UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Łączy nas pasja, poczucie humoru i życzliwość

 
Elbląg, W kwietniu Cantata wystąpiła z towarzyszeniem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Na urodziny
W kwietniu Cantata wystąpiła z towarzyszeniem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Na urodziny (fot. arch. AD)

Odnosi wielkie sukcesy w kraju i za granicą. Od lat reprezentuje nasze miasto i przynosi mu wielką chlubę. Z wielką przyjemnością go słuchamy podczas różnych kulturalnych imprez. Przed nim jeszcze niejeden udany koncert i niejeden wywalczony dyplom. O sukcesach i planach chóru Cantata rozmawiamy z jego prezesem Urszulą Olejniczak.

W grudniu 2010 roku przeprowadzałam na naszych łamach wywiad z dyrektorem artystycznym chóru Cantata, Martą Drózdą-Kulkowską. Chór mógł się wtedy poszczycić wieloma znaczącymi sukcesami. Czy w roku ubiegłym i obecnym było podobnie? Jakimi sukcesami możecie teraz się pochwalić?
      
       Urszula Olejniczak: - Lata 2011 i 2012 były dla chóru Cantata interesujące i owocne pod względem artystycznym oraz bardzo pracowite. W kwietniu 2011r. wzięliśmy udział w V Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy, gdzie udało nam się zdobyć srebrny dyplom w kategorii chórów świeckich, który bardzo nas cieszy, ponieważ konkurencja była liczna (26 chórów z całej Polski) i doświadczona. Ten konkurs to kilkanaście godzin profesjonalnych przesłuchań w bydgoskim kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła o wspaniałej akustyce. Dla nas wykonanie programu konkursowego w tak wspaniałym miejscu, poruszającej atmosferze i przed obliczem zacnego jury oprócz niewielkiego stresu była prawdziwą przyjemnością. W tym czasie już przygotowywaliśmy się do VII Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Wernigerode w Niemczech, który odbył się w lipcu 2011r., i z którego wróciliśmy również z nagrodą – srebrnym medalem w kategorii chórów dorosłych, mieszanych. To było bardzo ciekawe doświadczenie z uwagi na ogromną różnorodność artystyczną chórów, niejednokrotnie egzotykę i bardzo wysoki poziom, jaki reprezentowali uczestnicy konkursu. Mieliśmy zaszczyt reprezentować nasz kraj i region jako jedyny zespół z Polski. Bardzo ciekawym wydarzeniem artystycznym był dla nas występ ze Stanisławem Sojką w aranżacji utworu „Tolerancja” z jego repertuaru z okazji Inauguracji i obchodów 10-lecia Elbląskiej Uczelni Ekonomiczno – Humanistycznej – patrona chóru Cantata. Bardzo fajne doświadczenie. Następne artystyczne wydarzenie w naszym kalendarzu, a właściwie już w archiwum to Koncert Jubileuszowy z okazji 25-lecia działalności Chóru Cantata, który miał miejsce 18 kwietnia tego roku. Z tej okazji przygotowaliśmy dla zaproszonych gości i wszystkich, którzy chcieli nas posłuchać repertuar rozrywkowy oraz Mszę G-dur F. Schuberta, którą wykonaliśmy z towarzyszeniem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Przemysława Stanisławskiego, dyrygenta o ogromnej charyzmie i bardzo pozytywnej energii. Przygotowanie całego repertuaru koncertowego to również ogrom pracy Dyrygenta i Dyrektora Artystycznego Chóru Cantata Pani Marty Drózdy – Kulkowskiej i nas jako zespołu, ale też uczucie radości i spełnienia artystycznego jak też wzruszenia. Czuliśmy się zaszczyceni obecnością wszystkich chórzystów, którzy działali w zespole na przestrzeni 25 lat, jak też znamienitych gości z włodarzami województwa warmińsko-mazurskiego i Miasta Elbląg na czele. Kilka dni później pojechaliśmy z przedstawicielami naszego miasta do Tarnopola na Ukrainie na II Otwarty Europejski Festiwal Pieśni Religijnej w Tarnopolu na Ukrainie, skąd przywieźliśmy srebrny dyplom w swojej kategorii. Marzy nam się w końcu złoto. W tym roku otrzymaliśmy z rąk Prezydenta Miasta Elbląg tytuł Kreator Kultury oraz nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego co daje nam wielką satysfakcję i jest zwieńczeniem naszej wytężonej, ale całkowicie dobrowolnej pracy.
      
       Widzę, że nic się nie zmieniło i nadal odnosicie ogromne sukcesy. A jakie są plany chóru na najbliższą przyszłość?
       - Plany w naszej działalności artystycznej są dość trudne do sprecyzowania, ponieważ bardzo często angażujemy się w różne przedsięwzięcia pojawiające się na naszej drodze dość niespodziewanie, ale oczywiście planujemy w miarę możliwości każdy rok artystyczny. W przyszłym roku chcielibyśmy zorganizować przy współpracy Departamentu Kultury w Elblągu Międzynarodowy Festiwal Chóralny. Chcemy zaprosić zespoły działające w miastach partnerskich Elbląga – a jest ich sporo. To jest jeszcze faza planów i rozmów, może się uda? Na pewno w 2013 roku weźmiemy udział w jednym lub dwóch konkursach lub festiwalach w Polsce. W tej chwili czekamy na publikację kalendarza imprez, żeby móc zaplanować, gdzie i kiedy.
      
       Kto zasila szeregi chóru? Jaki jest ten wasz chóralny team?
       - Chór Cantata to grupa amatorów i entuzjastów chóralnego śpiewania pod wodzą profesjonalisty w osobie Marty Drózdy – Kulkowskiej – Dyrygenta Chóralnego i Chórmistrza z niemałym już doświadczeniem. W naszych szeregach są głosy żeńskie i męskie, młode i dojrzałe, uczniowie, studenci, i przeróżne profesje, ale wszystkich łączy pasja, poczucie humoru i życzliwość – świetny team.
      
       Jak często koncertujecie? Gdzie i z jakich okazji można was w Elblągu posłuchać?

       - Ponieważ nie jesteśmy zespołem zawodowym, więc nie mamy stałego kalendarza koncertowego. Chętnie bierzemy udział w elbląskich wydarzeniach artystycznych, miejskich i okolicznościowych. Równie chętnie śpiewamy dla elblążan w okresie Świąt Bożego Narodzenia, chcąc wprowadzić ich w klimat świąt i noworocznego karnawału. Czasami jest to scena Biblioteki Elbląskiej, czasami scena plenerowa elbląskiej starówki, a czasami centrum handlowe jak też uroczystości zamknięte. Niejednokrotnie mamy też zaszczyt wziąć udział w ciekawych uroczystościach i imprezach kulturalnych w naszym regionie. Prawdziwą przyjemnością bywa dla nas uczestniczenie w uroczystościach ślubnych, gdzie wzruszenie państwa młodych i gości udziela się również i nam.
      
       Powinniście śpiewać jak najczęściej. Czy spotykacie się z jakimiś trudnościami jako zespół?
       - Trudności są wpisane w życie każdego człowieka, więc i my ich również doświadczamy jako zespół. Realizacja dobrego koncertu czy też udział w prestiżowym konkursie i festiwalu wymaga niemałych nakładów finansowych. Nie jesteśmy firmą z kapitałem, ale stowarzyszeniem pożytku publicznego, więc nie generujemy przychodów finansowych, które zabezpieczałyby koszty naszej działalności. Pozyskiwanie finansów na realizację projektów artystycznych jest zawsze trudne, ale udaje nam się uzyskiwać wsparcie naszego miasta i sponsorów, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Udział w zagranicznych, międzynarodowych konkursach i festiwalach ma dla nas szczególne znaczenie, ponieważ występowanie w barwach naszego kraju, regionu i miasta jest dla nas dumą i zaszczytem, co bardzo nas wszystkich integruje.
      
       Kto może należeć do zespołu? Czy każdy, kto choć trochę umie śpiewać, może do was dołączyć?

       - W nasze szeregi zapraszamy wszystkich, których pasjonuje śpiew zespołowy – chóralny. Nasz repertuar jest bardzo różnorodny od utworów popularno - rozrywkowych, poprzez standardy muzyki światowej po utwory patriotyczne i ludowe oraz wielkich mistrzów klasyki. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie wymagamy znajomości nut i przygotowania muzycznego. Po prostu trzeba chcieć i choć trochę umieć śpiewać. Nasze umiejętności wokalne kształcimy i rozwijamy na próbach i warsztatach ze specjalistami w dziedzinie emisji głosu. Chcielibyśmy zaprosić wszystkich pasjonatów śpiewu do naszego chóru. Zapewniam, że czas z nami nie jest czasem straconym, a wręcz przeciwnie – poznajemy ciekawe miejsca i interesujących ludzi oraz mamy niebywałą satysfakcję uczestnicząc w życiu kulturalnym i imprezach artystycznych w kraju i za granicą. Pragnę serdecznie podziękować władzom Miasta Elbląg, pracownikom Departamentu Kultury, niezastąpionym sponsorom i wszystkim, którzy nam dobrze życzą. Od przyszłego roku planujemy zmienić trochę strategię naszej działalności i bardziej zaistnieć w życiu kulturalnym naszego miasta i bardziej przybliżyć elblążanom oblicze śpiewu chóralnego, które wbrew pozorom i stereotypom może być bardzo interesujące, a wręcz zaskakujące. Przed nami dużo pracy, ale tylko taka może przynieść prawdziwą satysfakcję. Liczymy na ciepłe przyjęcie.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama