prywatnych oraz większość ważniejszych muzeów w Polsce, najwięcej dzieł znajduje się w zbiorach placówek w Krakowie i Warszawie.
      
      
       ***
       Kwestionariusz osobowy to cykl zajęć skierowany do osób zainteresowanych historią sztuki a także młodzieży przygotowującej się do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu. Każde zajęcia dedykowane będą postaci wybranego artysty - jego życiu i twórczości. Na spotkaniach omówieni zostaną m.in. Gustaw Klimt, Piotr Breugel Starszy, Jan Matejko, Stanisław Witkiewicz, Olga Boznańska, Hokusai.
      
Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama